OLAFUR ELIASSON BERLINBEN Tizenöt éve alapította meg berlini laboratóriumát, ahol építészekkel, mérnökökkel és technikusokkal együtt kísérletezik térspecifikus installációi nyersanyagain, s tanít is a berlini képzőművészeti egyetemen, de csak most állít ki első ízben önállóan a német fővárosban Olafur Eliasson. Az 1967-ben Koppenhágában született izlandi származású művész - mint az Innen Stadt Aussen (Inner City Out) cím is utal rá - nemcsak a Martin-Gropius-Bau belső tereit vette birtokba augusztus 9-ig, hanem a város külső helyszíneit is. Eliasson a látvány művésze, s a fények és tükröződések játékával a nézőt magát is a látvány részéve varázsolja, mint például Színes köd című alkotásában, ahol az ember elveszettnek érezheti magát a percenként változó színt öltő térben, vagy ahogy a halogénlámpák fényében megsokszorozódnak és színessé válnak az árnyékok. A kiállítás szerves részei a tükrös kerekű biciklik és a tükörrel ellátott oldalú furgonok által generált, egyedi kompozíciójú, mozgó városképek is.
2003-ban Olafur Eliasson képviselte Dániát a Velencei Biennálén, ugyanebben az évben mutatta be vizes projektjét a londoni Tate Modern Turbina-halljában. Kedvelt anyaga a jég (volt egy olvadó jég sorozata, az illusztrációnkon látható Jégpavilont Berlinben készítette) és a víz (tervezett visszafelé folyó vízeséseket, 2008-ban pedig több New York-i helyszínre telepített alkalmi vízesést, így a képünkön látható Brooklyn-híd alá is). A lila-zöld ködben kerékpározós kép idén Sanghajban készült, májusban a chicagói Museum of Contemporary Artban nyílik kiállítása - tavaly pedig a Műcsarnokban is szerepelt a Pillanatgépek című médiaművészeti tárlaton.
BANGLADES ÉS AZ INDIAI FILMEK Banglades függetlenné válása után egy évvel, 1971-ben tilalmat vezetett be az indiai filmekre. Most néhány napon át úgy tűnt, vége a négy évtizedes tiltásnak - amivel persze a videóra, majd DVD-re másolt kalózkópiák terjesztői és vásárlói kitartóan dacoltak -, mert hivatalosan bejelentették: megszüntetik a korlátozást. A helyi filmipar azonban megriadt Bollywood túlerejétől, színészek, rendezők, stúdióvezetők demonstráltak, és petíciót nyújtottak be a konkurencia beengedése ellen. A kormány pedig visszatáncolt: a tilalom érvényben maradt, a bangladesi filmgyártás esélyt kapott a túlélésre.
HEFNER MEGMENTI HOLLYWOODOT "A felirat Hollywood Eiffel-tornya, és engem boldoggá tesz, hogy segíthetek megőrizni egy ilyen fontos kulturális emlékművet" - jelentette ki Hugh Hefner. A Playboy-birodalom alapítója 900 ezer dollárt ajánlott fel, hogy hozzájáruljon a filmvárosra néző terület közcélú megvásárlásához. Április 1-jei számunkban olvashatták, hogy ha a hónap közepéig nem jön össze 12,5 millió dollár, luxusingatlanok épülnek a HOLLYWOOD felirat helyén. A határidőt meghosszabbították, Hefner beszállt, Arnold Schwarzenegger kaliforniai kormányzó pedig sajtóértekezleten jelentette be: sikerült elérni a célt.