kulthírek

  • .
  • 2009. augusztus 6.

Trafik

MICHAEL JACKSON ÉS A STASI 1988 májusában, amikor Michael Jackson a Brandenburgi kapu nyugati oldalán, a berlini fal tövében adott koncertet, a Stasi tervet dolgozott ki arra, hogy távol tartsák a veszélyes zónától a fiatalokat: a Bild cikke szerint azt tervezték, hogy az NDK fővárosának belsejében, egy stadionban kétperces csúsztatással, kivetítőn sugározzák az eseményt. Erre végül nem került sor - csak némi tömegoszlatásra azok körében, akik mégis a fal közelébe merészkedtek. MAGYAR FILMEK LOCARNÓBAN Esztergályos Krisztina Variációk című, 28 perces rendezői vizsgafilmje, illetve a svájci születésű Győrik Mihály A félelem völgye című svájci-olasz-magyar koprodukcióban forgatott játékfilmje meghívást kapott az augusztus 5-én kezdődő Locarnói Filmfesztiválra.
Az előbbi szereplői között Bálint András, Takács Kati, az utóbbiban többek között Törőcsik Mari és Székely B. Miklós is látható.

A WHITER SHADE OF PALE Több mint 40 év után megkaphatja az erkölcsi elismerést Matthew Fisher, aki a Procol Harum 1967-es világslágerének bevezető szakaszát írta és játszotta orgonán, de eddig szerzőként nem tüntették fel a nevét: a londoni legfelsőbb bíróság döntésének értelmében immár a 61 éves zenészt illeti meg a dal szerzői jogainak 40 százaléka az énekes Gary Booker mellett - a jövőben. Visszamenőleg azonban nem juthat a pénzéhez.

IZRAELI IRODALOM EGYIPTOMBAN Egy Amos Oz-regény, David Grossman novellái, Tom Segev és Avi Shlaim történészek munkái jelenhetnek meg arabul Egyiptomban, amennyiben megvalósul a kairói kulturális minisztérium illetékese által bejelentett terv: egyelőre tárgyalásban állnak a szerzők európai kiadóival. Habár a két ország harminc éve békében él, izraeli szépirodalmat eddig - leszámítva az iraki születésű Eli Amir egy regényét és Naim Araidi drúz költő verseit - még nem adtak ki Egyiptomban.

DOKUMENTUMOK VILÁGÖRÖKSÉGE Magyar vonatkozású dokumentumokat is fölvettek az UNESCO barbadosi ülésén a Világemlékezet Jegyzékébe: az MTA könyvtárának Csoma-archívumát (benne Kőrösi Csoma Sándor tibeti-angol szótára és tibeti nyelvtana) és Bolyai János 1832-es Appendixét, melyben bebizonyítja a modern fizika és matematika fejlődésében korszakalkotó tézisét (illusztrációnkon kötete egyik lapja). Ezekkel együtt ötre nőtt a magyar anyagok száma a 193 tételből álló, 1997-ben megnyitott lajstromban. A többi: Tihanyi Kálmán 1926-os szabadalmi bejegyzése, a Radioscop (ami utat nyitott a televíziózás fejlődésének), a török hódoltság előtti Magyar Királyság településeinek térképe, a Tabula Hungariae, valamint a Bibliotheca Corviniana, Mátyás király kb. 2000 kötetes könyvtára, melynek ma ismert 216 darabjából 53-at őriznek itthon, a többit külföldi gyűjteményekben, ezért is közös bejegyzés ez Ausztriával, Belgiummal, Francia-, Olasz- és Németországgal.

A napokban jegyzékre vett kincsek között található az angol Magna Carta, a kambodzsai népirtás múzeumának archívuma, a Nemzetek Ligája genfi archívuma, Anne Frank naplói, a palesztin menekültek sorsát megörökítő film- és fotóarchívum, az Alfredo Stroessner paraguayi diktátor 35 évnyi uralmának borzalmait dokumentáló archívum, Norman McLaren kanadai animációs filmes archívuma, a Nibelung-ének eredeti példánya. Valamint az itt látható kulturális emlékek: az arab ábécén alapuló jawi-írásmód első, kőbe vésett nyoma Malajziából és az askenázi zsidók 16 ezer kötetes mexikói archívumából való, Argentínában nyomtatott jiddis nyelvű Don Quijiote - ez utóbbi archívum közép-európai anyagai között magyar nyelvűek is vannak.

CSÚCSON A BLACK EYED PEAS Miután a Boom Boom Pow 12 héten át uralta a Billboard Hot 100 elnevezésű kislemezlistáját, most az ezt váltó I Gotta Feeling áll ugyanott már 5 hete, azaz összesen 17 hete a Black Eyed Peas neve díszeleg a csúcson: a hiphop-zenekar ezzel túlszárnyalja a Boyz II Men 16 hétig tartó királyságát - igaz, nekik ez kétszer is sikerült, 1994-ben, illetve 1995-96-ban. Hasonlóan hosszú, 19 hetes periódust ért el a csúcson 2004-ben Usher, akinek Yeah című számát 12 hét után váltotta fel a Burn, ami 7 hétig maradt ott. A két kislemezsikert is tartalmazó ötödik Black Eyed Peas-album, a The E.N.D. természetesen szintén vezeti a listát.

GYÁSZ Meghalt Peter Zadek: a kortárs német színházművészet egyik meghatározó alakja zsidó családban született Berlinben, 1933-ban Angliába menekültek. 1957-ben, a londoni Old Vic színpadán hívta fel magára a figyelmet, majd visszatért Németországba. Dolgozott a hamburgi Deutsches Schauspielhaus és a Berliner Ensemble társulatával, de volt a bécsi Burgtheaternél is. Különösen emlékezetesek Shakespeare-rendezései. 83 éves volt.

"Ha megérem a 85. születésnapomat, amit nem nagyon hiszek, akkor készítenék egy olyan darabot, amit végig fekve lehet előadni" - mondta Regős Pál utolsó interjújában a Parallel kortárs művészeti magazinban - de nem érte meg. A hazai mozgásművészeti szféra pantomimmel és jégrevüvel indult úttörője, a Szkéné Színház egykori művészeti vezetője életének 83. évében elhunyt. Temetése napján, augusztus 12-én kiállítás nyílik emlékére a Szkénében.

90 éves korában elhunyt Merce Cunningham. Mint arról hírt adtunk (Narancs, 2009. július 9.), az amerikai balettművész 1953-ban létrehozott társulata a jelenleg zajló világ körüli turné végeztével feloszlik.

Életének 98. esztendejében elhunyt Püski Sándor: 1935-ben egyetemi jegyzetek sokszorosításával és terjesztésével kezdte pályáját. 1939-ben alapított kiadója, a Magyar Élet a népi írók legfontosabb fórumává vált, 1950-ben államosították. Ezután keramikusként dolgozott. 1962-ben államellenes szervezkedés mondvacsinált vádjával elítélték. Egy évvel később szabadult, majd New Yorkban telepedett le, 1975-ben itt alapította a nevét viselő kiadót, melyet a rendszerváltás után hazahozott.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.