kulthírek

  • .
  • 2009. december 17.

Trafik

ZÁGRÁB ÚJ MÚZEUMA Megnyitották Zágráb új kortárs múzeumát: az ötszintes épületben 4800 m2 kiállítóteret alakítottak ki. 1998-ban dőlt el, hogy nem az 1954-ben alapított múzeum régi épületét alakítják át, hanem újat emelnek.
Az MSU (Muzej Suvremene Umjetnosti) építése 2003-ban kezdődött az országos pályázaton nyertes Ivan Franic tervei szerint.

CERVANTES-DÍJ Jose Emilio Pacheco mexikói író, költő a legrangosabb spanyol irodalmi elismerés, a Cervantes-díj nyertese. A 125 ezer euróval járó díjat - melyet évente felváltva ítélnek oda egy-egy spanyolországi, illetve latin-amerikai szerzőnek - április 23-án, Cervantes halálának évfordulóján veheti át.

REMBRANDT, RAFfAELLO REKORDÁRON Rembrandt 1658-ban festett férfiportréja 20 millió, Raffaello női feje 29,2 millió fontért kelt el a Christie's londoni árverésén: előbbi az eddigi 19,8 millió fontos Rembrandt-rekordot adta át a múltnak, utóbbi egy 1508-ban készült vázlatrajz, s immár a legdrágább papírmunka, mely aukción valaha tulajdonost cserélt. Domenichino 9,2 millió fontért elkelt festménye is csúcsot döntött a barokk mester számára, akárcsak Van Dyck önarcképe a maga 8,3 milliójával.

ROKIA TRAORÉ ALAPÍTVÁNYA A Mali fővárosában, Bamakóban működő francia kulturális központ alapításának ötvenedik évfordulója alkalmából adott fellépésén jelentette be Rokia Traoré, hogy Passarelle néven alapítványt hozott létre fiatal muzsikusok és hangmérnökök támogatására: célja, mint a név is utal rá, folyosót nyitni, lehetőségeket teremteni számukra az alkotáshoz.

GYÁSZ 94 éves korában elhunyt Paul Samuelson: a Nobel-díjas amerikai közgazdász főműve, az eredetileg 1948-ban publikált, William Nordhausszal együtt írt, s több mint negyven nyelvre lefordított Közgazdaságtan 1976-os magyar megjelenése óta a hazai képzés alapművei közé tartozik.

EUR"PAI FILMDÍJ: HANEKE ÉS STRICKLAND A cannes-i diadal után a legjobb filmnek, továbbá a legjobb rendezőnek és forgatókönyvírónak járó elismerést is megkapta Fehér szalag című német-osztrák-francia-olasz produkciójáért Michael Haneke: az osztrák művész az Európai Filmakadémia kétezer tagjának szavazatai alapján került a csúcsra. A bochumi gálaesten Kate Winslet vehette volna át a legjobb női alakítás díját (A felolvasó), ha ott lett volna. A legjobb férfi főszereplő: Tahar Rahim (A próféta). A közönségdíjas Gettómilliomost fotografáló Anthony Dod Mantle-nek jutott az operatőri díj, Alberto Iglesiast a Megtört ölelések zenéjéért jutalmazták, s díjat kapott A próféta hangját készítő csapat is. Az év európai felfedezettje Peter Strickland lett a jórészt magyar stábbal, köztük a képen látható címszereplővel, Péter Hildával készített, Győri Márk által fényképezett Katalin Varga című román-brit-magyar produkciójával: a hazánkban élő brit alkotónak ez az első nagyjátékfilmje (interjúnkat lásd a 96-97. oldalon). A legjobb animációk: Jacques-Rémy Girerd: Mia et le Mogou (egész estés), Marcel Lozinski: Poste restante (rövid), a legjobb doku: Peter Liechti: The Sound of Insects. Ken Loach és Isabelle Huppert életművéért kapott elismerést, Andrzej Wajdának pedig a kritikusok szavaztak díjat Tatarak című munkájáért.

TURNER-DÍJ: RICHARD WRIGHT Hatalmas aranyfreskójával Richard Wright érdemelte ki az idei Turner-díjat: a nagy hírveréssel és 25 ezer fonttal járó díj 1984 óta a legkomolyabb kortárs művészeti elismerések egyike. A döntőbe jutó négy művész alkotásait minden év végén a londoni Tate Galleryban állítják ki, a három kevésbé szerencsés (ezúttal Roger Hiorns, Enrico David és Lucy Skaer) 5-5 ezer fontot kap. A 49 éves nyertes számára ez volt az utolsó esély, mert 50 fölöttiek már nem pályázhatnak. Wright a helyspecifikus falfestményeiről ismert; díjazott művét csak a kiállítás végéig, január 3-ig lehet itt megnézni, utána ugyanis lemázolják.

CEAUSüESCUÉK VÉGNAPJAI A bukaresti Teatrul Odeonban mutatták be a Die letzten Tage der Ceausescus című színdarabot az 1989 decemberében kivégzett román diktátor tárgyalásáról. Írta és rendezte a 32 éves, Bernben született Milo Rau, az International Institute of Political Murder alapítóinak egyike. A 2007-ben létrehozott berlini és zürichi központú nemzetközi szervezet célja történelmi események rekonstruálása művészi eszközökkel. December 18-21. között Berlin, januárban Bern és Zürich, februárban pedig Luzern közönsége láthatja a dokumentarista kamara-előadást. Nicolae és Elena Ceausüescu szerepét Victoria Cocias és Constantin Cojocariu alakítja (egyik képünkön ők láthatók, a másikon a Ceausüescu házaspár), s ők személyesítik meg Ana Blandiana ellenzéki írónőt és Andrei Kemenici ezredest, a laktanya parancsnokát, ahol Ceausüescuékat kihallgatták és kivégezték. A halálos lövést leadó katonával vagy a felkelők oldalára átállt Stanculescu tábornokkal együtt ők is a korszak azon tanúi közé tartoznak, akiket a darab készítői meginterjúvoltak, s az általuk elmondottakat beépítették az előadás első részébe - a második maga a bírósági eljárás.

December 17-18-án az OSA Archívum Volt-e vagy sem? címmel, korabeli híradók, amatőrfilmek és azóta készült dokumentum- és játékfilmek segítségével idézi fel a román forradalmat. 'sbemutatóként vetítik Márta István zeneszerző és Dózsa Tamás grafikus amatőrfilmjét egy 1989. december 28-31. közötti magyar segélyszálítmány útjáról, Corneliu Porumboiu Forradalmárok című 2006-os filmje után pedig Ara-Kovács Attila és Dragomán György beszélget a téma filmes feldolgozásáról.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”