Cuki: Finom hangolás

  • - sajó -
  • 1998. március 5.

Tranzit

Mándy Iván vagy a Művészben üldögélt, vagy itt. A Lukácsban, aztán Különlegességiben (micsoda baromság), most megint Lukács, Mándy nélkül. Vajon belépne ide?
Mándy Iván vagy a Művészben üldögélt, vagy itt. A Lukácsban, aztán Különlegességiben (micsoda baromság), most megint Lukács, Mándy nélkül. Vajon belépne ide?

Lukács cukrászda

Budapest, Andrássy út 70.

Nyitva: hétköznap 9-től, hétvégén 10-20 h

Egy bankba. A Lukács épületében bank és üvegcsend honol, a cukrászdát a bank állította vissza, diszkréten eldugva az Izabella utcai frontra, így legalább nem mászkálnak keresztül dupla fedelű táskák és/vagy dupla lövetű gengszterek, a biztonsági őr se bámul a szánkba. Kint szolid táblacégér, balra a banké, jobbra a cukrászdáé, az üvegre nagy betűkkel is kiírták, Konditorei, a terézvárosi szlengben ez azt jelenti, hogy. A bejárattól jobbra a tálalópult, vagy mi, nem vagyok egy gourmand, törzsvendég még lehetek. Állóhely nincs, fölhörpinteni kávét, mint a Művészben (több összevetés nem lesz). Lépcső visz a, gondolom, szédítő mélységbe (konyha? mosogató?), és föl az előtérbe (?). Kilenc lépcső, szegény kisasszonyok, nem ám tramplicipőben, be is osztják (vogul) erejüket, megvárják, míg összegyűl egy mikrobusznyi csoport, rendelés indul. Amikor először jártam itt, az előtérben, nevezzük így, kiírták az asztalokra, szépen kérik, mellőzzék a mobilt, zavarja a pénztárgépet, azért. Meg a dizájnt meg a plussz.

A figyelmeztetés eltűnt, a mobilok immár itt is, fáradjunk a cukrászda belsejébe. A berendezés maradt, minden arany(ozott) és zöld, zöldarany. A falikar, a csillár, a tükrök, a mennyezet kazettái, a kandalló (az is van), a kárpit, de még a vécé gombja is. (A toilette tiszta, Ejrópa, a kelenföldi pályaudvar külön álló borzalmához szokott érzékszerveim nem tudták, mi van, és hol, nekik ne mondja senki, bidé, de csitt, itt esznek.)

Már aki. Első ittjártamkor az engem érdeklő italoknál az ár nem volt feltüntetve, kiderült, alkohol nincs engedélyezve, de lesz, íme. Kóser szilva és vodka 450, Jägermeister, whisky, gin és Unicum 590, és négy cent. A sörről meg, sose hallottam, szégyen reám, Buckler 450, és (gondolom) 0,33. Látom, nem inni jöttem. Hanem megírni ezt, itt, a Lukácsot. Kiválasztom a legjobb asztalt, a sarokban az oszlop és a mikulás(?)virág mögött, ide ne üljetek, ez az én helyem. Belátni a terepet, mellettem a kandalló, bár nem dohog, a fény beesik, mi kell még, egy sima kávé 160, almalé 180. Körülnézek. Negyedház van, kora délután, a szokásos hölgyvendégek szokásos kalapban-sapkában, Béla írt Amerikából, sminkkel álcázott lepusztult arcok egy lepusztult városból, néhai polgárok valaha volt polgárlakásokból, villázzák a Kiskegyed tortát (190), és isszák a teát tejjel vagy citrommal (140), felállnak, és hazamennek a szobakonyhába. Jön egy narancsszín nadrágos, napszemüveges, mobilos, tőlem jó messze ül le, jó. Öregúr, a múltkor is láttam, annál az asztalnál, füzetbe ír, az első törzsvendég.

Mándy cédulákra szokott.

Művészgyanúsat nem látok, ők a Művészben, még nem szoktak ide, nem is. Vagy mégis? Három lány, talán a Képzőművészetiről, szőke, fekete, barna, ahogy kell, hallgatók, vagy legalábbis modellek, oly szépek. Itt ülnek modellt nekem, a szőke száján elmázolódott a kakaós csiga (120 Ft), jaj, a narancsszín nadrágos felém tart, leül a kandallóhoz. Olasznak nézem, hallom, szerb. Fölciripel, kié?, a fekete képzőművészetis telefonja, aztán meg azt mondják, potenciális kompetencia, én mindenkiben csalódtam, bánatomban kérek egy kóser szilvát. Közben megjönnek a bankfiúk, sosemlesz polgárok a kvázikávéházban, később egy adminisztrátor néni a géháról, elfogyasztja kései ebédjét, hosszában és keresztben félbevágott valamilyen kifli, benne sonka összehajtogatva, zöldségek. (Az étlapon nem találtam.) Idősb pár érkezik és a kóser szilvám, kísérőt nem kapok, nem mintha kéne, szalvétát igen, szuvenír? A kisasszony, kisleány, nem érti, kérdem én, a borravalóban benne van-e az ét- és itallap, elvinném, persze nem lehet, körmölöm az adatokat, szíves szóbeli közlése nyomán megtudom a nyitva tartást, sehol sincs kiírva, adjátok tovább.

Az Oktogon felé indulok, arról süt a nap, Andrássy út 60., ávéház, utolsó mondatnak jó lesz, nem.

Mondom, kétszer jártam a Lukácsban, hétköznap, kora délután, nem tudom, kik a reggelizők, milyen a hely délelőtt, csak sejtem, honnan esik be a fény, ha, nem láttam az esti randevúzgatókat, a vasárnapi délután sütiző családot. Majd még jövök.

- sajó -

Árak

Pogácsa (burgonyás): 70 Ft

Croissant: 120 Ft

Francia briós: 120 Ft

Saláták: 180 Ft

Torták: 190 Ft

Flódni: 225 Ft

Bankár puding: 320 Ft

Somlói galuska: 320 Ft

Fagylaltok: 360, 420 Ft

Üdítők: 180 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.