tévésmaci - A sül fésül

  • .
  • 2008. augusztus 21.

Trafik

Titok, nem titok, Sztupa a Klapka György utcában lakott, úgy indultak találkozni az oroszokkal valami Tivat nevű helyre, Crna Gorába, hogy Troché jött a falu vége felől, és bekiabált. Nehéz napok voltak, amiken mindezt visszafejtettük - persze az NKVD bevonásával -, az elvtársak is teljesen elhűltek, amikor azt kellett megtudniuk, hogy mi a "kisutca" valódi neve.
Bajban voltam eléggé, Jirí Klapka velíkíj vengerszkíj girój, frídómfájtör éjtínfótiéjt, from Komarno, ungarischen Komarno kasteldefender. Nu, ták - mondta az őrnagy, s a bánat tudja, mire gondolt. Némi elégtétellel töltött el, hogy valószínűleg a muszkavezetőknek is nehéz dolguk lehetett. Ahhoz mit szólnál, szemüveges tovaris, hogy Bika sor? Bullszró, hm? Mindegy, az ilyen piszlicsáré nehézségek alig is hátráltatták a híres tivati találkozó hajszálpontos rekonstruálását. Volt olyan nap, amikor egész este tízig bogarásztuk a térképeket, hallgattuk vissza a szalagokat, de akkor a ruszki csávó fölállt, s valami olyat szólt, hogy szmotrí tyilivízor. Igazad van, goszpogyin, mi is ebben a cipőben járunk.

Pénteken (22-én) az m1-en 22.40-kor Monsieur Ibrahim és a Korán virágai, helyeske franszia film Omar Shariffal és szolid isztambuli ibusszal meg némi könnyfacsarászattal, 2003-ból. Az MGM-en a hetvenes évek imperialista ópiuma éjfélkor: Rollerball. A Filmmúzeum már sokszor ajánlott klasszikusokkal keresi kenyerét: 17.20-kor Körhinta, 21.40-kor Egy szöszi szerelme. Fantozzival mi van, komák?

Szombaton bevonulunk, én és a vombatom. Az MGM például valami barterben lehet a papsággal, mert ilyeneket nyomat, hogy Ima egy haldoklóért (24.00), Gyónás gyilkosság után (20.30) és 13.00-kor Nincs bocsánat (gondolom, ziher vasz ziher). A Dunán nyolckor Gothár Péter is bevonul 1968-ban Csehszlovákiába a Melodráma nevű tankján. Délben volt Harmadik típusú találkozások az HBO-n (12.50), abban meg a Kodály-módszer vonul be a nemzetközi tudatba (haj, ha tudnák az igazit a nemzetköziek). Frears (és Nick Hornby) nyálágyúja, a Pop, csajok, satöbbi nyolckor fecskendezik az m1-en.

Vasárnap egy rossz képregényomázs Paul Newmannel és Tom Hanksszel este kilenckor az m2-n: A kárhozat útja. Úgy esik benne az eső, hogy minden cseppet megszámolhatnak benne az írek, akik szegről-végről Al Capone alvállalkozói. Negyedórára rá emlékeztető arról, hogy vidám is volt a nyolcvanas évek eleje: 48 óra; tv2 (Nick Nolte és Eddie Murphy rontja benne a levegőt). Volt hétkor egy nagyon rossz adaptáció a Dunán, A sárga szoba rejtélye. Lesz tizenegykor ugyanitt egy kizárólag jófejeknek ajánlott zsebtévé, hokit akartam mondani, a Takeshis'.

Hétfőn már csak visszacsípünk kicsinyt ebből a rettenetes tévézési furorból, és beérjük a filmplűkettőn 20.40-kor nyomott Gosford parkkal (Robert Altman), én persze ezredszer is a New York árnyait nézem 21.45-kor a Filmmúzeumon. Fantozzival mi van, komák?

Kedden én be nem kapcsolnám a tévémet, csak az ezeredszer látott A francia (rosszul írják, esszel kell, mint fenn) hadnagy szeretője c. Reisz-filmért. Teszek a Távol a mennyországtólra is simán, pedig az is a filmplűkettőn van 15.40-kor, és asszem Todd Haynes rendezte, és játszik benne Palmer elnök is (szokása ez az amerikai elnököknek, Reagan is játszott egy csomóban, Kennedy meg a Forrest Gumpban). És rögtön utána meg a herzogiánus A medvekirály, amit dettó hetente szokásom nyomatni. A magyar filmek késő éjszakai barátja, a tv2 1.15-kor próbálkozik be Kamondi Zoltán Kísértések című kisiklásával, szénné fogják nézni a dolgozó tömegek.

Szerdára megint csak százszor látott kötelező olvasmányok a Filmmúzeumon, én ugyan szót nem vesztegetek a Zenekari próbára (Fellini; 1978; 16.05), pláne a Panelsztorira (1979; na, ki is?; 17.20), én el nem hiszem, hogy ezek után Még kér a nép (Jancsó; 1973; 21.40). Fantozzival mi van, barátocskáim?

Csütörtökön még mit nem, felejtsetek el - tévézni végre. Árt, pupákok! A kevés is.

Figyelmébe ajánljuk