Sújtólég - A bányarigó füttye

Tranzit

A harmadik világbéli, különösen a kínai bányakatasztrófák híre tán már meglepetést sem okoz - de a minapi új-zélandi gyilkos robbanássorozat jelzi, hogy a gazdagabb országokban sem mindig jobb a helyzet.

A bányászat, mindenekelőtt a szén felszínre hozatala sohasem volt veszélytelen, a balesetek végigkísérték a céltudatos földtúrás történetét. Mindazonáltal szűkebb környékünkön az első feljegyzett bányarobbanás nem is szénbányában következett be. 1664-ben Ausztriában a vaskori (alkalmasint kelta) régészeti kultúrának nevet adó Halstatt falucska sóbányájában két súlyosan megégett bányász tapasztalhatta meg először az utóbb sokakat elborzasztó, rohanó tűzfüggönyt. Mivel a bánya rövid időn belül több robbanást produkált, a kortársak joggal következtethettek arra, hogy démoni erők incselkednek velük, s ők idézik meg a pokol tüzét: a helyi bányatiszt éppen ezért misét mondatott a plébánossal, majd szépen újraszentelték a bányát. A természettudományok fejlődése és a folyamatosan gyűlő bányászati tapasztalatok azután idővel megmutatták, milyen - nagyon is evilági - okok vezetnek a detonációkhoz.

Mit súg a bányalég

A bányákban előforduló legsúlyosabb balesetekért a mélységben felhalmozódó, feldúsuló metán a felelős: egy közönséges, a természetben javarészt anaerob (oxigéntől elzárt) bomlási folyamatok során nap mint nap tömegesen termelődő színtelen, szagtalan, a levegőnél könnyebb gáz, amúgy a legegyszerűbb (telített) szénhidrogén. A lápok, mocsarak, állandóan vízzel borított területek, köztük a duzzasztóművek mesterséges tavai ma is a legfontosabb metánforrások közé tartoznak, de az összetett gyomrú kérődzők emésztési folyamata is rengeteg metánt ereget a légkörbe.

Témánk szempontjából azonban fontosabb, hogy a földtörténet során sokszor kerültek (s nyilván kerülnek manapság is) állati és növényi maradványok afféle természetes földtani csapdába. Előbbi esetben kőolaj, utóbbi esetben, részleges szenesedés nyomán, kőszén - s mindkettő mellett még gáznemű metán is keletkezik. Ez tör fel a kőolaj-kitermelés közben, ezt termelik ki a gázmezőkről, ezzel fűtünk és főzünk (elvégre a földgáz túlnyomórészt szintén metánból áll), és ez halmozódik fel a kőszénbányák járataiban, amikor az évmilliókon át csapdába esett, sokszor a kísérő kőzet üregeiben, likacsaiban megbújó gáz felszabadul a bányászattal óhatatlanul együtt járó bolygatás nyomán. A lassan szikkadó sórétegek közé szorult egykori élő, szerves anyag szintén metánképződés közben bomlik, s ezért robbanásveszélyesek némely só- és érc-, például bauxitbányák is. A mélyművelésű szénbányáknak azonban gyilkos természetüket tekintve nincsen párjuk, s ez a kivételesen nagy mennyiségű, potenciálisan felszabaduló metántartalmuknak köszönhető.

Szikra pattan, olthatatlan

A metán magas fűtőértékű, jól égő gáz, azonban robbanásszerű oxidációjához rendre egy sajátos keverékre van szükség. Ha egy járatban a metán 4 százalékos koncentráció alatt vagy éppen 15 térfogatszázalék fölött fordul elő, akkor "csak" égni fog, ám a kettő közötti tartományban a metán és a levegő gyilkos sújtóléget (esetleg bányalég vagy viheder) képez. A legnagyobb energiájú robbanásra a 9,5 százalékos metántartalmú sújtólég képes: ilyenkor a kialakuló, a szűk járatokban a hangsebességnél is gyorsabban terjedő szúróláng hőmérséklete elérheti az 1875 Celsius-fokot. Márpedig a metán folyamatosan szivárog a bányajáratokba: főképpen a művelés által aktuálisan érintett szénből és mellékkőzetekből - miképpen a már letermelt telepekből vagy a művelésre alkalmatlan vékony rétegekből is. A beáramlást gyorsíthatja a munkák során kialakuló nyomáskülönbség - a rendre előforduló kőzetelmozdulások nyomán pedig akár folyamatossá válhat a fütyüléssel kísért beáramlás (ez a Móra Ferenc Kincskereső kisködmönjéből ismert bányarigó). Néha ennél katasztrofálisabb gázfelszabadulás (sújtólégbetörés) is történik, amikor a szenet és meddőt magával sodró gázkeverék már magában is komoly mechanikai rombolást okoz. A sújtóléget azonban nem is olyan könnyű begyújtani: csákánynyal megütött kőből pattanó hideg szikra mit sem számít. A metánkeverék robbanásához legalább 650 Celsius-fok szükséges: bányatűz, elektromos ívkisülés, rosszul elvégzett robbantás, hibás lámpa mind az okozója lehet. A nyílt lángtól metánveszély esetén mindenképpen tartózkodni kell, éppen erre szolgált a közelmúltig használt biztonsági Davy-lámpa, melynek lángmagassága ráadásul a metánszintről is informált.

A sújtólég elleni védekezés papíron egyszerű: meg kell előzni a metán felhalmozódását, és megakadályozni, hogy berobbanjon. Ezekre számos technológiai megoldást dolgoztak ki, de a baleseteket teljesen megakadályozni nem lehet. A gigantikus föld alatti detonációk száma sajnos fájdalmasan magas, az áldozatok számát rendre növelte, hogy a primer robbanástól felkavart szénpor maga is hajlamos berobbanni, s a tökéletlen égés során felszabaduló szén-monoxid sokszor több áldozatot szed, mint a robbanás, a tűz, vagy éppen az, hogy a heves égés (közvetett hatásként) az ettől nem érintett járatokból is elszívja az oxigént. Hagyományosan a geológiai korukat tekintve idősebb feketekőszén-telepeket tartják veszélyesebbnek - szomorú csúcstartóként a franciaországi Courriéres-ben egyetlen 1906-os robbanásban 1099 bányász, köztük sok gyerek halt meg. Ennek dacára nálunk, Magyarországon a három legszörnyűbb bányásztömeghalál nem a tragikus balesetekben amúgy bővelkedő mecseki feketeszénbányákban (Pécs, Komló, Szászvár), hanem a dorogi, illetve a tatabánya-oroszlányi szénmedencében történt. 1942-ben a tokodi Erzsébet-aknán 51-en, Tatabányán 1950-ben 81-en, s végül a közelmúltban, 1983-ban a márkushegyi bányában 37-en haltak meg. Utóbbi az utolsó még működő mélyművelésű szénbánya Magyarországon, de év végén ez is bezár, így egy jó időre csupán emlék lesz nálunk a sújtólég.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.