tévésmaci - A sül betürül betűre

  • .
  • 2009. szeptember 3.

Trafik

Troché vezetett, Sztupa az anyósülésen forgatta kis noteszát, mintha a jegyzeteiből akarná kibogarászni e roppant ágas-bogas eset megfejtésének lehetséges csapásirányait. Néha még egy-egy szóforgácsot is kilökött, amire Troché szabatos mondatokkal igyekezett válaszolni.
Vagy dehogyis válaszolni, inkább restaurálni próbálta a (szó)leletet. Hozzáilleszteni valami igenis létező, ám megfoghatatlan egészhez, még az is lehet, hogy az igazsághoz. Nem volt könnyű feladat, és sok hasznot sem lehetett remélni tőle, de Troché nem adta fel. Pedig fel kellett volna, mert Sztupa nem vette a lapot, sőt, a látható igyekezet kicsit idegesítette is, s azon törte a fejét, mivel törhetné meg Troché lendületét. Szinte magától jött a megoldás, amikor Troché balra kanyarodott a Körútról a Rákóczi útra, teljesen szabálytalanul, átslisszolva mintegy két vészesen összeérni látszó hatos villamos között. Rákóc - bökte ki álmatagon Sztupa. De Troché is taktikát váltott. Amikor az időközben elért Luther utcára célozva Sztupa kibüffentette, hogy lutty, káromkodott egy kereket - úgy, mintha a forgalom többi résztvevőjével keveredett volna nézeteltérésbe. De csak egy rendőrautó jött mellettük, az őrmester barátságosan intett is feléjük. Csúnyán beszélni akkor sem szabad, mennünk kell tévézni!

Pénteken (4-én) muzeális és legendás baromsággal örvendezteti nézőit az m1, 23.40-kor. A Harakiri című 1962-es japó szado-mazó, a Mata Hari folytatása és Ambrus Kyri előzménye - más eszközökkel, konkrétan egy éles karddal, amit mosatlanul hoztak haza a szamurájból. De aki nem éri be ennyi lokálspecifikus idétlenkedéssel, felveheti képmagnóra a negyedórával előbb a Dunán elkezdett Mr. Vegeance, a bosszú ura c. koreai háborút. Nem mintha a 22.45-kor az m2-n elkezdett Felkavar a szelet nem kapcsoltam volna ki eddigre. Pedig az arról szól, hogy megalakul az IRA - a címből következően vaskos szellentések közepette.

Szombaton nógatom a vombatom. A Dr. Syn kettős élete az m1-en 13.25-kor nem az, amire én gondolok, mert az valami remake lehet, Max von Sydow-val, ez pedig akkor biztos az igazi, nímandokkal, 1962-ből. Este kilenc húszkor a Dunán Martha Ivers furcsa szerelme a noir-sorozatban, az értők vágják, miről beszélek, Kirk Douglas megint úgy néz ki benne, mint T-Bag. Utána valami Titkos világ című angol film lesz, melyben James Fox és Michael Caine megküzd az NKVD-vel, de inkább a forgatókönyvvel. Megint megnéztem az m2-n (16.20-kor) a Csoda Milánóbant. Mondom, hogy nem a sport1-en! Az MGM-en lesz még 23.40-kor egy ilyen dráma, a Hosszú lé, arról, hogy akkor most tényleg van-e fekabűnözés vagy mondjon le a farmingtoni főkapitány. Tupac Shakur, Samuel L. Jackson és a költőien ifjú Omar Epps, mondhatom, jó mulatság, man!

Vasárnap lerántjuk a leplet az írekről, a stáziról és a nácikról, éljen Pitkin, mindhalálig! A tv2 0.05-kor belecsap A mások életébe - az enyimébe biztos nem. Az m2-n este kilenckor a Leonard Coen testvérek egy korai lövöldözése, A halál keresztútján, Gabriel Byrne-nel. Az HBO-n pedig Indiána Jónás és az elveszett frigyládafia, 18.05-kor. 25 perc múlva lehet átkapcsolni a Filmmúzeumra, mert jön Pitkin! Én és a tábornok megnézzük.

Hétfőn a ViaDukt3 este kilenckor nyomatja a Bérgyilkosokat, mert ez a tesók hete, bro! Bár a Wachowskiak itt még csak forgatókönyvíróként legyeskedtek a veterán maestro, Richard Donner mellett, Sly és Banderas kíséretében.

Kedden nem, nem.

Szerdán motrozok a Berván! Az m2 éjjel egykor 1948-as angol thrillert ad, a címe tré (Ledőlt bálvány). Kilenckor volt a Dunán minden idők leggiccsebb giccsének, a négyrészes sorozattá applikált Réztábla a kapu alattnak a startja - ott voltam.

Csütörtökön Mint a filmeken címmel egy egyiptomi-ír filmet ad 22.35-kor az m2. Ez olyan, mint a ló-darázs. John Lennon lép fel az MGM-en a máskor zseniális Richard Lester legsúlyosabb tévedésében, a Hogyan nyertem meg a háborútban. Megnézem nyolckor a Filmmúzeumon a Bakaruhábant.

Maguk meg ne tévézzenek, mert tudom, hogy mentálisan rombol!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.