kertész lesek - Gémeskút - Sukoró

  • .
  • 2011. augusztus 18.

Trafik

"Itt igen jól érezheti magát a pihenni, fürödni, vízi-sportolni, horgászni, vadászni, lovagolni vágyó egyaránt. Télen pedig szánkózók és korcsolyázók hada élvezheti a tiszta levegőjű, csendes környezetet.
A kultúra iránt érdeklődők élvezhetik az egész nyarat átfogó programjait..." Lehet, hogy egyesek szerint ez a kis turisztikai beharangozó is azt bizonyítja, hogy itt kell parkolnia a volt miniszterelnököt szállító rabomobilnak, de ez legyen az ő bajuk. Sukoró valóban csodálatos - ahogy a Velencei-tó a Balaton kicsiben, Sukoró a mini Balaton-felvidék, ráadásul többnyire sallangmentesen. Itt várhatóan senki nem talál meg bennünket A bor filozófiájából vett frappáns idézetekkel, bár az is igaz, hogy a nádfedélkultuszt mintha egy kicsit túlzásba vinnék.

A Gémeskútnak nevezett, a Székesfehérvárra vezető főút mentén fekvő létesítményt meg úgy általában. A nemcsak vakító fehér homlokzata miatt eltéveszthetetlen panzió és étterem jóval nagyobb a környékbeli épületeknél, közvetlen környezetével a nyugdíjas és/vagy romantikus célközönség (mesterséges tavacska) és gyereksereg (igényes játszótér) kegyeit keresi, népszerűségének kulcsa azonban mégis a panorámás terasz, ahonnan a "szuper szélesvásznon" látni a Velencei-tavat. Ezek után teljesen érthetetlen, miért akasztottak ki elég feltűnő helyre egy "IV. osztály" táblácskát: vajon mitől lehet ilyen alacsonyan a léc?

Szerencsénkre ez a későbbiekben sem derült ki. Kellemes, barátságos felszolgálásban van részünk, attól viszont nem ájulunk el, hogy az adagok nagysága ugyanúgy átlagon felüli, mint az épület mérete. Az egyébként remek halászlé (1250 Ft) fele a bográcsban marad, a kitűnő túrós csuszát (850 Ft) ketten esszük meg, és az inkább csak átlagosnak mondható gesztenyével töltött csirke (1350 Ft) szintén kétszemélyes. Ugyanez áll az előételnek mondott, de desszertnek is beillő rántott banánra (1100 Ft), ami különlegessége ellenére sem tűnik különlegesnek. Végeredményben örülnünk kellene - ahogy láthatóan a vendégek java -, hogy "itt aztán senki nem marad éhesen", valahogy mégis keserűvé válik a falat, ha arra gondolunk, a következő úgyis szemétben köt ki. Jobb esetben dobozban, nejlonzacskóban.

De jó is lenne, ha ez volna a magyar vendéglátás mottója: "A tányéron a kevesebb mindig több." Igaz, ehhez közönség is kellene.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.