Egy éve szenvedünk tőle, mégsem tudunk mindent a koronavírusról
Koronavírusos beteget ápolnak egy kórházban

Egy éve szenvedünk tőle, mégsem tudunk mindent a koronavírusról

Tudomány

Miért nincs rá még mindig hatékony gyógymód? Milyen mértékben szezonális a betegség? Mennyi ideig biztosítanak védettséget a vakcinák?

Nem hivatalos becslések szerint már az emberiség 10 százalékát megfertőzhette az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2), a globálisan és hivatalosan csaknem 2,6 millió haláleset ténye pedig arra utal, hogy a járvány okozta mortalitás közelebb állhat a viszonylag alacsonyabb (legfeljebb 5 ezreléket feltételező) kalkulációkhoz.

Mindennek dacára a halálozások mind magasabb száma, a súlyos lefolyású megbetegedések gyakorisága és a fertőzőképesség becsült mértéke azt jelzi, hogy a koronavírus okozta megbetegedés semmilyen mértékben sem tekinthető holmi „új influenzának”.

Így jött

A vírus kapcsán felmerülő első kérdés, hogy honnan jött. Erre a tudósok rögtön rávágják: egy az állatvilágban, melegvérű emlősök szervezetében régóta tenyésző (ott endemikus) vírus ugrott át az emberi szervezetre (ez a zoonózis). De azt már nem tudják megmondani, hogy milyen közvetítőkön keresztül. Felmerültek már tobzoskák, nyulak, kígyók (ezeket,  hidegvérű hüllők lévén, viszonylag gyorsan kizárták a gyanúsítottak közül), legutóbb pedig a pézsma borznyest nevű kisragadozó.

kinai_tobzoska-4_top_story_lead.jpg

 
Kinai tobzoska

A felsoroltak közös jellemzője, hogy azokat vagy kultikus-„gyógyászati”, vagy kulináris okokból kedvtelve fogyasztják Kínában, ahonnan a tudományos közösség gyanúja szerint elindult a járvány. És miközben a fél világ értetlenkedik afelett, hogy a Föld leghatékonyabbnak tűnő diktatúrája miért nem képes elérni, hogy polgárai ne egyenek meg minden állatot, ami él és mozog, határozott bizonyítékok híján Kína (a legutóbb ott tartott WHO vizsgálatot is felhasználva) már csak presztízsokokból is letagadhatja, hogy tőlük indult volna el a járvány. Ilyen körülmények között nem csoda, hogy oly népszerűek a kvázitudományos összeesküvéselméletek, főleg az, amely szerint

egy már létező denevérvírusból tudatos emberi (molekuláris biológiai) manipulációval állították elő a „harci” vírust, amely azután kiszökött (még paranoidabb teóriák szerint direkt kiengedték).

 

Megállíthatatlanul

A vírus átugrását az emberre valószínűleg az állatok élőhelyei felé irányuló emberi terjeszkedés, a kierőszakolt állat -ember kontaktok gyarapodása (például a horrorisztikus állatpiacok) okozhatták. Gyors terjedését a kutatók szerint is a globalizáció, az egész bolygót keresztül-kasul behálózó közlekedési útvonalak sűrű használata segíthette elő. Maga a vírus már korai verzióiban is kellően fertőzőképes volt ahhoz, hogy rövid idő alatt egy hordozó kellően sok kontaktszemélyt fertőzhessen meg. Ugyanakkor a jellegzetességei, mint a viszonylag hosszú lappangási idő, az enyhe és tünetmentes esetek relatíve magas aránya megkönnyítette, hogy a kórokozó gyorsan eljuthasson egyik régióból, sőt egyik kontinensről a másikra. A koronavírus éppen a számunkra legrosszabb kombinációt testesíti meg: gyorsan terjed, miközben a hozzá köthető halálozás összes fertőzöttre jutó aránya viszonylag alacsony, de az életkorral együtt, pláne alapbetegséggel súlyosbítva meredeken emelkedik, miközben a hasonló vírusos betegségeknél (influenza) sokkal gyakrabban alakít ki súlyos, intenzív kórházi ellátást okozó tüneteket. Ráadásul a betegségen átesettek igen nagy százalékánál vált ki hosszan tartó, kellemetlen, nehezen orvosolhatóan komplex utóhatásokat, az életminőséget rontó tüneteket. Ezt hívjuk long Covid-szindrómának, amelyről nem tudjuk, hogy mennyire, milyen arányban lesz maradandó hatású.

