A ciános technológia vége - Megáll a zagy?

Tudomány

Az Európai Parlament két hete határozatban szólította fel az unió operatív végrehajtó testületét, az Európai Bizottságot a ciános aranykinyerési technológia betiltására. Vajon most tényleg megszabadulunk a vele járó méregtől?
Az Európai Parlament két hete határozatban szólította fel az unió operatív végrehajtó testületét, az Európai Bizottságot a ciános aranykinyerési technológia betiltására. Vajon most tényleg megszabadulunk a vele járó méregtől?

A magyar közvélemény sokáig, mondhatni, szerencsére, mit sem tudott az aranybányászat egzotikus, pláne ciánozós módozatairól. A tájékozottabbak is többnyire csak az alaszkai aranylázat pertraktáló Jack London-regényekből merítették tudásukat. Azokból meg csak annyi derült ki, hogy a jó aranyásónak szerszámokra, pár edzett szánhúzó ebre, sok-sok szerencsére, s - szigorúan a miheztartás végett - egy nagyobb tűzerejű lőfegyverre van szüksége a sárga fém sikeres és eredményes kibányászásához. De 2000. január 30-án kiborult a bili, s vele valami más is kifolyt: az ausztrál-román tulajdonú Aurul aranykitermelő cég Nagybányához közeli telepén átszakadt a zagytó gátja, s százezer köbméter cianiddal és nehézfémekkel (mindenekelőtt réz- és cinkkomplexekkel) szennyezett lé (ebből vagy 120 tonna volt a nátrium-cianid) került kisebb vízfolyások közvetítésével a Tiszába. Mindehhez elég volt a korábban leesett hó hirtelen olvadása és az ezt kísérő esőzés. A pusztítás képei, a mérgezésről szóló riportok bejárták a világsajtót - mégis tíz évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az Európai Parlament (nem kis részben itthoni és határon túli magyar képviselők kezdeményezése és példás együttműködése nyomán) foglalkozzon a kérdéssel, sőt május 5-én - igen nagy többséggel - határozatban javasolja e technológia alkalmazásának betiltását az EU területén belül, 2011 végéig. Ezek után az Európai Bizottságnak kutya kötelessége foglalkozni a ciánüggyel, s egy, a parlamenti döntéssel egybehangzó, tiltó határozatot hozni - ami már jogerősen gátolná meg egy újabb környezeti katasztrófa kialakulását. Hogy teljes legyen a kép: a magyar Országgyűlés már tavaly december elején megtiltotta a cianidos technológia alkalmazását az országban. Ez persze főleg elvi jelentőségű, elvégre előbb meg is kellene találni határainkon belül azt a komoly aranytartalmú érctelért, amit majd ciánozással tárnának fel, aminek igen kevés az esélye. De annak is, hogy valaha megtérítik a magyar állam kárát: a 29 milliárd forintra perelt Aurul menet közben megszűnt, s jogutódja, a Transgold is felszámolás alatt áll.

Ami fénylik

Az arany a természetben (az elterjedt hiedelmekkel szemben) korántsem csak tiszta, elemi állapotban fordul elő. Először is egy csomó fémmel és félfémmel kiválóan ötvöződik - sőt kémiailag is vegyül. A világos színű termésarany akár 25-30 százalék ezüstöt is tartalmazhat - ezt az ötvözetet hívják hagyományosan elektrumnak -, de számos olyan érc is ismert, amelyben az arany kémiailag kötött formában fordul elő, mint a szilvanit (arany-ezüst-tellurid), a krennerit (arany-tellurid) vagy a feltűnően magyar érdekeltségű nagyágit (ebben aztán akad minden: arany, ólom, tellur, antimon és kén).

Az arany néha az ércek mállása miatt szabad, úgynevezett termésarany formájában is felbukkan - például belekerül a folyóvizekbe. A Duna hordalékának minden köbmétere átlagosan 0,01 gramm aranyat tartalmaz, de azért lehetőleg senki se rohanjon kezében kis szitával a Római-partra. Amúgy meg általában ólom-, cink- és rézércek kísérője, s éppen ezért nálunk kis koncentrációban Gyöngyösoroszi és a korántsem metallurgiai okokból rossz hírű Recsk ércbányáiban található, és persze itt is vegyületei képében.

