cyberhírek

  • .
  • 2006. december 7.

Tudomány

cyberhírek

Poloska Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) ismeri és használja is azt a technikát, melynek segítségével távoli, akár kikapcsolt mobilon is képesek aktiválni a készülék mikrofonját, és lehallgatni a közelben zajló beszélgetéseket. A kószáló poloska néven ismert módszert a New York-i maffia tagjainak lehallgatásakor is alkalmazták.

Üzemanyagtartály Úgy döntött a NASA, hogy 2008-ig nem készítenek új külső üzemanyagtankot az űrsiklóknak, mert a mostani is elég biztonságos. Emlékezetes, hogy a Columbia űrsikló tragédiáját a tankról leszakadt szigetelőanyag okozta, amely felszálláskor felsértette a szárnyat. Azóta háromszor szálltak föl űrsiklók gond nélkül.

Filmletöltés Az amerikai DVD-kereskedelem 40 százalékát uraló Wal-Mart már a karácsonyi vásárlási szezon elején bejelentette: ezentúl az internetről letölthető változatban is lehet náluk filmeket vásárolni. Korábban az Amazon, az Apple és a Time Warner is bejelentette, hogy filmletöltő szolgáltatást kíván indítani.

Csengőhang Csengőhangként hamarosan a Brazília őserdeiben élő xavante indiánok ősi dalait is letölthetik az európai és a kínai mobiltelefonosok. A letöltött dalokból származó bevétel a törzs számára nyitott bankszámlát gyarapítja. A Cidade Movel nevű segélyszervezet azt tűzte ki céljául, hogy alternatív bevételi forrásokat teremtsen az Amazonas mentén élő népek számára.

Klímaváltozás Nem az emberek, hanem a felmelegedés pusztította ki a történelem előtti ausztrál "megafaunát" - állapították meg ausztrál kutatók. A két és fél méteres kenguruk, az autónyi méretű erszényes medvék, emuk és gyíkok negyvenezer évvel ezelőtt őshonos állatok voltak Ausztráliában. Aztán mintha a föld nyelte volna el őket.

Géntörvény-módosítás Az Országgyűlés elfogadta a géntechnológiai tevékenységről szóló törvény módosítását, valamint a mezőgazdasági géntechnológiával kapcsolatban kialakítandó magyar stratégiáról szóló ötpárti országgyűlési határozati javaslatot. A törvénymódosítás kettős célt szolgál: egyrészt uniós jogharmonizációs kötelezettségnek tesz eleget, másrészt megteremti a géntechnológiával módosított és a hagyományos haszonnövények együttélésének törvényi kereteit. A gyakorlatban ez biztonsági intézkedések, például védősávok előírását jelenti a génmanipulált növények esetében, hogy a génmanipulált és a hagyományos, illetve biotermesztésű fajták ne keveredhessenek. Az ötpárti határozat arra kéri fel a kormányt, hogy folytassa a környezeti hatásvizsgálatokat az uniós szinten már engedélyezett géntechnológiával módosított növényfajták esetén, és tegyen meg minden szükséges lépést a génmódosított MON 810 kukoricafajták köztermesztésbe vonása ellen. A határozat arra is felkéri a kabinetet, hogy indítson újabb hazai környezeti hatásvizsgálatokat azon géntechnológiával módosított növényfajták esetében, amelyek engedélyezése most van folyamatban, vagy a jövőben kezdődik el az Európai Unióban, és amennyiben új növényfajták kapnak közösségi engedélyt, vizsgálja meg a védzáradéki eljárás szerinti moratórium bevezetésének lehetőségét. A génmanipulált növényfajták szántóföldi termelését az EU öt régi tagországában és Magyarországon továbbra is védzáradéki moratóriummal tiltják: ez azt jelenti, hogy az ország a felmerült új tudományos bizonyítékokra és biztonsági kockázatokra hivatkozva megtilthatja a hivatalos EU-fajtajegyzéken szereplő GM fajták termesztését. De csak átmenetileg: az Európai Bizottság feloldhatja a moratóriumot, ha a moratórium alapjául szolgáló kifogást az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal (EFSA) nem tartja megalapozottnak. A MON810 jelű rovarrezisztens, génmódosított kukorica-vetőmag termesztésének, felhasználásának és forgalmazásának átmeneti tilalmát tavaly rendelte el az FVM, az Európai Bizottság azonban az EFSA illetékes GM-paneljének állásfoglalása alapján nem tartotta megalapozottnak a magyar kifogásokat, és másfél év elteltével indítványozta a tilalom feloldását. A törvénymódosítás most 400 méteres védősávot írt elő a génmódosított és a hagyományos kukoricafajták között.

Újabb robot a piramisba Több mint négy évvel a Kheopsz fáraó gizai piramisának belsejébe küldött első robotkamera után februárban újabb hasonló expedíciót indít egy nemzetközi tudóscsapat, hogy tovább haladjon az első "robotkém" által feltárt irányokban - jelentette be Kairóban az egyiptomi régészeti hatóság vezetője, Zahi Havasz. "Az új robotot a Királynő szobája néven ismert belső térség igen szűk részeibe juttatjuk be, oda, ahol az első robotot működtették 2002-ben" - mondta az Egyiptomi Régiségek Főtanácsának elnöke. A 2002-es feltárás során a kamerát bejuttatták egy, a Királynő szobájából induló kútba, ahol egy kőmellvédre vagy kapura emlékeztető, két rézfogantyúval ellátott alakzatig jutott el mintegy 65 méternyi távolságban. A másik irányban hasonló távolságra ugyanilyen akadály zárta le az utat. Négy éve a robot egy kis lyukat fúrt ebbe a falba, és bejuttatott egy miniatűr kamerát, amely a másik oldalon kövekkel teli üreget észlelt, túlsó oldalán újabb hasonló fallal. Az új feltárási robotexpedíciót egyiptomi, szingapúri, brit és hongkongi tudósok közreműködésével bonyolítják le februárban. A régészek nem adták fel a reményt, hogy sikerül megtalálni az eredetileg 146 méter magas piramis belsejében a Krisztus előtt több mint 2500 évvel uralkodott Kheopsz fáraó sírját.

Legalizálnák a BitTorrentet Az eddig az illegális filmletöltés Mekkájának tartott szolgáltatás szándékai szerint legális, ám fizetős tartalmakkal kívánja jó útra téríteni saját felhasználóit - adta hírül az Index. A BitTorrent jelenleg az egyik legnépszerűbb peer-to-peer (p2p) fájlcserélőnek számít. A fejlesztő cég most 20 millió dolláros támogatást szerzett és megállapodást írt alá egy sor filmforgalmazóval és tévécsatornával, így például a 20th Century Foxszal, a Paramount Picturesszel, az MTV Networksszel és a Comedy Centrallal. A BitTorrent ugyanazt a p2p technológiát kívánja alkalmazni a legális-fizetős verzióban, mint tette eddig az ingyenes, ám illegális megosztás esetében. A fizetős változat jövő februárban nyitja meg kapuit, és az érdeklődők a Mission Impossible harmadik része vagy a Fűrész 3 mellett legális keretek között tölthetik majd le a Prison Break, a South Park vagy a Spongyabob aktuális epizódjait is. A BitTorrent nyílt forráskódú fájlcserélő rendszerét arra találták ki, hogy könnyen lehessen vele nagyméretű fájlokat forgalmazni az interneten, ezért elég sokan használják szoftverek, zenék és mozifilmek kalózmásolatainak terjesztésére.

Figyelmébe ajánljuk