kulthírek

  • .
  • 2011. március 10.

Trafik

KANADAI LEVÉLTÁROSOK, MAGYAR ÜGY A Kanadai Levéltárosok Szövetsége levelet intézett Magyarország ottawai nagykövetéhez, amelyben felhívja a figyelmet arra, hogy milyen veszélyekkel jár az állambiztonsági megfigyelési dossziékban lévő jelentések eredeti példányai magánkézbe adásának kormányzati terve. Az AP hírügynökség jelentése szerint a kanadai levéltárosok azzal érvelnek, hogy az iratok az elkövetett jogtalanságok bizonyítékai, ezek alapján lehet elszámoltatni a hatalommal és bizalommal való viszszaélések felelőseit, az akták széthordása viszont csökkentené a felelősök megnevezésének a lehetőségét, s ezáltal aláásná a demokrácia egyik alapvető pillérét. AFRIKAI FILMFESZTIVÁL Az első filmes marokkói Mohamed Mouftakir alkotása nyerte a 22.
alkalommal megrendezett Pánafrikai Film és Televíziós Fesztivál fődíját, amelynek hagyományosan Burkina Faso fővárosa, Ouagadougou ad helyet. A Pegase egy vérfertőzés áldozatává lett lány története, akivel elhitetik, hogy az ördög gyermekét hordja hasában. A második helyre a csádi Mahamat-Saleh Haroun alkotása, a tavaly Cannes-ban is vetített Un homme qui crie futott be.

HOLT NOBEL-DÍJAS ÚJ REGÉNYE Jövőre, Patrick White ausztrál író születésének 100. évfordulójára megjelenhet egy regénye, amelyet 1990-ben bekövetkezett haláláig nem tudott befejezni. A Nobel-díj 1973-as kitüntetettje a megsemmisítendő papírok között hagyta a The Hanging Garden kéziratát, azonban - a Sydney Morning Herald tudósítása szerint - a hagyatékát gondozó Barbara Mobbs nem követte utasítását, s két évtizedet hagyván a dolog eldöntésére, arra jutott, hogy a mű megérdemli, hogy napvilágra kerüljön. Kiadói szerződés még nincs, így a megjelenés további részletei sem ismeretesek. White-tól kevés olvasható magyarul, viszont épp a Nobel-év előtt adták ki egyik legismertebb regényét, Az élet fáját.

DESSAU & ARCHIAN Két magyar tervezésű betűcsaládot is új típusokkal gazdagodva kínálnak a külföldi katalógusok: Kóthay Gábor munkája, a Dessau és a Szőnyei György tervezte Archian egyaránt immár tizenegyféle betűkészletből álló csomagot alkot. Mindkét betűcsalád a múlt század meghatározó modern irányzataiból és mestereinek munkáiból indul ki. Kóthay az eredeti Bauhaus kiadványokon látható feliratok betűit mintadarabokként használva fejlesztett ki teljes karakterkészleteket, Josef Albers, Herbert Bayer, Jan Tschichold és Paul Renner munkái alapján, a Bauhaus magyar mesterei, Breuer Marcell, Moholy-Nagy László és Molnár Farkas előtt is tisztelegvén. Kassák hatása mind az ő, mind Szőnyei György betűtervein érzékelhető, aki a holland iskola nagyjai közül Piet Mondriant és a De Stijl logót tervező Huszár Vilmost, valamint az orosz konstruktivista avantgárdot is megidézte az Archian család egy-egy betűtípusával. A Dessaut a svéd Fountain Type Foundry, az Archiant a német FontShop forgalmazza. Az orosz elődökre emlékeztető - és cirill karakterkészlettel is rendelkező - Archian Stencilt a Kassák Lajos születésének 120. évfordulójára szervezett kiállításon lehetett először látni, akárcsak a Dessaut, amelyet legutóbb a pécsi EKF keretében rendezett nagy Bauhaus-kiállítás arculattervein is használtak.

JANE & SUzE 89 éves korában elhunyt Jane Russel: az amerikai színésznő a második világháború idején és az azt követő években a mozi fő szexbombáinak egyike volt attól kezdve, hogy Howard Hughes rá építette a korabeli közízléshez képest túlzott erotikája miatt betiltott 1943-as westernjét, A törvényen kívülit (illusztrációnkon ennek plakátja látható). Tíz évvel később Marilyn Monroe mellett domborított Howard Hawks filmjében: Az urak a szőkéket szeretik. Filmes karrierje lezárultával egy nemzetközi örökbefogadó ügynökségnek szentelte energiáját.

67 éves korában meghalt Suze Rotolo, Bob Dylan korai korszakának múzsája, akit leginkább arról a fotóról ismer a világ, amelyen a The Freewheelin' Bob Dylan című album címlapján látható. 17 éves volt a megismerkedésük idején, kapcsolatuk három évig tartott. Tanár lett belőle, a 60-as évek Greenwich Village-ébe visszavezető emlékiratait A Freewheelin' Time címmel írta meg. Halálának híre egybeesett a 70 éves Dylan idén esedékes első kínai fellépésének bejelentésével.

NUREjEV, DON QUIJOTE: FELTÁMASZTVA A Wiener Staatsbalett felújította Rudolf Nurejev 1966-os Don Quijote-koreográfiáját, amely viszont Marius Petipa 1869-ben Moszkvában, 1871-ben pedig Szentpéterváron színpadra került koreográfiáját éltette tovább, Ludwig Minkus zenéjével. A bécsi operához tartozó társulat igazgatója, Manuel Legris, aki fénykorában, Párizsban szintén szerepelt a darabban, Nurejev tanítványaként ehhez a kettős hagyományhoz nyúlt vissza - tán még azzal is, hogy a két főszerepet orosz művészekre, Denys Cherevychkóra és Maria Yakovlevára bízta. A premier közönsége nagy ovációval fogadta a klasszikus formákhoz való visszatérést, a háromfelvonásos előadást, a látványos színpadképet, a színpompás jelmezeket és az előadás humorát.

FELA! OTTHON Áprilisban Nigériában is bemutatják a Fela Anikulapo Kuti életét feldolgozó Fela! című Broadway-produkciót - a lagosi premier színhelye természetesen az 1997-ben elhunyt zenész által alapított klub, a Shrine lesz. (A Fela! New York-i ősbemutatójáról lásd 2010. március 4-i számunkat.)

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.