kertész lesek - PATER MARCUS

  • .
  • 2007. június 28.

Trafik

Szinte észrevétlenül változott néhány év alatt a Lánchíd budai hídfője és a Batthyány tér közötti szakasz vendéglátó negyeddé.

Szinte észrevétlenül változott néhány év alatt a Lánchíd budai hídfője és a Batthyány tér közötti szakasz vendéglátó negyeddé. Ma már a Bem rakparton és a Fő utcában is egymásba érnek az izgalmasabbnál izgalmasabbnak látszó létesítmények, a választék láttán azt hinnénk, nemzetközivé lett máris a világ. Magyarostól a koreaiasig földrészeket köt össze a pár száz méternyi népek konyhája, mindez kéklő Dunánk partján! A fejét csóváló, akcentussal beszélő pincér azt mondja: "Rántott páriszer? Szajna, nincs!"

Van viszont két étterem is, amelyik se nem vallon, se nem flamand, hanem szó szerint belga. Van hát hová állnunk, pontosabban ülnünk. A nagy kérdés, hogy a Belgian brasserie Henrit vagy a Pater Marcust? A rakpartot vagy a Fő utcát? Az utóbbi mellett döntünk - kizárólag csábító neonfelirata miatt, ami egyedülálló Budapesten. Persze nemcsak ettől különleges a magát apátsági sörözőnek nevező létesítmény. Állításuk szerint odabent egy igazi apátságot idéznek a "magas, nagytámlás nehéz székek és gyönyörűen megmunkált asztalok", mi viszont a légkondicionálás ellenére sem merészkedünk le, hiszen kertész lesben vagyunk.

A Pater Marcus terasza elfoglalja a vári lépcsőben végződő Apor Péter utca egyik felét. Szandálunk nyomán sípolnak a macskakövek, a hangulat Róma belvárosát idézi. Már csak azért is, mert egy házzal odébb szálloda és garázs, így az alkalmanként kigördülő autók miatt az egyébként is rossz levegő még acélosabbá válik.

Mindez láthatóan nem zaklatja fel a közönséget. Sokan vagyunk, vegyesen: német és japán turistacsoport, lángos szemű szerelmespár, vidám diákcsapat. Meghalljuk, hogy a mögöttünk diskuráló felszolgálók éppen azért neheztelnek az ifjakra, mert "a kétcentis vodkához két poharat kértek".

Mi szintén két poharat kérünk - a csapolt almasörből (450 Ft/0,25 l). Az ital íze inkább az Almdudleré, ám az esti fülledtségben annyira frissít, mint a Wunderbaum illatosító az M7-es vasárnap délutáni forgalmában. De az igazsághoz tartozik, hogy ezzel csupán a felszínt "karistoltuk". A Pater Marcus ugyanis leginkább sörben erős, méghozzá belga sörben. A választék elképesztő, nem csoda, hogy a míves étlap mellé külön sörlapot kapunk, olyan izgalmas nevekkel, mint Delirium tremens, Judas, Agnus DeiÉ Ötvennél abbahagyjuk a számlálást.

A parajlepény (950 Ft) méretében és megjelenésében is igazi előételnek tekinthető, amit - a hazai előételek mennyiségét ismerve - mindenképpen üdvözölni tudunk. Tudjuk persze, hogy nemcsak a hatalmas adagok bekebelezése, de a takarékosság is magyar virtusnak tekinthető, de úgy véljük, egy bizonyos szinten túl már valóban illik főételt kérni.

A paraj egyébként nem rossz, de azért mégsem szednénk rímekbe az elragadtatásunkat. Ellenben a sült lazac göngyölt spárgával, hollandi mártással (2190 Ft) már valóban nagy fiúknak való. A lazac annyira rózsaszín, hogy szinte Henry Mancini Pink Pantherét kezdjük dúdolgatni, viszont az íze is tökéletes. Nem szóvicc, hogy a spárgát szalonnával kötözték össze, és pontosan úgy főzték meg, ahogy kell. Kár, hogy a hollandi mártás viszont olyan unalmas, mint egy alvó belga. Sajnos a paprikaragus, sajtmártásos Szent Péter halfiléről (2400 Ft) már nem mondhatunk ennyi jót. Sikerült ugyanis annyira elsózni, hogy étkezés után sem sikerült rájönnünk, hogy a titokzatos Szent Péter halnak valójában milyen íze van. Hogy van-e íze egyáltalán.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.