A vírus hatásainak, sőt a betegség tipikus lefolyásának leírását bonyolítja, hogy már nem csupán egy verzióban létezik az új típusú koronavírus, sőt talán a kezdetektől több változat terjedt. A már magában is bizonytalan eredetű vírus RNS-alapú genetikai anyagán idővel mind több mutáció jelentkezett, és ahogy ezek gyarapodtak, olyan határozott karakteres vírusváltozatok jöttek létre, amelyeken belül már több fontos génszakaszokat érintő mutációk halmozódtak fel. Ezek alapján beszélnek (a változatok regionális felbukkanásai alapján) brit, brazil, dél-afrikai, sőt cseh/szlovák mutációról is – utóbbi talán a brit továbbfejlődött változata lehet. Ezek a spontán mutációkon alapuló vírusverziók a gyanú szerint a vírus elleni védekezés jelentette szelekciós nyomás hatására szaporodhattak el, lassan kiszorítva a korábban uralkodó változatot (vagy változatokat). Mivel e folyamat kellős közepén tartunk, teljesen bizonytalan, hogy hány ilyen vírusváltozat bukkan még fel, és ezek milyen irányban változtatják meg a betegség lefolyását.

Az eddig feltűnt, rövid távon evolúciósan sikeres változatok „gonoszabbnak” tűnnek: gyorsabban terjednek, és gyakrabban okoznak súlyosabb megbetegedést, akár fiatalabbaknál is. Ami lehet optikai csalódás is: a gyorsabb terjedés több megbetegedéssel jár, így még a változatlan arányban jelentkező súlyosabb tünetek is nagyobb esetszámot hoznak.

Oltásharc

A sokféle verzió jelenléte leginkább a vakcináció sikerességét veszélyezteti – folyamatosan felmerül a gyanú, hogy bizonyos típusú koronavírus-vakcinák a mostani formájukban nem védenek minden „reformált” koronavírus-változat ellen. A kutatók állítják, hogy az újonnan megjelent vírusverziók esetében elég megismerni a spontán kialakult genetikai különbségeket és ezt követően némi finomhangolással már igazítani is lehet hozzájuk a vakcinát. Ez különösképpen az mRNS-alapú, illetve a vírusvektor logikájú (és az eddig kifejlesztettek között kisebbségben lévő vírusfehérje alapú) vakcinákat érinti, a hagyományos, inaktivált kórokozót tartalmazó vakcinák (mint a kínai Sinopharm) hatását egyes szakértői vélemények szerint kevésbé befolyásolja negatívan az új változatok felbukkanása. Nem világos ugyanakkor, hogy

a mind számosabb vírusverzió azt is jelenti-e majd, hogy mindegyikük, vagy legalábbis számos veszélyes delikvens esetében külön-külön kell beoltani minket.

Még mindig a jövő zenéje, hogy az egyes vakcinák mennyi ideig nyújtanak védettséget, s így milyen időközönként kell megismételni a vakcina beadását. Ehhez kapcsolódik az is, hogy meddig nyújt védettséget egy újabb vírusfertőzés ellen az, ha már átestünk a megbetegedésen, s a jövőbeli immunitásunkat hogyan befolyásolja, hogy mennyire súlyos betegségen estünk át.

Amíg nem tudunk választ kapni arra, hogy pontosan milyen tartósan aktiválja szervezetünk meglehetősen sokrétű immunrendszerét a vírus (ami egyedileg is erősen eltérő lehet), addig azt sem tudjuk megmondani, hogy a tömeges vakcinációtól és a mind nagyobb arányú (bár az úgynevezett közösségi immunitástól még távol eső) átfertőzöttségtől függetlenül mennyire lesz szezonális a betegség. Az eddigi tapasztalatok szerint egyáltalán nem lehetetlen újra elkapni a vírust akár néhány hónapon belül sem, de azt a kutatók is biztatónak látják, hogy inkább jelentős visszhangot kapott, nem is mindig tisztázott hátterű egyedi esetekről, nem pedig tömeges jelenségről beszélünk. A kérdés persze az, hogy az eredetitől mind jobban eltérő vírusvariánsok megjelenésével nem lesz-e gyakoribb a fertőzés megismétlődése. Párhuzamként adódik az influenza, amelynél évről évre más és más törzsek alakítanak ki világjárványt. Más kérdés, hogy az influenzavírusok genetikai változékonysága és a vírusvariációk kialakulásának sebessége jelenlegi tudásunk szerint egyelőre nagyobb a koronavírusénál.

