cyberhírek

  • .
  • 2009. augusztus 20.

Tudomány

Facebook-böngésző Összefogott a Netscape megálmodója a Firefox vezető programozójával, és a Facebooknak gyártanak közösen egy új böngészőt. A RockMelten keresztül nézve az internet egyenlő lesz a Facebookkal, és a Google-től a Microsoftig mindenki mehet a levesbe a merész elképzelés szerint. Bolygóközi SMS Egy ausztrál weboldalon az űr mélyébe küldhetünk legfeljebb 160 karakterben megfogalmazott üzenetet.
A rövid szöveges üzeneteket a Gliese 581 d jelű bolygó felé továbbítják, amely a legközelebbi ismert Föld-szerű planéta. Mivel a bolygó 20 fényévnyire van, válasz legkorábban 40 év múlva jöhet.

Alvásigény Az emberek alvásigénye egyetlen genetikai mutációtól függhet - állítják amerikai kutatók. A mutációval élőknek jóval kevesebb alvásra van szükségük, mint az átlagos alvásigény. Becslések szerint mintegy 30 millió amerikai szenved krónikus álmatlanságban, és további milliókat érintenek más alvászavarok.

Holdszonda A német kormány szondát küldene a Holdra, amely egy távközlési műholdból, egy leszállóegységből és egy holdjáró robotból állna. A műholdas támogatás révén az 1,5 milliárd eurós misszió a Hold hátsó féltekéjére is eljutna. Az űrnekibuzdulást elemzők a közelgő választásokkal magyarázzák.

Csontritkulás A rendszeres sörivás a csontritkulás kialakulása ellen hat, bizonyították be spanyol kutatók. A statisztika azt mutatja, hogy azoknak az alanyoknak, akik napi átlagban fél liter sört fogyasztanak, látványosan erősebbek a csontjaik, mint akik egyáltalán nem isznak.

Klímaváltozás A Pentagon szerint az éghajlatváltozás a következő évtizedekben mélyreható stratégiai kihívások elé állítja az Egyesült Államokat; a heves viharok, aszályok, a miattuk bekövetkező tömeges migrációk és járványok amerikai katonai beavatkozásokat tehetnek szükségessé a világ különböző pontjain.

Meteorkráter Lenyűgöző képet készített egy több mint 300 millió éves becsapódás nyomáról a Nemzetközi Ûrállomás, az ISS digitális kamerája. A devon korszak végén, körülbelül 345-370 millió éve egy nagyjából 1,6 kilométer átmérőjű meteor zuhant a mai Szahara területére. A kataklizma ma is látszó sebet ejtett a felszínen, a 10 kilométer átmérőjű Aorounga-krátert. A kráter Csád északi részén található, és az egyik legjobb állapotban fennmaradt becsapódási nyom a Földön.

Zombihangyák Egy gombafaj hangyákat fertőz, és eléri, hogy a hangyák azt tegyenek, amit a parazita elvár tőlük - adta hírül az Index a Livescience.com nyomán. A gazdaállat oda megy, ott és úgy pusztul el, hogy az a gombának a legmegfelelőbb legyen. A tudósok még nem értik, hogyan megy végbe mindez. "A gomba céltudatosan manipulálja a megfertőzött hangyát, hogy az pontosan ott pusztuljon el, ahol a parazitának megfelel. Körülbelül élete utolsó órájában indul a rovar végső nyughelye felé, hogy soha ne térjen vissza" - mondta a Harvard Egyetem szakértője. Miután a hangya elpusztul, a gomba tovább nő a gazdatestben.

Klónkutyagyár Klónozott kutyákat termelő központot indít jövőre egy dél-koreai biotechnológiai cég, amely évente akár ezer kedvenc előállítására lesz képes - közölte pénteken a cég igazgatója. A kutyaklónozó központot a Szöultól délre található Jongin városában építik fel, nagyjából 950 millió forintnak megfelelő összegért, a házikedvencek és munkakutyák mellett veszélyeztetett állatfajok, például farkasok klónozását is elvégzik majd. Az RNL Bio tavaly klónozta egy amerikai nő pitbull terrierjét, ami valószínűleg a világ első kereskedelmi célú klónozása volt. Három hónappal korábban pedig egy olyan japán kutya klónozását jelentették be, amely gazdája szerint képes kiszagolni a rákos sejteket.

Lefújták a Mars-utazást A Fehér Ház a NASA terveit átnézve elvetette annak lehetőségét, hogy Amerika belátható időn belül embert küldjön a Marsra, és annak is szinte nulla az esélye, hogy 2020 előtt visszatérnének a Holdra. Az elemzés szerint a tervek túlságosan merészek és drágák, ezért kivitelezhetetlenek. A NASA 80 milliárd dollárt akar költeni az emberekkel végrehajtott űrrepülésekre 2020-ig, ami 28 milliárddal kevesebb, mint amennyit eredetileg terveztek az Orion űrhajó és az Ares rakéták bemutatásakor. Így a fejlesztések is csúsznak, most például már biztos, hogy az Orion 2015 előtt nem megy az űrbe.

Rémhírkeltés Négy bloggert tartóztattak le Kínában rémhírkeltés vádjával - jelentette a helyi sajtó. A bloggerek rejtélyes kannibálokról számoltak be, cikkeikhez fotókat is mellékeltek. Az álhírek szerint a kannibálok felelősek tíz ember eltűnéséért, a fotókon a fogyasztásra előkészített állítólagos áldozatok szerepeltek. A rémhír futótűzként terjedt az interneten, kisebb pánikot okozva a térségben. Azóta bebizonyosodott az is, hogy az áldozatokat ábrázoló felvételeket számítógépes képretusáló programmal készítették.

Patkányevő növény A húsevő növények hatalmas, új képviselőjét fedezték fel a Fülöp-szigetek központi fennsíkján. A kancsókák legnagyobbjai közé tartozó faj akkora, hogy még patkányokat is képes csapdába ejteni. A botanikusok az ismert brit természetfilmesről, David Attenborough-ról nevezték el az új növényt. Az új fajra a Victoria-hegyen, 1600 méteres magasságban bukkantak. A kancsókák húsevő növények, számos alakjuk ismert, legalább hatszor alakultak ki egymástól függetlenül az evolúció folyamán. Az új fajnak a Nepenthes attenboroughii tudományos nevet adták, a felfedezők azt remélik, hogy az eldugott, nehezen elérhető hegycsúcs, amelyet eddig csupán néhány alkalommal másztak meg, biztosítani tudja a növény védelmét. A hegyen furcsa, rózsaszín páfrányokat és kék gombákat is találtak, amelyeket nem tudtak azonosítani.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.