tévésmaci - BOLOND LENNÉK

  • .
  • 2010. április 1.

Trafik

Hát bolondok maguk? Mert ha nem, akkor is keressenek gyorsan egy április elsejei rendezvényt, és ha szerencséjük van, annyira másnaposak lesznek, hogy elfelejtik bekapcsolni a tévét. Pénteken (április 2.) reggel kilenckor kezdi sorozatban vetíteni az m1 a Wagnert, ami inkább a "Na, mi újság Wágner úr?" című dallal mérhető össze, mint a mester dalszínházi produkcióival.
Igényes popzene, bár korábban európai sztárparádénak hívták az ilyet. A címszerepben Richard Burton (képünkön), de Vanessa Redgrave, Lawrence Olivier és persze Franco Nero is játszik. Viszont az idegbajos bajor király szerepében Gálffi László még pofátlanul fiatal. Erre mondanám, hogy tévézés helyett inkább menjenek a Ludwig Múzeumba, de az csak tízkor nyit. Na, de tényleg jobban tennék, ha keresnének más elfoglaltságot. Különben reggelig nézhetnek olyan marhaságokat, mint az Annapolis - Ahol a hősök születnek (Viasat 3, 21.20), Gábriel - A pokol angyala (Cinemax 2, 21.50) vagy 22.10-kor az HBO-n az Alien 3 - A végső megoldás: Halál, illetve 2.40-kor az Alien vs. Predator - Halál a Ragadozó ellen.

Szombaton muszáj megragadnom a szolgálati távkapcsolót, orosz delegáció érkezik, engem kértek fel kalauznak. Azt már 1979-ben, egy leningrádi IBUSZ-úton kisasoltam, hogy a muszkánál is szombaton kerül kitüntetett helyre tévé, de ne úgy értsék, hogy a Vologya bácsi sötétkék zakójára. Nos, barátocskáim, ha meg akarjátok tudni, mi volt nálunk, amikor odahaza Joszip Kobzon még csak a szárnyait bontogatta, nézzétek meg a Made In Hungáriát (HBO, 13.40), utána a Kék bálványt (m1, 16.45), ami az első magyar hangosfilm, és akkorát égett a maga idején (1931), mint a fatornyos Moszkva. Vacsora előtt pedig legyen egy vidám meskete 1960-ból: Fűre lépni szabad (19.15, Filmmúzeum). A főszerepben Páger Antal, rendezte Makk Károly, ha pedig elfogy a vodka, és komolyra fordulnának a dolgok, hajnalig húzhatjátok a majd' háromórás Baader-Meinhof csoporttal (HBO, 1.15), ami remek altató: nem csap fejbe, csak elringat.

Elég baj nekem, hogy a gyerek mostanában az Európa Kiadóra kattant rá, és ha vasárnap reggel megint azzal ébreszt, hogy "hová menjek ma, diszkóba vagy templomba", esküszöm, ki sem szállok a tévéfotelből. Íme a lista: Folytassa, Cleo! (17.05, Filmmúzeum) a bolondok napjára, Tolsztoj Feltámadásának első része (20.00, Duna) a jobb napokat is látott Taviani testvérekre, végül pedig a Fivér (22.05, Cinemax) Takeshi Kitanóra, vagyis megint csak április bolondjára emlékezve.

Ha már belekezdtem, a Feltámadás végéről (Duna, 20.00) nem maradok le hétfőn. Ám kedden és szerdán mindenről. Ellenben csütörtökön távkapcsoló-váltófutást rendezek, és ha szerencsém van, összejön egy igazán érdekes darab. Az indulók: Kamondi Zoltán: Kísértések (21.30, m1), Leslie Nielsen: Csupasz pisztoly 2 és 1/2 (21.20, tv2), Hitchcock: Madarak (21.30, Cinemax).

De a végén úgyis Ördögök (0.40, Cinemax2) jönnek. Ken Russell r. kat. őrjöngése nyomán garantált az álmatlanság. Legalábbis ezt mondta a film bemutatója után egy kritikus. Csakhogy az harminckilenc éve volt. Ne dőljenek be a régi mesének!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.