mi a kotta? - Regélő és Honművész

  • .
  • 2010. október 28.

Trafik

Az előttünk álló héten ugyan szokatlan módon nem jut komolyabb szerephez a jövőre fokozottan ünnepelendő Liszt Ferenc művészete, mi most mégis vele indítjuk ismertetőnket, hiszen pénteken egy olyan zeneoktatási intézmény alapítási évfordulóját ünnepeljük, amely rengeteget köszönhet a korszakos világsztár jószerint páratlan jótékonyságának. És nem, nem a Zeneakadémiáról van szó, hanem az 1840-ben, azaz 170 éve megalapított Nemzeti Conservatoriumról vagy másként a Pest-Budai Hangászegyesületi (később Nemzeti) Zenedéről, mely tanintézet ma Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium nevezet alatt fejti ki áldásos működését.
A Művészetek Palotájában most a Konzi egykori és jelenlegi diákjai ünneplik iskolájukat, s a koncerten mások társaságában az ezúttal karmesterként és hangszerelőként egyaránt okkal megtapsolható Kocsis Zoltán is fellép majd (Nemzeti Hangversenyterem, október 29., fél nyolc).

A Zenede létrehozója és legelső, tisztét holtáig, kereken 35 esztendőn át betöltő igazgatója a reformkor egyik kitüntetetten serény és sokoldalú férfiúja, Mátray Gábor volt. A Rothkrepf nevet elhagyó Mátray (képünk mutatja) írt operát, és szerkesztette a címünkben említett sajtóterméket és melléklapját, dolgozott a Nemzeti Színházban és a Nemzeti Múzeumban, próbálkozott a népzenekutatással, és oktatta a szavalattant. S ahogy a Vasárnapi Újság 1860-ban méltatta: "Több mint 30 éve, hogy az ő nevét a fővárosi tudományos és művészeti intézetekkel csaknem elválhatatlan kapcsolatban látjuk. - Pályája nem tartozik a fényesek, zajosak, de a hasznosak közé, s a hol a gyakorlat tapasztalása és szervező, rendező kézre van szükség, ott oly emberek működésére van szükség, minőnek Mátray Gábort ismerjük. És ne felejtsük egy nagy érdemét: ő mintegy apja a mostani hírlapszerkesztőknek."

A héten egyebekben fényesek és zajosak is jócskán akadnak a koncertprogramon, hiszen mindjárt csütörtökön az Orchestre National de France és operakarmesternek is nagyszerű vezető karnagya, Daniele Gatti ad hangversenyt - a Pastorale szimfóniát a "zene atombombájával" (Arthur Honegger jellemezte e szavakkal Stravinsky Tavaszi áldozatát) öszszepárosítva (Nemzeti Hangversenyterem, október 28., fél nyolc). A soros ciklus másik végén pedig az ugyancsak méltán világhírű svájci kamarazenekar, a Festival Strings Lucerne Bécsi estje kecsegtet - Schönbergtől visszafelé haladva a zenetörténetben (Nemzeti Hangversenyterem, november 3., fél nyolc). S persze erre a hétre esik a Budapesti Fesztiválzenekar három bérleti koncertje is, melyeknek orosz tematikáját Sosztakovics - Wagner- és Rossini-idézeteket is felvonultató - legutolsó, szám szerint 15. szimfóniája zárja majd (Nemzeti Hangversenyterem, október 30. és november 1. háromnegyed nyolc, október 31. fél négy). A karmester az éppenséggel zongoraművészként is világraszóló Mihail Pletnyov lesz, aki ugyancsak fényes és zajos karriert fut, habár a nyáron Thaiföldről érkezett bűnügyi hírek kétségkívül nyugtalanító árnyékot vetettek a Grammy-díjas művész pályafutására.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.