kulthírek

  • Narancs
  • 2006. július 27.

Trafik

kulthírek

BESZT A Priznic című előadással Szabó Réka Társulata nyerte az első ízben odaítélt BESZT-díjat, melyet a Befogadó Színházak Társulásának tagjai alapítottak, s mostantól kezdve minden évben a Szegedi Alternatív Színházi Szemle versenyprogramjában szereplő, legjobb előadást kívánják elismerni vele. A díj adományozói öt előadásból álló vidéki turné anyagi hátterének biztosítását vállalják, 500ezer forint értékben. (A szegedi fesztiválról lásd cikkünket a 30-31. oldalon.)

OS MUTANTES Közel harminc évvel a feloszlása után, londoni starttal amerikai turnéra indult az Os Mutantes: a S-o Pauló-i rockzenekar a 60-as évek végé-nek pszichedéliáját vegyítette brazil zenei elemekkel. A zenekar nevét címként viselő, 1968-as albumot a korszak klasszikusai között tartják számon.

MOZART SALZBURGBAN A mester összes operáját bemutatják a héten kezdődött Salzburgi Ünnepi Játékokon: mind a huszonkettőt előadják legalább egyszer, a népszerűbbeket többször is.

GYÁSZ 87 éves korában elhunyt Gérard Oury francia filmrendező. Legnagyobb sikere az 1966-os Kis kiruccanás volt - 17 millióan látták Franciaországban, amit csak a Titanic döntött meg 32 évvel később. Olyan komikusokkal dolgozott, mint Louis de Funés és Bourvil, Belmondo és David Niven. Utolsó filmjét (Le Schpountz) 1999-ben készítette.

THOMAS PYNCHON ÚJ REGÉNYE Csaknem évtizednyi szünet, az 1997-es Mason & Dixon után, az év végén új regénnyel jelentkezik Thomas Pynchon: az amerikai posztmodern irodalom egyik legjelentősebb szerzőjének új műve, az Against the Day legalább 900 oldalas lesz, és állítólag az 1893-tól az első világháború utánig terjedő időszakot öleli át - de ezt nem kell készpénznek venni, mert a 69 éves író legendásan kerüli a nyilvánosságot, így minden róla megjelenő információ fenntartással kezelendő. (Pynchon magyarul: A 49-es tétel kiáltása; Entrópia.)

THRILLERVILÁG Jövő májusban lesz Ian Fleming születésének századik évfordulója, s a jeles dátumhoz közeledvén az író hagyatékát gondozó családi vállalkozás bejelentette: új James Bond-regényt adnak ki - vadonatújat. Fleming leghíresebb teremtménye, a 007-es ügynök új kalandjait egy egyelőre meg nem nevezett, ámde annál ismertebb és megbecsültebb szerzővel íratták meg. Kilétét majd csak a könyv megjelenésekor fedik fel. A fekete-fehér fotón látható Ian Fleming 1964-ben bekövetkezett haláláig tizennégy Bond-kötetet írt, közülük több magyarul is olvasható (Casino Royale; Dr. No; Csak kétszer élsz; A gyémánt örök; Goldfinger). Az évforduló alkalmából egy kiállítást is terveznek az író kalandos életéről.

78 éves korában elhunyt Ed McBain: a színes képünkön látható amerikai író bűnügyi történetei világszerte százmillió fölötti példányszámban keltek el. Salvatore Lombino néven született New Yorkban, először Evan Hunter néven próbálkozott, de első igazi sikerét már mint Ed McBain aratta 1956-ban publikált Cop Hater című krimijével. Több mint száz regénye közül leginkább a 87. körzetben játszódó történetek köthetők hozzá, melyek a rendőri nyomozás fázisainak végigkövetésével számos tévékrimi-sorozatnak adtak mintát (magyarul, többek között: Utolsó tánc a 87-es körzetben; A 87-es körzet: éjszakai ügyelet). Utolsó 87-es sztorija idén jelenik meg Learning To Kill címen. Forgatókönyveket is írt, például Hitchcock Madarak című filmje számára. Még Evan Hunter néven írott bestsellere, a Blackboard Jungle moziváltozata tette világhírűvé Bill Haley slágerét, a Rock Around The Clockot.

88 éves korában elhunyt Mickey (sz. Frank Morrison) Spillane, az amerikai krimi másik mestere. Sokmilliós olvasótáborát első bestsellerével (I, the Jury), még az FBI-nál dolgozva, 1947-ben kezdte meghódítani, életre keltve több művében is (pl. Enyém a bosszú) visszatérő detektívhősét, Mike Hammert. Több könyvéből film készült (Kiss Me Deadly), sőt a tévésorozatként is futó Hammer-történetek egyikében (The Girl Hunters) ő maga alakította a nyomozót.

A NAGY KLIP Augusztus 1-jén, a tévécsatorna elindulásának 25. évfordulóján sugározza első ízben a Music TV minden idők leghosszabb videoklipjét, a The Streets művésznéven szereplő Mike Skinner új számát, melyet CD-n is kihoznak majd egy AIDS-ellenes alapítvány javára. (Az eddigi leghosszabb Michael Jackson 18 perces Thrillerje volt.) A brit rapper klipjét Alistair Siddons rendezte, a képi alapanyagot pedig az MTV öt fiatal nézője szolgáltatta, akiknek az volt a dolguk, hogy a kamerával vegyenek föl bármit, amit akarnak - az általuk rögzítettek Skinner szövegére is inspirálóan hatottak. A brit rapet megújító The Streets első albuma, az Original Pirate Material 2002-ben jelent meg, egy évvel később az A Grand Don't Come For Free már a lista élén debütált - s ugyanezt vitte véghez idén áprilisban harmadik albuma, a The Hardest Way To Make An Easy Living is.

MAGYAR FILMEK VELENCÉBEN, LOCARN"BAN 1985 óta, amikor A tanítványok, Bereményi Géza filmje kapott meghívást, első ízben fordul elő, hogy magyar alkotás is szerepel a Velencei Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában. A Magyar Filmunió közleménye szerint Nemes Gyula műve, az Egyetleneim a Kritikusok Hete keretében a nemzetközi kritikusok díjáért, valamint a fesztivál legjobb első filmjének járó díjért, a Jövő Oroszlánjáért is versenybe száll. Az idei Magyar Filmszemlén már vetített Egyetleneim az augusztus 30-án kezdődő fesztivállal egy időben kerül a hazai mozikba. A prágai filmfőiskolán, a FAMU-n Vera Chytilova és Karel Vachek osztályában tanult Nemes Gyula diplomamunkaként készítette a filmet, melyben szerepet kapott a hasonló című regényt (Narancs-kritika: 2003. május 8.) és részben a forgatókönyvet író Beregi Tamás is (aki kötete végén "Gyulának" mondott köszönetet a címért). A szerelmeit kereső fiút Kovács Krisztián, az egyik egyetlent Tóth Orsi alakítja.

Két magyar filmet, Mészáros Péter Kythéra és Szemző Tibor Az élet vendége - Csoma legendárium című alkotását hívták meg az augusztus 2-án kezdődő Locarnói Nemzetközi Filmfesztiválra. Mészárosé a Napjaink Filmművészei szekcióban, Szemzőé a Kritikusok Hetén mutatkozik be.

Mindhárom film producere Durst György.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.