Előkerült az öngyilkosságot elkövető Teleki Pál kormányfő eddig ismeretlen búcsúlevele

  • narancs.hu
  • 2019. április 3.

Tudomány

Amit személyi titkárának, Incze Péternek írt. Más iratokkal együtt a levelet az Incze család egyik tagja adta át Budapest Főváros Levéltárának, mely azt a gróf halálának 78. évfordulóján mutatja be.

Eddig ismeretlen búcsúlevél került Budapest Főváros Levéltárának (BFL) birtokába, amelyet Teleki Pál miniszterelnök írt 1941-es öngyilkossága előtt a személyi titkárának, Incze Péternek – derült ki az MTI meghívójából.

Az Index információi szerint a levelet más iratokkal együtt az Incze család egyik tagja adta át kedden a levéltárnak.

Az iratokat Budapest Főváros Levéltára szerdán rendkívüli sajtótájékoztatón mutatja be gróf Teleki Pál halálának 78. évfordulóján.

Teleki Pál az egyetlen magyar miniszterelnök, aki önkezével vetett véget életnek. 1941. április 3-án fejbe lőtte magát a Sándor-palotában, miután felőrölte a hitleri Harmadik Birodalom és az angolszász hatalmak közötti egyensúlyozás. 1941 tavaszán Magyarországnak kényszerűen át kellett engednie területén a Jugoszláviát lerohanó német csapatokat, Teleki mindezt árulásnak tartotta, mivel a délszláv állammal néhány hónappal ezt megelőzően kötött örök barátsági szerződést. Félt a várható súlyos következményektől.

Horthy Miklós kormányzónak írt drámai hangú búcsúlevele már ismert. Ebben többek között azt írta, hogy „szószegők lettünk”, „gazemberek oldalára álltunk”, „hullarablók leszünk", „bűnös vagyok” – emlékeztet a lap.

A lap úgy tudja, a Budapest Főváros Levéltárának átadott, a személyi titkárának írt búcsúlevele személyesebb hangvételű. Fontos adalékot jelenthet a súlyos betegséggel és depresszióval küzdő miniszterelnök személyiségének és öngyilkossága motívumainak megismeréséhez. Úgy tudni, a levélben például azt kéri, hogy temetésén senki, még saját családja se legyen jelen.

Incze Péter és Teleki Pál még az egyetemen ismerkedett össze, Incze 1922-től volt a személy titkára, 1934-es nősüléséig a József nádor téren lévő Teleki-palotában is lakott. Elkísérte Teleki Pált külföldi útjaira, jelen volt számos tárgyalásán, amelyekről feljegyzéseket készített, intézte levelezését, programjait. Teleki halála után is miniszteri tanácsos, miniszterelnökségi titkár maradt 1944-ig. A második világháború után letartóztatták, 18 hónapot töltött Kistarcsán internálótáborban.

 

Ha úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot!

Figyelmébe ajánljuk