tévésmaci - Süle-güle

  • .
  • 2009. július 16.

Trafik

Amikor a rogopaszlíkok Frondőr ellen fordultak, Píreusz zugaiban a félelem vert tanyát. Valamit érzett Bútorraktár is, akit ekkor még nem hívtak Bútorraktárnak, de már nagyon közel járt hozzá.
A révkalauz sokkal nagyobb baksist kért annál, amit a III/II-n belengettek (és számla nélkül jóváírni helyeztek kilátásba), de voltak más jelek is, egyszerűen benne volt a levegőben. Bútorraktár úgy volt vele, hogy alapból veszélyes a küldetése (banánt csempészett jóval a merülési határon túl a pártállamnak Izraelből), ő nem keresi a bajt. A lengyel tengerjáró legénységével annak rendje és módja szerint felkereste a legolcsóbb kikötői kocsmát, ittak és kockáztak. Bútorraktár kiválóan boldogult az iskolában felszedett orosz nyelvvel, de akkor sem jött zavarba, amikor másféle nációk csapódtak hozzájuk. Az olcsó raki a messzi dokkokból is odacsábította a söpredéket, az is biztosra vehető volt, hogy rogopaszlík ilyen helyre be nem teszi a lábát, legfeljebb küld valakit, beszedni a védelmi pénzt. Azt a helyiek is csak találgatták, hogy Frodőr mit csinálhat. Bement Athénba, ez volt az általános nézet. A külföldi hajós népség ugyan érzett némi zavart az erőben, de hagyományos módon próbálta orvosolni - alkohollal, ment is. Bútorraktár így hamarosan egy roppant színes kompánia közepén találta magát, amint épp egy káromkodási verseny veszi kezdetét a részvételével. A csúnya szavak elől - egy hétig - menedéket találunk a tévékészülékek előtt.

Pénteken (17-én) az m1 23.35-kor adja Steve Buscemi rendezését, a Facér Jimmyt, hogy a dolog mennyire ígéretes, a fene tudja, én egy Oz-epizód rendezőjeként már láttam a híres színművész nevét. Tán segít a sztori: egy depis író kavar vidéken (Indianában). Este nyolckor a Filmmúzeumon volt Gyöngyök a mélyben, Menzel egyik jócskán kiérlelt Hrabal-adaptációja.

Szombaton valami lehet a delfinekkel, 16.20-kor a tv2-n Szabadítsátok ki Willyt! A veterán vízicsomag ellen a konkurencia, az RTL Klub magát Michael Jacksont indítja: Moonwalker 16.40-kor. A Filmmúzeumban 20.30-kor állítják ki a Két emelet boldogság című Herskó János-festményt, Kaló Flórián és Domján Edit duettjével. Idi Amin Dada lép fel fél tíz után öt perccel Az utolsó skót királyban az HBO-n Forest Whitaker képében.

Vasárnap megin' a vízidelfinek a tv2-n: Flipper; 16.30. Amikor a KGB el akar láb alól tenni öt pacákot, akkor olyan színészek érkeznek a Filmmúzeumra 21.30-kor az Enigma című 1983-as angol-francia kémfilmbe, mint Michel Lonsdale vagy Derek Jacobi, Brigitte Fossey-ról meg már ne is beszéljünk. A dolgozat konkurense a Dunán 21.50-kor kezdődő olasz film, A múlt hatalma, amiben egy gyerekkönyvíró intézkedik. Mi van itt, könyvhét?

Hétfőn matinénak nyomassa 11.20-kor a tv2 A szénbányász lányát, s éjjel - felteszem, mert szintén zenészes - 0.45-kor a Mo' Better Bluest, Wesley Snipes és Denzel Washington hangversenyét, Spike Lee hangszerelésében. Közben kilenckor Az örökös Sinkovits-csal és Latinovitscsal a Filmmúzeumon, nyilván a közös végződés végett.

Kedden a Duna keresi a kedvünket régi magyar marhasággal, így Az alvilág professzora ismét elővezeti Imrét és Zoltánt, hogy megoldjanak egy gyerekrablást este kilenckor. Rögtön utána Az igazság éjszakája c. francia dolgozat az afrikai népirtásokat tárgyazza feliratosan. Éjjel 0.35-kor a tv2 leadja Kamondi Zoltán 2002-es fekete-fehér filmjét, a Kísértéseket.

Szerdán a matinén Bud Spencer, Telly Savalas és James Coburn egyszerre az Élet vagy halálban a tv2-n 11.20-kor. Az éjjeli adag itt még akár érdekes is lehet, végre egy Cheech és Chong-film, a Kifelé a szobámból Beverly D'Angelóval 0.45-kor. Hogy ki ez a Cheech és ki ez Chong, arról kérdezzék Vágvölgyi B. Andrást, vagy az emberét, Tarantinót. Csütörtökön este nyolckor az HBO-n Kedd. Én itt fel is adnám akkor. Ha nem lenne ugyanekkor a Filmmúzeumon Szász Péter Egy kis hely a nap alatt című 1973-as nekiveselkedése, melyben a fiatal Bencze Ferenc feljön Pestre.

Menjenek fel maguk is, sokkal jobb, mint tévézni! Én maradok, a kő marad, vazze!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.