mi a kotta? - Herceg és mészáros

  • .
  • 2011. március 10.

Trafik

Langyosítsunk föl serpenyőben 3-4 evőkanál ribizlizselét vagy -lekvárt, majd adjunk hozzá 1,5-2 deci vörösbort (lehetőleg portóit), valamint némi hagymát (sonka- vagy fokhagymát, személyes gusztus szerint). Csapjuk még hozzá egy narancs és egy citrom finom metéltre vágott héját, kis narancs- és citromlevet, kávéskanálnyi mustárt, egy csipet őrölt fehérborsot és egy leheletnyi gyömbért.
Egy-két órát hűlni hagyjuk kisded alkotásunkat, s már adhatjuk is hideg sültek, vadételek mellé. A hűtőben akár egy hónapon át tárolhatjuk a kész mártást.

A türelmes olvasó és persze lapunk közkedvességű ínyesmesterének elnézését kell kérnünk e botcsinálta gasztronómiai felütésért, ám az elkövetkező napok tán legfontosabb koncertje legalább részben menti és magyarázza, miért is elegyedtünk a Cumberland-mártás recipéjének ismertetésébe. Vashegyi György és két együttese, a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar, valamint a hazai és külföldi szólóénekesek ötöse ugyanis az esedékes szerdán Händel 1747-ben bemutatott csodálatos oratóriuma, a Júdás Makkabeus előadására vállalkozik majd (Nemzeti Hangversenyterem, március 16., fél nyolc). Márpedig az ókori zsidó szabadsághős győzedelmét ünneplő, összesen 68 számból álló alkotás ajánlása Cumberland hercegének, Vilmos Ágostnak, II. György király kisebbik fiának szólt, méghozzá ily ékes szavakkal: "a valóban bölcs, vitéz és erényekben tündöklő hadvezérnek". Merthogy a trónra esélytelen királyfi épp a megelőző esztendőben sújtott le, mondhatni pöröly módjára, az atyja ellen horgadó felföldi jakobita fölkelőkre. A herceg Händel mestertől szép ajánlást kapott, míg ellenfeleitől éppenséggel a "Mészáros Cumberland" melléknevet nyerte el, s ugyancsak az övé az a kétes dicsőség, hogy a szigetország történészei a közelmúltban őt választották meg a XVIII. század legszörnyűbb britjének. S hozzá még a mártás is egy száz évvel későbbi princhez, Ernő Ágosthoz kapcsolódik, akinek azonban így mégiscsak sikerült tartósan kellemesebb érzeteket keltenie hercegsége nevezetével.

Angliai, egész pontosan londoni érdekű számmal indul majd a MÁV Szimfonikus Zenekar szombati koncertje is: Carl Maria von Weber utolsó operája, a Júdás Makkabeushoz hasonlóan a Covent Gardenben ősbemutatott Oberon nyitányával (Olasz Kultúrintézet, március 12., fél nyolc). A tuberkulotikus Weber alig másfél hónappal élte túl tündéroperájának zajos sikerű londoni premierjét (festményünk halála évében, 1826-ban mutatja a komponistát), s még első sírja is az angol fővárosban feküdt. Csupán az első, hiszen Weber maradványait 1844-ben végül hazaszállították Drezdába, méghozzá az aktuális héten három ragyogó koncert által is ünnepelt Richard Wagner kezdeményezésére. Elvégre is ezekben a napokban tér vissza osztrák-holland-belga-francia turnéjáról a Budapesti Fesztiválzenekar, hogy Fischer Iván vezénylete alatt és a mezzoszoprán Petra Lang közreműködésével rögvest Budapesten is elővezessék népszerű Wagner-programjukat (Nemzeti Hangversenyterem, március 11. és 12., háromnegyed nyolc, ill. március 13., fél négy).

Figyelmébe ajánljuk

Azonnal rohan tovább

A közel 100 méteres rendőrpalota tiszteletet parancsolóan magasodik a környék fölé, üvegablakain szikrázóan csillog a felkelő nap fénye, amint Thuróczy Szabolcs morózusan besétál forgóajtaján.

Apáról fiúra

A Universal-stúdió 1941-es klasszikusából kisarjadó farkasemberfilmek (pl. Egy amerikai farkasember Londonban, 1981; Ezüst pisztolygolyók, 1985; Farkas, 1994) bizonyos értelemben a férfi menst­ruáció és hisztéria gondolatával játszanak.

Lajos bácsinak jár a dicséret

A Képtelen Krónikára más, általunk hallgatott podcastokban többször hivatkoztak ugyan, de mi magunk sokáig nem mentünk utána, noha a történelmi podcast műfaja – amiként a KK is definiálja magát – közel áll a szívünkhöz.

Emlékezetrétegek

A Kiscelli Múzeum templomterében megrendezett életmű-kiállítás több szálon kívánja megragadni, illetve körüljárni Ország Lili (1926–1979) érzékeny és titokzatos művészetét. Ehhez közel 50 festményt és 70 grafikai lapot mutat be, amelyek (néhány kivétellel) a múzeum gyűjteményéből származnak; az anyag különlegessége, hogy mégis lefedi az életmű csomópontjait.

A drogmentes Magyarország  

„A stratégia távlati célként a kábítószermentes Magyarország elérését tűzi ki 2020-ig” – olvashattuk abban a 2013-tól hatályos országgyűlési határozatban, amelyet Nemzeti Drogellenes Stratégiának neveztek el.

60 000

Társadalmi kampányt indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK), amellyel az egészségtudatosságra és az egészségügyi rendszer hiányosságaira hívnák fel a figyelmet. Az utóbbi könnyebben célba talál: aligha akad olyan család Magyarországon, amely ne tudna felidézni valamely rossz tapasztalatot az ellátásról.

Hogy a gyerekek is értsék

A társulat által támogatott, régóta a színházban dolgozó, színvonalas pályázatot benyújtó csapatot kipontozták. Hankó Balázsnak meg se kellett szólalnia, a távolból mintha Vidnyánszky Attila integetne a gyerekeknek. Megkérdeztük az új igazgatót is.

„Távozzatok, aljas ringyók!”

Pár hete újraválasztották Horvátország államelnökét, Zoran Milanovićot. A magát szociáldemokratának nevező Milanović nem szereti sem az EU-t, sem a NATO-t, sem Ukrajnát, és ha teheti, a szétesés felé lökdösi Bosznia-Hercegovinát. Legfontosabb, hovatovább egyetlen életcélja a Horvátországból uniós és gazdasági sikertörténetet faragó kormányfő levadászása. És még rondán is beszél.

Kastély, börtön, szegénytanya

Konkrétan tényleg nem Lázár Jánosék kastélyáig épült út kilométerenként félmilliárd forintból, hanem az M43-as autópálya lehajtójától a nagyfai börtönig. E szakasz előtt és utána azonban olyan kráterek maradtak, amelyek a Holdról is látszanak.