tévésmaci - Szól a sül: már szegelem

  • .
  • 2008. november 20.

Trafik

Másfél órával az indulás előtt érkeztek. Három-négy autó már várt az anconai kompra.
Sztupa beparkolt a sorba, leállította a motort, behúzta a kéziféket. Kikapcsolta a magnóból üvöltő Babyshamblest. A Fuck forever volt vagy a Killamangiro. - Nézzünk körül - mondta. Bár Zára tele volt római kori emlékekkel, az Adria-parton Trieszt után ez a város emlékeztetett a legjobban a Monarchiára. Csupán a tengerészet épülete miatt. Sztupa határozottan arra terelte Trochét azon rosszul titkolt szándékkal - amit az úgyis tudott -, hogy megmutassa a kis márványtáblát, amit a nagyapja tiszteletére tétetett fel a Szent István legénységének leszármazottaiból szervezett polgári egyesület. Troché kedélyesen lépkedett a római köveken, és arra gondolt, milyen jó, hogy már nem lesz az anconai kikötőben olyan rémesen és megalázóan hosszadalmas útlevélvizsgálat, mint amilyen régen volt.

Pénteken (21-én) sok marhaság lesz a tévében. Felsoroljuk mind. De előbb értekezzünk az eposzi jelzőkről. Hogy azok hogy haladnak a korral. Van két színésznő Hollywoodban, akikről sokáig azt hittem, hogy az a keresztnevük, hogy Oscar-díjas. Mira Sorvinóra és Marisa Tomeire gondolok. Az amúgy teljesen nem létező művésznők - most mit mondjak, Tomei például a Winnie az 1ügyű-ben nyerte el "a szobrocskát" - közül most Sorvino 2002-es dolgozatához lesz szerencsénk: a Titkos rendet a Viasat3 sugározza 23.05-kor. Ám addigra már túl vagyunk mindenen. 11.20-kor A vád tanúja az MGM-en, ugyanitt 20.30-kor a heti legjobb címünk, az 1974-es Tolvajok, mint mi. 21.30-kor az HBO-n egy adaptáció: Parfüm - Egy gyilkos története. A kedvencem, a Szökésben 22 óra előtt 5 perccel kezdődik az m2-n. Orosz thriller - anyád!

Szombaton Oszkár-díjat vacsorál a vombatom. Maguk is gondoljanak este kilenckor az m2-n nevezett Sztupa híres felmenőjére, mert kezdődik az Amikor a nagypapa Rita Hayworth-t szerette (német-svájci-cseh). Hogy a németek teljesen el vannak pimaszodva, azt az m1-en 22.20-kor kezdődő Edukators is bizonyítja. Jófejeknek Sekély sírhant a Duna tévén 22.15-kor. Műpártolóknak (úgy értem, akikből később osztályvezető-helyettesek lesznek) 23.15-kor Isten városa a Filmplü2-n. Bezzeg Smaci, a veterán nem lacafacázott egy percet sem, de már délután 14.50-kor megnézte a filmműzeón a Fekete tulipánt, pontosabban tilupántot.

Vasárnap nehéz napra virradunk! Valami névnapja vagy konfirmálási évfordulója lehet az egyfilmes (El Mariachi) Roberto Rodrigueznek. Bajnokunk a Viasat3-on 23.05-kor tolja a Négy szobát (az egyikben egy veszélyes tarantula is tanyázik). A Filmplün viszont 21.25-től látható az Alkonyattól pirkadatig. Hát lepirkad a pofámról a bőr. A jehuk persze 23.10-kor a Harcosok klubját nézik a tv2-n. Hacsak el nem dugtuk előlük a pilinckát korábban. Smaci, a veterán például már kilenctől rajta van az m2-n, ahol Apokalipszis most. 23.30-kor Kék acél a Filmplün és 01.40-kor Szőr Alfréd ornitológiai székfoglalója a tv2-n (Madarak).

Hétfőn ebédre Harvey Keitel és Dévid Bóvli a heti leghülyébb címünkben, a Vadnyugati bosszúállókban. (ol., 1998. tv2, 13.15). Bóvli szerepelt vagy szerepel csütörtökön a Futottak még című napi rendszerességgel nyomott sorozatban a Comedy Centralon. Mert az olyan sorozat, amiben minden részben van valami, mert különben statisztákról szól.

Kedden ellenben a szerénységéről és visszahúzódó szemérmességéről nyilván messze földön híres Sára Sándor születésnapját ünnepli a Duna Tv. Cigányokkal (20.00), Feldobott kővel (20.20) és nagy adag arányérzékkel. Vazze, az milyen lenne már, ha a Narancs dupla számmal köszöntené Vagesz születésnapját?

Szerdán az olimpia bohóca, Yimou Zhang nyilván nézhetetlen Az utolsó út c. filmje megy 00.15-kor az m1-en. Én délelőtt 10-kor Nyújorkárnyait néztem a Filmműzeón. Csütörtökön felszeletelem a sütőtököm. Maguk szerint megnézem a tv2-n 12.50-kor a Vissza a jövőbe 3-at? Igen.

De maguk, hacsak nem volt kedves családjukban intéző, ne nézzenek. Tévét. Mert árt. (A Művész mozi is art. Még a moz is art.)

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.