cyberhírek

  • Narancs
  • 2006. június 22.

Tudomány

cyberhírek

Kármentés Már napi egy csésze kávé csökkenti a májzsugor kialakulásának kockázatát - állítja egy amerikai kutatócsoport, amely hét év alatt 125 ezer ember máját figyelte folyamatosan. A kaliforniai gyógyászati központ szerint azok, akik a szesz mellé napi egy csésze kávét is isznak, 22 százalékkal kisebb eséllyel betegednek meg májzsugorban, mint akik nem kávéznak.

Exodus Tűnjünk el mielőbb a pusztulásra ítélt Földről, és gyarmatosítsunk a világegyetemben - szólította fel az emberiséget Stephen Hawking, a világ leghíresebb asztrofizikusa. Hawking szerint a Holdat 20, a Marsot 40 éven belül elfoglaljuk, de ha igazán otthonos lakhelyre vágyunk, más naprendszerben érdemes keresgélnünk.

Becsapódás Négy tonna TNT felrobbanásának megfelelő hatást idézett elő egy meteorit, amikor becsapódott a Holdon. Az amerikai űrhivatal felvételeket is készített a Felhők tengerénél (Mare Nubium) történt becsapódásról. Bár a Hold felszínét gyakran érik hasonló behatások, ez volt az első alkalom, hogy a NASA jó minőségű képeket tudott készíteni az eseményről.

Iránytűszoftver A sejtelhalás diagnosztizálására kidolgozott módszerért, a vírusokkal fertőzött agyi idegpálya kutatásáért, mobiltelefonra letölthető iránytűszoftverért és hat csapágyas csillagászati távcsőmechanika kidolgozásáért kaptak első díjat a fiatal kutatók az Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny zsűrijétől a budapesti Jövő Házában.

Kazah műhold Pályára állította első saját műholdját Kazahsztán, s ezzel az ázsiai ország belépett az önálló űrkutatási programmal rendelkező országok klubjába. A csaknem egytonnás távközlési műhold a tervek szerint 12-15 évig szolgál majd. A Kaz-Sat-projekt 65 millió dollárjába került az energiahordozókban gazdag Kazahsztánnak.

Éhbérért készül az iPod Az Apple népszerű zenelejátszó-ját éhbérért robotoló, túlzsúfolt tömegszállásokon élő munkásnők gyártják Kínában a Mail on Sunday brit lap szerint. Az Apple vizsgálódik, és a botrányos cikk ellenére a helyzet valószínűleg nem egyedi - adta hírül az [origo] a Macworld nyomán. Az iPod nanót főleg nők készítik, akik alig 50 dollárt, vagyis tízezer forintot keresnek havonta. Az Apple tajvani partnere, a Foxconn által üzemeltetett kínai gyár 200 ezer embert foglalkoztat Longhua városában, egy ötemeletes gyárépületben, amelyet rendőrök őriznek. A munkások nemritkán napi 15 órát robotolnak, és teljesen kiszolgáltatottak alkalmazóiknak. Az egyik munkásnő elmondása szerint az üzemben dolgozni olyan, mintha a hadseregben lennének, a cég munkásszállóján 100 ágyas hálótermekben zsúfolják össze az embereket. Egy másik, Sanghaj melletti gyárban készülnek a miniatűr iPod shuffle-ok: itt a munkások több pénzt kapnak, ám ennek felét el is viszi a gyár által biztosított szállás és étkezés költsége. Elemzők szerint egy alaposabb riport valószínűleg hasonló állapotokat tárna fel a legtöbb ázsiai elektronikai üzemben, mivel ez az ára az alacsony gyártási költségeknek, amiért a cégek oda települnek. Az Apple közleményben reagált a beszámolóra, amelyben azt ígéri, vizsgálatot indít a munkásokkal való bánásmód és a munkakörülmények ügyében.

Kockázatos kilövés Az amerikai űrhivatal július elsején annak ellenére elindítja az űrsiklót, hogy a biztonsági főnök és a főmérnök is túlzottan kockázatosnak tartja a Discovery űrbe bocsátását. A Discovery egy éve a Földön parkol - a tavaly nyári küldetés majdnem tragédiával végződött, ezért az űrhivatal erejét megfeszítve dolgozott az üzemanyagtartály szigetelési hiányosságainak kijavításán. Bryan O'Connor, a NASA biztonsági főnöke és Christopher Scolese főmérnök ennek ellenére egyhangúan a kilövés elhalasztása mellett kardoskodik, mert a NASA hibalistáján a szigetelési probléma még mindig a "valószínű/katasztrofális" minősítéssel szerepel. Az űrhivatal szakemberei kétnapos heves vita után sem tudtak megegyezni, így a NASA vezetője munkatársai véleményét felülbírálva jelentette be az indítást. "Nem fogadhatom el minden munkatársam minden javaslatát, főleg mivel ők sem értenek egyet egymással" - mondta Michael Griffin, aki szerint a NASA alkalmazottai közül vannak, akik a kilövés mellett érvelnek. "Úgy döntöttünk, hogy vállaljuk a kockázatot" - nyilatkozta Griffin, miután közölte a döntést. Az űrhivatal főnöke ugyanakkor elismerte, hogy ha komoly baleset éri a Discoveryt, illetve ha a jármű megsemmisül, a NASA leállítja a huszonhat éve indított űrsiklóprogramot. "Azt hiszem, akkor végeztünk" - mondta Griffin. Az űrsikló parancsnoka, Steve Lindsey kijelentette: a legénység elfogadja a kockázatot. A Columbia 2003-as katasztrófája óta ez lesz a második alkalom, hogy űrsikló hagyja el a Földet, a Discovery a tervek szerint 13 napot tölt majd az űrben.

Robin Hood Brit régészek és történészek úgy vélik, sikerült megoldani az angol nép által hősként tisztelt Robin Hood származásának rejtélyét: Sheffield város közelében, egy faluban feltárták egy kis családi kastély romjait, amelyben állítólag a szegények pártján álló, legendás harcos élt, aki a feltételezések szerint angol nemes fia volt, és a normann uralom ellen harcolt. A felfedezés, amelyről a hétfői angol sajtó beszámolt, alighanem rémületet kelt majd Nottinghamshire grófságban. Ha ugyanis a sheffieldi egyetem Steve Moxon vezette kutatócsoportjának igaza van, akkor az íjazás bajnokának harcmezeje nem a Nottingham körüli erdőben, hanem az északi szomszéd Yorkshire grófságban volt. Az alapok, amelyeket Bolsterstone faluban kiástak, 85 kilométerre vannak a legendás Sherwood Forest erdőségtől.

Kóros higiénia Egy skandináv kutatás szerint újabb megerősítést kapott a higiéniahipotézis: a csatornákban élő patkányoknak, úgy tűnik, egészségesebb az immunrendszerük, mint azoknak a fajtársaiknak, melyek fertőtlenített laboratóriumokban élnek. "Lecke az embereknek: tisztaságban élni beteggé tesz" - írta az Index az AP hírügynökség nyomán. Az eredmény alátámasztja azt a közel két évtizedes elméletet, miszerint a higiénikus nyugati élet részben felelőssé tehető az allergia és az asztma nagyarányú terjedéséért. Az úgynevezett higiéniahipotézis szerint az emberi immunrendszert nem teszik próbára elég korán a betegségek és a piszok, így a későbbiekben a test túlreagálja az olyan kis ingerléseket, mint amit például a pollen okoz.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.