cyberhírek

  • .
  • 2009. szeptember 17.

Tudomány

Névbitorlás Újságírók nevében blogolnak a kéretlen reklámüzenetek terjesztői - derítette ki egy amerikai újságíró, miután rájött, hogy egy spamszoftver lenyúlta az identitását, és egy idegen blogon a neve alatt ad ki reklámszövegeket. A spamblogokat ismert szerzők nevével népszerűsítik. Hangerő Veszélyesen halkan járnak a hibrid és az elektromos üzemű autók, ezért mesterséges hangforrással kell őket felszerelni a japán kormány szerint.
A hangforrást gyalogosérzékelő radarok hozzák majd működésbe.

Öngyilkosság A Slayers című öldöklős videojáték nyolc tinédzser rajongója csoportos öngyilkosságot tervezett Szingapúrban, de a többség visszalépett, miután látták két társuk halálos zuhanását.

Digitalizáció Hárommilliárd forintból digitalizálják a levéltárakat Magyarországon, az erre jogosult kutatók az ügyfélkapun keresztül elektronikus formában is lekérhetik majd a tárolt iratanyagot.

Olvadás Gyorsuló ütemben olvadnak Grönland gleccserei a parthoz egyre közelebb hatoló meleg tengeráramlatok miatt. A Greenpeace expedícióján kiderült, hogy a sziget keleti partvidékén három gleccser is gyors olvadásnak indult.

Lebegés A NASA sugárhajtást vizsgáló laboratóriumában sikeresen lebegtettek egereket. A mutatvány célja, hogy a hosszú ideig kis gravitációs környezetben élő asztronauták csontvesztésének kezelésére megfelelő eljárásokat dolgozzanak ki.

Zsírleszívás A Stanford kutatói szerint a zsírleszívásos beavatkozások során eltávolított éretlen zsírsejteket könnyű átalakítani úgynevezett indukált pluripotens őssejtekké, amelyek tulajdonságaikban az embrionális őssejtekhez hasonlítanak.

Adattárolás ellen tüntettek Több ezren tüntettek Berlinben a telefon- és internetszolgáltatók úgynevezett készenléti adattárolási gyakorlata ellen. A megmozduláson való részvételre buzdított több párt, valamint szakszervezetek és emberi jogi csoportok is. A tiltakozó megmozdulást az úgynevezett készenléti adattárolás koncepciója elleni nemzetközi akció részeként szervezték meg. A készenléti adattárolás keretében a telefontársaságok és az internetszolgáltatók fél éven keresztül kötelesek megőrizni minden, a telefon-, illetve internet-összeköttetéssel összefüggő adatot: a hívott telefonszámot, a hívás idejét, mobiltelefonok esetében a híváskezdeményezés helyét. Az adatokat a nyomozó hatóságok meghatározott bűncselekmények felderítésekor kérésre megismerhetik.

Google-monopoly Hamarosan indul a Hasbro és a Google közös ingyenes társasjátéka, a Monopoly City Streets. A szerverek már az indulás előtt összeomlottak az érdeklődéstől. A világ legnépszerűbb társasjátékát a Google Maps teljes világtérképén lehet majd játszani: tetszőleges utcát felvásárolhatunk a világ nagyvárosaiban, majd hoteleket, felhőkarcolókat, bérházakat vagy éppen stadiont építhetünk rajtuk. A kezdőtőke hárommillió virtuális dollár, a játékidő négy hónap, a londoni Downing Streetet 231 ezer dollárért lehet majd megvenni.

Botrányos AIDS-video Letiltotta az Adolf Hitler arcával kampányoló, az AIDS veszélyeire figyelmeztető német reklámot a YouTube, a világ legnagyobb videomegosztó honlapja. Már csak az AIDS-ellenes kampány plakátja látható, amely egy Adolf Hitlerre emlékeztető férfit mutat be védekezés nélküli szexuális aktus közben. A Hitler-video ellen civilszervezetek tiltakoztak, mondván, hogy a HIV elterjedése óta ez az egyik legszörnyűbb kampány, mert a HIV áldozatait a tömeggyilkosokhoz hasonlítja.

Bocsánatkérés Bocsánatot kért Gordon Brown brit miniszterelnök azért a bánásmódért, amelyben Alan Turing II. világháborús kódfejtőt részesítették: a zseniális matematikus fiatalon öngyilkosságot követett el, miután bűnösnek találták homoszexualitásban, és kémiai kasztrációra ítélték. Alan Turing vezette azt a kódfejtő csoportot, amely a Londontól északra fekvő Bletchley Parkban feltörte a nácik híres, a németek által megfejthetetlennek hitt Enigma-kódját, általános vélemény szerint lerövidítve ezzel a háborút, és megmentve rengeteg emberéletet. A tudós rehabilitációját több mint harmincezren követelték az interneten.

Kémprogram a kamerákban A kínai internetcenzúrát irányító Green Dam programot találták meg egy magyar vállalkozásnál, a térfigyelő kamerákat felügyelő rendszerben. A kémprogram a mentett fájlokat és a kamerák képeit is képes volt Kínába továbbítani - adta hírül az Index. A szűrő elvileg a pornót és egyéb, a kormány szerint káros tartalmakat tartja távol a felhasználóktól, biztonságtechnikai szakemberek szerint azonban a cenzúra mellett kémprogramként is működik, adatokat gyűjt a netezési szokásokról, meglátogatott oldalakról. A programot egy antivíruscég fedezte fel egy magyar vállalkozás IP-alapú térfigyelő biztonsági kameráinak eszközmeghajtóiban. A Green Dam az IP-kamerák felügyeletét ellátó szoftverben volt elrejtve, és nem csupán a mentett és kinyomtatott fájlokat, de a kamerák által rögzített képet is képes volt Kínába továbbítani.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."