cyberhírek

  • .
  • 2009. augusztus 20.

Tudomány

Facebook-böngésző Összefogott a Netscape megálmodója a Firefox vezető programozójával, és a Facebooknak gyártanak közösen egy új böngészőt. A RockMelten keresztül nézve az internet egyenlő lesz a Facebookkal, és a Google-től a Microsoftig mindenki mehet a levesbe a merész elképzelés szerint. Bolygóközi SMS Egy ausztrál weboldalon az űr mélyébe küldhetünk legfeljebb 160 karakterben megfogalmazott üzenetet.
A rövid szöveges üzeneteket a Gliese 581 d jelű bolygó felé továbbítják, amely a legközelebbi ismert Föld-szerű planéta. Mivel a bolygó 20 fényévnyire van, válasz legkorábban 40 év múlva jöhet.

Alvásigény Az emberek alvásigénye egyetlen genetikai mutációtól függhet - állítják amerikai kutatók. A mutációval élőknek jóval kevesebb alvásra van szükségük, mint az átlagos alvásigény. Becslések szerint mintegy 30 millió amerikai szenved krónikus álmatlanságban, és további milliókat érintenek más alvászavarok.

Holdszonda A német kormány szondát küldene a Holdra, amely egy távközlési műholdból, egy leszállóegységből és egy holdjáró robotból állna. A műholdas támogatás révén az 1,5 milliárd eurós misszió a Hold hátsó féltekéjére is eljutna. Az űrnekibuzdulást elemzők a közelgő választásokkal magyarázzák.

Csontritkulás A rendszeres sörivás a csontritkulás kialakulása ellen hat, bizonyították be spanyol kutatók. A statisztika azt mutatja, hogy azoknak az alanyoknak, akik napi átlagban fél liter sört fogyasztanak, látványosan erősebbek a csontjaik, mint akik egyáltalán nem isznak.

Klímaváltozás A Pentagon szerint az éghajlatváltozás a következő évtizedekben mélyreható stratégiai kihívások elé állítja az Egyesült Államokat; a heves viharok, aszályok, a miattuk bekövetkező tömeges migrációk és járványok amerikai katonai beavatkozásokat tehetnek szükségessé a világ különböző pontjain.

Meteorkráter Lenyűgöző képet készített egy több mint 300 millió éves becsapódás nyomáról a Nemzetközi Ûrállomás, az ISS digitális kamerája. A devon korszak végén, körülbelül 345-370 millió éve egy nagyjából 1,6 kilométer átmérőjű meteor zuhant a mai Szahara területére. A kataklizma ma is látszó sebet ejtett a felszínen, a 10 kilométer átmérőjű Aorounga-krátert. A kráter Csád északi részén található, és az egyik legjobb állapotban fennmaradt becsapódási nyom a Földön.

Zombihangyák Egy gombafaj hangyákat fertőz, és eléri, hogy a hangyák azt tegyenek, amit a parazita elvár tőlük - adta hírül az Index a Livescience.com nyomán. A gazdaállat oda megy, ott és úgy pusztul el, hogy az a gombának a legmegfelelőbb legyen. A tudósok még nem értik, hogyan megy végbe mindez. "A gomba céltudatosan manipulálja a megfertőzött hangyát, hogy az pontosan ott pusztuljon el, ahol a parazitának megfelel. Körülbelül élete utolsó órájában indul a rovar végső nyughelye felé, hogy soha ne térjen vissza" - mondta a Harvard Egyetem szakértője. Miután a hangya elpusztul, a gomba tovább nő a gazdatestben.

Klónkutyagyár Klónozott kutyákat termelő központot indít jövőre egy dél-koreai biotechnológiai cég, amely évente akár ezer kedvenc előállítására lesz képes - közölte pénteken a cég igazgatója. A kutyaklónozó központot a Szöultól délre található Jongin városában építik fel, nagyjából 950 millió forintnak megfelelő összegért, a házikedvencek és munkakutyák mellett veszélyeztetett állatfajok, például farkasok klónozását is elvégzik majd. Az RNL Bio tavaly klónozta egy amerikai nő pitbull terrierjét, ami valószínűleg a világ első kereskedelmi célú klónozása volt. Három hónappal korábban pedig egy olyan japán kutya klónozását jelentették be, amely gazdája szerint képes kiszagolni a rákos sejteket.

Lefújták a Mars-utazást A Fehér Ház a NASA terveit átnézve elvetette annak lehetőségét, hogy Amerika belátható időn belül embert küldjön a Marsra, és annak is szinte nulla az esélye, hogy 2020 előtt visszatérnének a Holdra. Az elemzés szerint a tervek túlságosan merészek és drágák, ezért kivitelezhetetlenek. A NASA 80 milliárd dollárt akar költeni az emberekkel végrehajtott űrrepülésekre 2020-ig, ami 28 milliárddal kevesebb, mint amennyit eredetileg terveztek az Orion űrhajó és az Ares rakéták bemutatásakor. Így a fejlesztések is csúsznak, most például már biztos, hogy az Orion 2015 előtt nem megy az űrbe.

Rémhírkeltés Négy bloggert tartóztattak le Kínában rémhírkeltés vádjával - jelentette a helyi sajtó. A bloggerek rejtélyes kannibálokról számoltak be, cikkeikhez fotókat is mellékeltek. Az álhírek szerint a kannibálok felelősek tíz ember eltűnéséért, a fotókon a fogyasztásra előkészített állítólagos áldozatok szerepeltek. A rémhír futótűzként terjedt az interneten, kisebb pánikot okozva a térségben. Azóta bebizonyosodott az is, hogy az áldozatokat ábrázoló felvételeket számítógépes képretusáló programmal készítették.

Patkányevő növény A húsevő növények hatalmas, új képviselőjét fedezték fel a Fülöp-szigetek központi fennsíkján. A kancsókák legnagyobbjai közé tartozó faj akkora, hogy még patkányokat is képes csapdába ejteni. A botanikusok az ismert brit természetfilmesről, David Attenborough-ról nevezték el az új növényt. Az új fajra a Victoria-hegyen, 1600 méteres magasságban bukkantak. A kancsókák húsevő növények, számos alakjuk ismert, legalább hatszor alakultak ki egymástól függetlenül az evolúció folyamán. Az új fajnak a Nepenthes attenboroughii tudományos nevet adták, a felfedezők azt remélik, hogy az eldugott, nehezen elérhető hegycsúcs, amelyet eddig csupán néhány alkalommal másztak meg, biztosítani tudja a növény védelmét. A hegyen furcsa, rózsaszín páfrányokat és kék gombákat is találtak, amelyeket nem tudtak azonosítani.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.