Ma már számtalan jól bevált, itt most nem részletezendő eljárás van, amelyekkel például az ólom és a rézércek csekély (nagy mennyiség feldolgozása esetén, összességében akár jelentős) aranytartalmát kinyerhetjük. Annyit elárulnánk, hogy a vele makacs ötvözetet képező ezüsttől egy "savazós" eljárással, az úgynevezett válatással szabadítják meg - az ezüst ugyanis oldódik salétromsavban, az arany viszont nem.

A modern, ám a környezetre annál ártalmasabb eljárások királya azonban a cianidos "lúgzás". Ennek alkalmazása során az aranyércet, illetve az aranyat is tartalmazó kőzetet finomra őrlik, majd miután a szabad aranyat foncsorítással, higanyamalgám formájában kinyerték, az őrleményt nátrium-cianid-oldattal - ami mindig lúgos kémhatású, különben hipermérgező hidrogén-cianid szabadul fel! -, levegő (oxigén) jelenlétében reagáltatják. Az arany (és az ezüst is) a cianiddal pompás komplex iont képez, ezáltal szépen kioldódik érces rabságából, de eközben rengeteg nátronlúg is képződik. Az aranyat ezután már csak ki kell redukálni ebből a komplexből, többnyire cinkkel, és már csak az aranyiszap mosása, szárítása, esetleg a kénsavas cinktelenítés van hátra. A maradék, nagyjából aranymentes iszap pedig mehet a folyóvizekbe! Persze most direkt gonoszak voltunk: a cianiddal, erős lúggal, nehézfémmel stb. súlyosan szennyezett iszap a gyári program szerint maradna az erre a célra kialakított speciális ülepítőben (majd később valamit csak kezdenek vele), de tudjuk, a természet rendre utat tör.

Cianózis

Az iszonyú történelmi tapasztalatok, a közelmúlt néhány tragédiája vagy a krimik bevált fordulatai sejtetni engedik, hogy a ciánvegyületek gyilkos hatásúak az élő szervezetek jó részére. Mindez főleg a látszólag ék egyszerűségű, pusztán egy-egy nitrogén- és szénatomból álló cianidion komplexalkotó dühének tulajdonítható: többek között a vér oxigénellátásáért felelős hemoglobinnal is összekapcsolódik, s ezután az oxigénfelvételnek anynyi, plusz a cianidionok eljuthatnak az élő szervezet valamennyi sejtjébe. Márpedig a cianidvegyületek meg tudják gátolni a sejtek oxigénfelvételét a citokróm-oxidáz-enzim - ami a baktériumokban ugyanúgy megtalálható, mint a soksejtes élőlények sejtjeinek mitokondriumában - blokkolása révén.

Ha a ciánvegyület már bejutott az élő környezetbe, ne adj' isten, a szervezetbe, keveset lehet tenni, de a gyors beavatkozás azért segíthet. Először amil-nitritet kell inhaláltatni a mérgezettel (ezt amúgy nálunk "rush", angolszász területen "popper" néven rekreációs drogként is ismerik), amit egy-egy adag intravénás nátrium-nitrit, majd nátrium-tioszulfát injekció követ, szigorúan ebben a sorrendben. Újabban más vegyületeket is használnak cianid-ellenanyagként, mint például a B12-vitamin egyik formáját (hidroxi-kobalamin), ami cianiddal egy másik B12-verziót (ciano-kobalamin) képez, vagy éppen 4-DMAP nevű vegyületet (4-dimetil-amino-fenol), amelyet Németországban kezdtek használni a ciánmérgezettek kezelésére.

Az élővízbe került cianidvegyületek (tipikusan nátrium- vagy kálium-cianid) semlegesítéséhez meg kell gyorsítani a lebomlásukat erőltetett oxidációval, amit normálesetben fehérítő-fertőtlenítő szerként használt "hipó"-oldattal, magyarul nátrium-hipoklorittal lehet elérni. Apróbb probléma, hogy ez a vegyület maga is gyilkolja az élővilágot - óvatlanul alkalmazva több kárt csinál, mint az eredeti ciánszennyezés. Amúgy a kiömlött cianidvegyületek a szabadban, levegővel érintkezve viszonylag hamar elbomlanak, így a szennyeződés gyorsan eltűnik. Legfeljebb a cianidos oldatokban többnyire megtalálható cianátok és tiocianátok maradnak kicsit tovább, melyek kevésbé mérgezőek - éppen ezért létezik olyan technológia, amely ebbe a kémiai formába alakítja át az aranyfeltárásra használt cianidoldatot.

