tévésmaci - A zsiráfok nem kukoricáznak

  • .
  • 2010. január 28.

Trafik

Mióta nyugdíjasokat is beosztottak TMK-ügyeletre, mindenkiben volt egy kis - sose szűnő - félsz. Mi lesz, ha akkor lesz valami meghibásodás, rendkívüli esemény, ha az egyik szaki bácsi van szolgálatban? Mit fog az csinálni? Néz? Az öreg Radai ugyan tele pofával híresztelte úton-útfélen, hogy ő harminc évet húzott le Zsanán, így nincs miért rinyálnia, de a vak is látta rajta, hogy úgy várja minden reggel a váltást, mint a messiást.
Azon a hétfőn is csörgött neki a vekker, mint rendesen, de már a hangja sem olyan volt, mint szokott. Valami tompa pufogás jött mögüle, percekbe telt, mire a vaksin hunyorgó öreg felfogta, hogy ez csak kívülről jöhet. Magára rángatta bakancsát, milyen jó, hogy ruhában aludt, s kinyitotta az őrszoba ajtaját. A hang a rezgősilók felől jött, de az öreg az ellenkező irányba indult, hogy beszóljon a tartózkodóba a fiúknak, ellenőrizzék azonnal a cserpákokat; egy pillanatra olyan érzése volt, mintha tudná, mit kell tenni, s nem akarta, hogy elmúljon. De ahogy jött, el is illant. Túza Misi morgott kicsit a bajsza alatt, hogy verném inkább tele a te cserpákodat, de intett a többieknek, hogy induljanak. Ahogy mentek át a csarnokon, ők is figyelmesek lettek a rezgősiló felől egyre hangosabban hallatszó kattogásra. Itt kocsedó lesz, szaladt ki a Misi száján. Nekünk meg tévéműsor, mér', tán az jobb?

Szombaton (30-án) "klasszikusokat" ad a Duna Tévé estére - nos, ezekről egyszer nyilván érdemes lenne hosszabban is elcsevegni, hogy tudniillik tényleg olyan fene jók-e, mint a hírük. Hétkor A tizedes meg a többiek még egy viszonylag sima ügy - végre (1965-ben) "vót röhögni". A népszerű színészek elővezetésében megvalósuló ökörködés általában akkor is szórakoztató, ha az elejétől tudható, mire megy ki a játék - s a tény, hogy a komcsi lejátszott húsz éve teljesen tét nélkülivé is teszi a meccset. Nyikita Mihalkov (20.50-kor kezdődő) Csehov-adaptációja (Etűdök gépzongorára) azonban jóval bonyásabb képlet - ha a tisztelt publikum túljut azon, hogy így Oleg Tabakov, meg úgy Kaljagin, akkor lehet azt is vizsgálni, hogy ez az 1977-es film - ami érdekes módon a nyolcvanas években futotta ki magát úgy igazán Magyarországon - vajh mennyire állta meg az idő próbáját. Lesz meglepetés, esküszöm.

Vasárnap folytatódik az ódon tömegáruk piaca a Duna Tévén - ha belegondolunk, kész röhej. 13.30-kor az 1934-es Meseautó gurul be. Nem, basszus, én gurulok be: egy a stempli, egy a párna, nem unja ezt már mindenki rettenetesen? Este fél kilenc után öt perccel "legendás" színházi közvetítés, az 1975-ös Három nővér (jól van, megsúgom, pénteken volt Anton Pavlovics 150. születésnapja, de ezt azért ellenőrizzék) Békés Ritával, Ruttkai és Pap Évákkal, továbbá Págerral, Darvassal és Benkő Gyulával, rendezte: Horvai István. 23.10-kor persze nyilván Csehov is berosálna az 1952 fekete-fehér Egymillió dolláros zsákmány (Kansas City Confidental) láttán: Tony Romano szerepében Lee van Cleef - kár, hogy utána nincs beszélgetés Bereményi Gézával vagy Bérczes Lászlóval. De ha azt hinnék, hogy más csatornákon más a helyzet, hát véssék észbe: az m1 este kilenckor az Egy maréknyi dollárértet adja, de még a Coolon is A csendőr nősül megy (15.35-kor).

Hétfőn legalább - ugye a régi idők szellemében - nem kell tévézni.

Kedden se, bár az m1 21.30-kor a Moszkva teret adja, az m2 pedig 23.55-kor a Barát című 1987-es szovjet filmet, ami egy moszkvai hétvége történetét meséli el, kutyákkal és aranyhalakkal. Este tízkor Sörgyári capriccio a Filmmúzeumon - én már nem mondok semmit.

Szerdán egy harminchat éves frissesség az m1-en 21.30-kor Jack Nicholsonnal, a Kínai negyed. De a Duna tévé 22.15-kor megint beelőz, a Tízezer nap megvan vagy negyvenöt éves is - vélhetően holnap lesz nyolcvanéves Csoóri Sándor. Így van ez a cs betűs írókkal, csípik a kerek számokat. Tényleg, Csurkáról semmi hír, gyerekek?

Csütörtökön az m1 23.45-kor a Bolse vitát adja - az még csak tizenöt éves. Szerintem aki ezek után tévét néz, az meg is érdemli.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.