Néhány perccel a felbocsátás után felrobbant első próbarepülésén a világ legnagyobb és legerősebb űrrakétája, a Starship.
Az Elon Musk amerikai üzletember tulajdonában lévő SpaceX űripari vállalat sikeresen elindította csütörtökön a legújabb nemzedékhez tartozó rakétát, de az néhány perccel az indítás után, 39 kilométeres magasságban felrobbant, maradványai a Mexikói-öbölbe hullottak.
A kétfokozatú, a New York-i Szabadság-szobornál hosszabb, 120 méteres rakétát a texasi bronwsville-i űrrepülőtérről bocsátották fel, és kilencven percet töltött volna az űrben, majd a Földet csaknem megkerülve, Hawaii közelében zuhant volna a Csendes-óceánba.
A SpaceX vezetői a történtek ellenére sikerként ünnepelték, hogy az óriási űrrakéta elrugaszkodott a Földtől. A Twitteren közzétett közlemény szerint az űreszköz „nem tervezett gyors szétválása” következett be, amelynek vizsgálják az okait.
Az indítás közvetítéséből kiderült, hogy a hordozórakéta az űrhajóval a maximális megterhelési szakaszát sikeresen megtette, ezután a hordozórakéta leválása következett volna, ami azonban nem történt meg.
Elon Musk a Twitteren közölte: a következő tesztrepülésre már néhány hónap múlva sor kerülhet.
Az űripari magáncég célja az Artemis 3 nevű űrrakétaprogrammal, hogy első lépésben a Holdra juttasson embert, majd a következő lépésben a Marsra.
A többször felhasználható űrhajó kapacitását száz emberre tervezték.
A Starship a tervek szerint 150 tonna terhet lesz képes a világűrbe juttatni.
Összehasonlításképpen: a SpaceX Falcon rakétája csak valamivel több mint 22 tonna terhet képes alacsony földkörüli pályára juttatni.
A Starship mostani próbarepülését eredetileg hétfőre tervezték, de a visszaszámláláskor műszaki hiba miatt leállították az indítást.
Az ötven év utáni első Hold-utazás tervezett időpontja hivatalosan 2025.