Peugeot 206: Utódálom

  • - winkler -
  • 2000. július 20.

Tranzit

Én nem vállaltam volna, az biztos. Megtervezni a világ talán legdögösebb kiskocsijának új verzióját - azzal csak bukni lehet. A Peugeot 205-ös mindenkinek jól állt, a Burgenlandba járó kurvától a kezdő brókeren át a rockzenészig: adott valami pluszt a tulaj személyiségéhez, felesleges, hányingerkeltő magamutogatás nélkül.
Én nem vállaltam volna, az biztos. Megtervezni a világ talán legdögösebb kiskocsijának új verzióját - azzal csak bukni lehet. A Peugeot 205-ös mindenkinek jól állt, a Burgenlandba járó kurvától a kezdő brókeren át a rockzenészig: adott valami pluszt a tulaj személyiségéhez, felesleges, hányingerkeltő magamutogatás nélkül.

A Pininfarina stúdió vállalta, és úgy tűnik, bejött nekik: a tavaly bemutatott 206-os világszerte tarol, vezeti a listát, vagy valahol a dobogó körül jár. Ami az országba jött, azt nálunk is hamar elkapkodták. Ritka, hogy egy nem drága márkához menő imidzs társuljon, márpedig a Peugeot-nál ez a helyzet: évtizedek óta mindig van valami legendásan szép típusuk. Azóta, hogy Armand Peugeot a fűrészlapgyártásról átállt ló nélküli kocsira, és az eredetileg a fűrészfogak marcangolási hatékonyságát demonstráló oroszlánembléma az autókra került, jelentős mennyiségű technológiai szexepil halmozódott fel. Azt a charme-ot, amit a kis nikkeloroszlán sugároz, csak a Mercedes-csillag, a BMW-propeller vagy a Jaguar-ugrómacska tudja, egy-két árkategóriával feljebb.

A törésteszteket

száznegyven autó bánta; addig zúzták szegény 206-osokat, míg olyan biztonsági rendszert nem szültek, mint a kínai nagy fal - az erődítési munkálatokkal járó súlytöbblet alighanem leköt néhány lóerőt. Az ezredfordulós autógyártás jelszava azonban a korábbi kis fogyasztás rémuralma után a biztonság. Meg a gazdag felszereltség (klíma, pollenszűrő, istennyila) és a sok tárolórekesz - a 206-os kesztyűtartójában egy jégkorongkapus kesztyűje, sőt egy összehajtogatott jégkorongkapus is elfér. Az állítható magasságú vezetőülés és kormány azonban nem tökéletes: bármennyit húzogattam, tologattam, billegettem, tekergettem, nem sikerült felvenni azt a pozíciót, amelyben fészkelődés nélkül elautóznék egy tanknyi benzint. Pedig nem vagyok egy extrém alkat, nagyjából az Orbán Viktor és Dávid Kornél közötti mértani közepet képviselem.

A BBC szakírója szerint unalmas a 206-ost vezetni - nekem elég izgalom volt, hogy néha nehezen veszi be a rükvercet, egyébként nemigen értem, mi hiányzik a vezetési élményből. A fordulóköre 9,8 méter, ez annyit jelent, hogy sokkal kisebb helyen lehet fordulni Y nélkül, mint az ember gondolná.

Az úton szépen fekszik

(esküszöm, egyszer már utánanézek, mi az a MacPherson-rugóstag), és magas rugóit mintha a gyilkos pesti mellékutcákra találták volna ki. Az a fekvőrendőr, amelyik sportrugókkal még araszolva is felér egy állonvágással, a 206-ossal akár 30-40-es tempóban is alig észrevehető, jelzésértékű akadály. A magas rugóút ára, hogy a dögös külsőben rejlő lehetőségeket nem aknázták ki maradéktalanul: nem láttam, de el tudom képzelni, mennyivel kegyetlenebb lenne az autó széles alufelnivel, peres gumival, ültetve. Rázna persze krisztustalanul, de manapság minek nincs mellékhatása?

Csomagtér tekintetében ugyanaz az átok sújtja a 206-ost, mint a Ford Ka-t vagy a Citro‘n Xantiát: a dizájn oltárán feláldozták a helyet. A Peugeot sportos, csapott háta miatt szinte alig tudunk érdemi segítséget nyújtani a költözködő Para-Kovács kollégának - néhány könyv, Hód jelenti, Az Ezüst-tó kincse, pár deszka, virágcserép, textília meg a söröskupak-gyűjtemény mint amorf, könnyen alakítható poggyász. Szóval szép, szép, de ha az ösztönös pillantásokat veszem alapul, még mindig gyakrabban fordulok meg egy-egy szépen felkantározott 205-ös GTI után.

- winkler -

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.