Gyógyul a seb

Az utóbbi évtizedekben vagy két tucat jelentősebb ciánkatasztrófa történt a világban - többnyire éppen az aranybányászkodás nem kívánt "mellékkövetkezményeként". A katasztrófák ötös halállistáján természetesen ott van a tíz évvel ezelőtti, a Tisza élővilágát részlegesen elpusztító kataklizma is. A fene se szerette volna, hogy így legyen, de kétségtelen: a kutatóknak módjuk nyílt arra, hogy egy nem kívánt, spontán "kísérlet" nyomán tanulmányozzák, miként regenerálódik az élővilág a Tisza völgyében. Tíz évvel ezelőtt a Láposon, majd a Szamoson át a Tiszába (azután már felhígulva a Dunába, majd a Fekete-tengerbe) ömlő ciános szennyeződés az első híradások szerint csaknem százszázalékos pusztítást okozott. Szerencsére utóbb kiderült, hogy mindez csupán a Tisza fitoplankton- (kizárólag víz által sodort, apró, fotoszintetizáló élőlények) állományának drámai pusztulásából levont túlzó általánosítás. (Amúgy éppen a más, "fejlettebb" szervezetek táplálékát alkotó fitoplanktonállomány regenerálódott utóbb a leggyorsabban.) A veszteségeket azért is nehéz volt felmérni, mivel a Tisza felső szakaszát jégtakaró fedte, de mint kiderült, az alacsony vízhőmérséklet hozzájárult a halakat ért veszteség mérséklődéséhez. Télen ugyanis a halak jó része elvermeli magát a folyómeder gödreibe, melyeket a lehető legsűrűbb 4 Celsius-fokos víz tölt ki. Márpedig az érkező 0 fokos, ciános víz ennél könnyebb volt, így a magukat elvermelt halak jó része és számos más, az iszapba fúródott állati populáció (például a vágócsíkok, törpecsíkok vagy éppen a tiszavirág lárvái) túlélte a halálos árt. Szintén jól jártak azok a halak, amelyek valamely mellékfolyón felúszva bekkelték ki a pusztulást: például a Sajó torkolata valósággal megduzzadt a felúszó halrajoktól. De sajnos a pusztulás így is tetemes volt: 130 tonna haltetemet szedtek össze a Tisza és a Szamos magyarországi szakaszán - különösen a télen aktív halak károsodtak. Ez persze csak a töredéke a teljes pusztulásnak: becslések szerint az elhullott halak mennyisége elérhette az 1300 tonnát. S akkor még nem is beszéltünk a kisebb állatokról, rákokról, csigákról, kagylókról, ahogy az elhullott emlősökről, vadakról és haszonállatokról sem. A tévében talán az óriás busapéldányok mutattak a legjobban, de a szakemberek leginkább az őshonos ragadozó halak (csukák, harcsák, süllők, balinok) vagy a vesztükre télvíz idején is hiperaktív menyhalak, a sügérek, illetve számos szigorúan védett halfaj (halványfoltú küllő, selymes durbincs, magyar bucó, német bucó) egyedeinek tömeges pusztulása miatt szomorkodtak. De láss csodát: a természet öngyógyításához elég volt néhány szerencsés feltétel teljesülése. 2001 tavaszán a Tisza tartós áradása és a korán jött meleg nyomán a legoptimistább várakozásokat is felülmúlta a halszaporulat. Ráadásul a zsákmányhalak számának megugrása nyomán felgyorsult a ragadozóhal-állomány regenerációja, sőt az egyedek fejlődése is - hamarosan nagyobb és súlyosabb süllőpéldányok nyüzsögtek a vízben, mint korábban. Mára mind a védett, mind a halgazdasági-horgászati szempontból releváns fajok kiheverték a csapást.

Mindez örvendetes, csakhogy a szennyezés kockázata továbbra is fennáll - s ezen az sem segít, ha az Európai Bizottság tényleg betiltja a ciánozós bányászatot. A Tisza keleti vízgyűjtőjén számos elhagyott, "kultiválatlan" bánya, meddőhányó és zagytározó található, s ezekből szerencsétlen esetben egy most mögöttünk hagyott mediciklon is képes kimosni annyi (akár ciántartalmú) szennyet, ami a folyókba kerülve előbb-utóbb nálunk köt ki.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.