Koronavírus - Szent János Kórház

 
 
Védőfelszerelést viselő gyógytornász és orvos a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályon a Szent János Kórházban
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
 

Támad és támad

A koronavírus-fertőzésről a járvány első időszakában még azt gondolták a kutatók, hogy csupán egy újabb, leginkább a tüdő szöveteit károsító légúti fertőzés, ám gyorsan kiderült, hogy hatásai sokkal szélesebb körűek, szinte az egész szervezetet érintik. Megtámadhatja a szív- és keringési rendszert, az emésztési rendszert, a betegségben elhunytak 30 százalékának halálát pedig a vese elégtelen működése okozza. Ugyanakkor eddig nem találtak a kutatók elégséges bizonyítékot arra, hogy a vírus megtámadná magát a központi idegrendszert, habár a fertőzött fehérvérsejtek szállította korokozók biztosan átléphetik a vér-agy gátat. Hogy mégis valamiféle idegrendszeri hatása is lehet a vírusnak, azt a súlyos kognitív tüneteket mutató poszt-Covid szindrómások magas száma mutatja.

A vírusról továbbra is azt gondoljuk, hogy cseppfertőzéssel terjed, s ebben a levegőben eloszló apró folyadékcseppecskék (aeroszol) játszanak szerepet. Ehhez képest másodlagos a fertőzött felületekkel való terjedés, amelynek kiemelt szerepét egyelőre nem támasztja alá semmilyen bizonyíték. A fertőzéshez viszonylag szoros kontaktus kell, leginkább zárt térben, munkahelyen, iskolában, esetleg bevásárlás közben. Ezekhez képest például a közösségi közlekedés kevésbé tűnik nyilvánvaló fertőzésforrásnak. A tudomány egyelőre nem tud jobb módozatot a védekezésre, mint a kellő társadalmi távolságtartást, maszkviselést és a kézmosást, ezek kétségkívül nagy százalékban képesek csökkenteni a fertőzés elkapásának, illetve továbbadásának valószínűségét.

Sehol a gyógymód

A legkiábrándítóbb fejlemény, hogy

több mint egy év elteltével sincs még a láthatáron olyan gyógyszer, amely egyértelműen, klinikai kísérletek révén igazoltan tudná gyorsítani a gyógyulást,

illetve növelni a megbetegedettek, pláne a már súlyos állapotba kerültek gyógyulási, túlélési esélyét. A megannyi csodaszer közül több is kihullott a rostán, az egykor nagyreményű (például a Trump amerikai exelnök reklámozta) hidroxi-klorokinról legutóbb a WHO mondta ki a verdiktet: alkalmazása leginkább kontraproduktív.

Maradt néhány általános hatásúnak vélt, általában más vírusfertőzésekre kifejlesztett, de azok ellen sem túl sikeres vírusellenes hatóanyag, mint a remdesivir és a favipiravir, csakhogy ezek a Covid-19 ellen sem bizonyultak csodaszernek. Például a Magyarországon immár a betegek otthoni terápiájára is felírható favipiravirről most úgy vélekednek az orvosok, hogy csupán a betegség korai szakaszában lehet hatásos (bizonytalan arányban és mértékben).

Használata is erős korlátok közt történhet: várandós nőknek kerülniük kell, akárcsak olyan férfibetegeknek, akik betegségük dacára szexuális együttlétet terveznek várandós partnerükkel. Idős betegeknél pedig csak szigorú orvosi felügyelet mellett lehetne alkalmazni, vesebetegeknél pedig egyáltalán nem használható. Reményteli gyógymódok híján maradnak a csodaszerek, amelyek közül az ivermectin nevű parazitaellenes szer számít slágernek annak dacára, hogy ennek a hatásosságára sincsenek minden kétséget kizáró klinikai kísérleti eredmények.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.