Amerikaiautó-találkozó: Rákosfalva utcáin

Tudomány

Lehet azt hinni, hogy itt van Amerika, például gyorsétkezdében hamburger menüt falva, külvárosi művelődési házban countryt énekelve, esetleg kampánynyitó nagygyűlésen, de mindez semmi egy amerikaiautó-találkozóhoz képest. Húsvétvasárnap a Kerepesi út és a Keresztúri út sarkára több mint háromszáz tengerentúli jármű tulajdonosa érkezett, és sokan közülük meg voltak arról győződve, nem Rákosfalván, hanem Kaliforniában vannak.

Lehet azt hinni, hogy itt van Amerika, például gyorsétkezdében hamburger menüt falva, külvárosi művelődési házban countryt énekelve, esetleg kampánynyitó nagygyűlésen, de mindez semmi egy amerikaiautó-találkozóhoz képest. Húsvétvasárnap a Kerepesi út és a Keresztúri út sarkára több mint háromszáz tengerentúli jármű tulajdonosa érkezett, és sokan közülük meg voltak arról győződve, nem Rákosfalván, hanem Kaliforniában vannak.

A találkozó már-már hagyománynak, a rendező American Car Club Hungary pedig a legnagyobb hazai autósklubnak számít, a tagság az 1995-ös megalakulás óta meghússzorozódott, most háromszáz fölötti a létszám, ami még akkor is jelentős, ha a felvételi kritériumok itt a leglazábbak: mindenki tag lehet, akinek amerikai autója van. Típus, életkor nem számít, mégis leginkább a Starsky és Hutchból vagy éppen a San Fransisco utcáinból ismerős járművek voltak többségben, de akadtak olyanok is, akik kamionnal, mentőautóval érkeztek a külvárosi parkolóba. Talán az amerikai vonatkozások miatt az Opel és a Ford Capri Klub néhány tagja is képviseltette magát, sőt felbukkant egy tiszteletbeli amerikai autó, egy feltuningolt Warszawa 223-as.

A gusztustalan kiegészítők tekintetében csupán egy dolog volt figyelemre méltó, ha nem számítjuk a Jockey-kalapokat, kicsi, közepes és nagyméretű zászlókat és a csillagsávos Wunderbaum illatosítókat: a visszapillantó tükörre akasztható, páros szőr dobókocka. A "szerencse jelképe", magyarázta valaki legalább nyolc centiméteres oldalhosszúságú díszpéldányáról, ami egy Fiat 500-as szélvédőjét valószínűleg teljesen betakarná, viszont ilyet európai vagy még inkább japán kocsikba akasztani a legnagyobb tapintatlanság.

Persze akadtak olyanok is, akiknek az amerikai autó főleg üzlet. Néhány limuzinon ott díszelgett a "rendezvényekre bérelhető felirat" meg egy telefonszám, sőt aki készpénzzel érkezett a helyszínre, vásárolhatott is. Egy 1984-es Oldsmobile Royale-t például potom egymillióért árultak. A kispénzűeknek autómodellekkel és különféle katonai cuccokkal lehetett vigasztalódniuk, feledtetve az olyan szívet melengető látványosságokat, mint egy 1953-as Chevrolet Bel Air vagy az az 1958-as Dodge, aminek tulajdonosa szimplán csak Fasza Gyereknek nevezi magát. A színpadon rockabillyt nyomatott a Mystery Gang nevű, meglepően jó szabadcsapat, az igazi zenét mégis "Amerika hangja", a V8-as motor brummogása jelentette.

- lt -

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.