tévésmaci - A sül betürül betűre

  • .
  • 2009. szeptember 3.

Trafik

Troché vezetett, Sztupa az anyósülésen forgatta kis noteszát, mintha a jegyzeteiből akarná kibogarászni e roppant ágas-bogas eset megfejtésének lehetséges csapásirányait. Néha még egy-egy szóforgácsot is kilökött, amire Troché szabatos mondatokkal igyekezett válaszolni.
Vagy dehogyis válaszolni, inkább restaurálni próbálta a (szó)leletet. Hozzáilleszteni valami igenis létező, ám megfoghatatlan egészhez, még az is lehet, hogy az igazsághoz. Nem volt könnyű feladat, és sok hasznot sem lehetett remélni tőle, de Troché nem adta fel. Pedig fel kellett volna, mert Sztupa nem vette a lapot, sőt, a látható igyekezet kicsit idegesítette is, s azon törte a fejét, mivel törhetné meg Troché lendületét. Szinte magától jött a megoldás, amikor Troché balra kanyarodott a Körútról a Rákóczi útra, teljesen szabálytalanul, átslisszolva mintegy két vészesen összeérni látszó hatos villamos között. Rákóc - bökte ki álmatagon Sztupa. De Troché is taktikát váltott. Amikor az időközben elért Luther utcára célozva Sztupa kibüffentette, hogy lutty, káromkodott egy kereket - úgy, mintha a forgalom többi résztvevőjével keveredett volna nézeteltérésbe. De csak egy rendőrautó jött mellettük, az őrmester barátságosan intett is feléjük. Csúnyán beszélni akkor sem szabad, mennünk kell tévézni!

Pénteken (4-én) muzeális és legendás baromsággal örvendezteti nézőit az m1, 23.40-kor. A Harakiri című 1962-es japó szado-mazó, a Mata Hari folytatása és Ambrus Kyri előzménye - más eszközökkel, konkrétan egy éles karddal, amit mosatlanul hoztak haza a szamurájból. De aki nem éri be ennyi lokálspecifikus idétlenkedéssel, felveheti képmagnóra a negyedórával előbb a Dunán elkezdett Mr. Vegeance, a bosszú ura c. koreai háborút. Nem mintha a 22.45-kor az m2-n elkezdett Felkavar a szelet nem kapcsoltam volna ki eddigre. Pedig az arról szól, hogy megalakul az IRA - a címből következően vaskos szellentések közepette.

Szombaton nógatom a vombatom. A Dr. Syn kettős élete az m1-en 13.25-kor nem az, amire én gondolok, mert az valami remake lehet, Max von Sydow-val, ez pedig akkor biztos az igazi, nímandokkal, 1962-ből. Este kilenc húszkor a Dunán Martha Ivers furcsa szerelme a noir-sorozatban, az értők vágják, miről beszélek, Kirk Douglas megint úgy néz ki benne, mint T-Bag. Utána valami Titkos világ című angol film lesz, melyben James Fox és Michael Caine megküzd az NKVD-vel, de inkább a forgatókönyvvel. Megint megnéztem az m2-n (16.20-kor) a Csoda Milánóbant. Mondom, hogy nem a sport1-en! Az MGM-en lesz még 23.40-kor egy ilyen dráma, a Hosszú lé, arról, hogy akkor most tényleg van-e fekabűnözés vagy mondjon le a farmingtoni főkapitány. Tupac Shakur, Samuel L. Jackson és a költőien ifjú Omar Epps, mondhatom, jó mulatság, man!

Vasárnap lerántjuk a leplet az írekről, a stáziról és a nácikról, éljen Pitkin, mindhalálig! A tv2 0.05-kor belecsap A mások életébe - az enyimébe biztos nem. Az m2-n este kilenckor a Leonard Coen testvérek egy korai lövöldözése, A halál keresztútján, Gabriel Byrne-nel. Az HBO-n pedig Indiána Jónás és az elveszett frigyládafia, 18.05-kor. 25 perc múlva lehet átkapcsolni a Filmmúzeumra, mert jön Pitkin! Én és a tábornok megnézzük.

Hétfőn a ViaDukt3 este kilenckor nyomatja a Bérgyilkosokat, mert ez a tesók hete, bro! Bár a Wachowskiak itt még csak forgatókönyvíróként legyeskedtek a veterán maestro, Richard Donner mellett, Sly és Banderas kíséretében.

Kedden nem, nem.

Szerdán motrozok a Berván! Az m2 éjjel egykor 1948-as angol thrillert ad, a címe tré (Ledőlt bálvány). Kilenckor volt a Dunán minden idők leggiccsebb giccsének, a négyrészes sorozattá applikált Réztábla a kapu alattnak a startja - ott voltam.

Csütörtökön Mint a filmeken címmel egy egyiptomi-ír filmet ad 22.35-kor az m2. Ez olyan, mint a ló-darázs. John Lennon lép fel az MGM-en a máskor zseniális Richard Lester legsúlyosabb tévedésében, a Hogyan nyertem meg a háborútban. Megnézem nyolckor a Filmmúzeumon a Bakaruhábant.

Maguk meg ne tévézzenek, mert tudom, hogy mentálisan rombol!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.