NAPOZÓ melléklet - A fülcsengés anatómiája

Hallhatatlan hangok

Tudomány

Fesztiválozás közben azért nem árt vigyázni: a nagy hangerő árthat a fülnek. Ám akinek cseng, zúg a füle, annak nem biztos, hogy a hangfalakat kell hibáztatnia.

Mindannyian ismerjük a fülzúgás (tudományosan: tinnitus) tüneteit: búgó, csengő, csiripelő, esetleg zakatoló hangot hallunk mindenféle észlelhető külső hangforrás hiányában is. Egy old­school szimbolista költő talán élvezné a kóbor hangok e cél és nyilvánvaló ok nélkül való áradását, ám ők kevesen vannak, annál többen, akik szenvednek e tünetektől. A fülzúgás ráadásul az okától is függően lehet egy- vagy kétoldali is, de sokszor a fejében érzi a beteg – mintha belülről szólna valami furcsa ipari zene, s nincs szomszéd, akihez át lehetne ez ügyben partvisnyéllel dörömbölni.

Fülzsír, gyógyszer, drog

A fülzúgás világjelenség és egyben magyar is: a hazai lakosság három–öt százalékát különösen súlyosan érinti. A tudomány szereti osztályozni a kellemetlen dolgokat, ennek megfelelően a fülzúgásnak is két formája létezik, akárcsak az idealizmusnak a kissé leegyszerűsítő metafilozófia szerint: van az objektív és a szubjektív. Az objektív fülzúgás az igazi szörnyűség, a természet vak keze által élő anyagból teremtett groovebox: ennek hangját nemcsak a beteg, de orvosa is hallhatja, hátterében általában izmok ritmusos összehúzódása vagy turbulens véráramlás áll. A szubjektív fülzúgás esetében, mely azért jóval gyakoribb, csak a beteg hallja a nem kívánt hangokat.

A fülzúgás önmagában nem betegség, csupán tünet, melynek okai igen szerteágazóak lehetnek – egy részük kifejezetten érinti azokat, akik merő passzióból, esetleg munkájuk miatt a kelleténél többet tartózkodnak hangos környezetben. Mert bizony a tartós, esetleg csak rövid ideig tartó, de túl intenzív zaj okozta halláskárosodás, mely érintheti egyik vagy mindkét fület, a fülcsengés egyik kiváltó oka. Emellett fülcsengést okozhat – a teljesség igénye nélkül – fülfertőzés, pláne szövődményként is jelentkező fülkürtgyulladás, szív- és érrendszeri betegség, a belső fül rohamokban jelentkező Ménière-betegsége, Arnold–Chiari-malformáció, hallószervi vagy agytumor, bizonyos gyógyászati beavatkozások, pajzsmirigy-alulműködés, esetleg nem is friss fejsérülés, sőt, túlzott mértékben termelődő és ki nem tisztuló fülzsír is.

Több gyógyszer is akad, amelynek szedése gyakori mellékhatásként fülcsengést, zúgást válthat ki: ezek között akadnak antibiotikumok, vízhajtók, kinin, de az aszpirin esetében ez gyakori, viszonylag sűrűn előforduló mellékhatás. Azt csak félve említenénk, pont a fesztiválokról szólva, hogy némely rekreációs célokból fogyasztott hallucinogén pszichedelikumok fülzúgást is kiváltanak – más részről a benzodiazepin típusú nyugtató, altató, szorongásoldó gyógyszerek elvonási tünetei között is előfordul a fülcsengés.

A szubjektív fülzúgás sokszor jár halláscsökkenéssel is: az ebben szenvedő betegek 90 százalékának idegi, 5 százalékának vezetéses halláscsökkenése van, és csupán a maradék 5 százalék rendelkezik normális hallásküszöbbel, de az állandó csengés-bongás miatt ők sem tudnak ennek felhőtlenül örülni. Vezetéses halláscsökkenés a külső vagy a középfül működésének károsodása miatt lép fel, idegi halláscsökkenés során pedig a belső fül vagy idegeinek a károsodása a kiváltó ok. Másik oldalról megközelítve: az időskori halláscsökkenés is gyakorta vezet fülcsengéses, zúgásos tünetekhez.

Mutasd a csecsnyúlványod!

A fülzúgás kezelése során a legfontosabb a diagnózis felállítása, ami a fej és a nyak együttes vizsgálatát magába foglaló fül-orr-gégészeti szakellátás keretében történik. Az orvos ilyenkor megvizsgálja a hallójáratot és a dobhártyát: a kérdés az, nem áll-e fülzsír, fertőzés vagy valamilyen alaki eltérés a panaszok hátterében. Ezt követően sztetoszkóppal ráhallgat a nyaki nagy erekre. Ha még mindig tanácstalan a szakorvos a tünetek eredete miatt, úgy további vizsgálatokkal egészül ki a diagnosztika: hangvillapróbák, Rinné- és a Weber-féle tesztek, tájéko­zódó jellegű vizsgálatok – ezek mind-mind a halláscsökkenés formájának és súlyosságának megítélésére használatosak. A Weber-teszt során a szakorvos a hangvillát a homlok közepére helyezi – ha a halláscsökkenés idegi, a hang ekkor a jobban halló fülben hallható; ha vezetéses, akkor a károsodott oldalon hallható hangosabban. A Rinné-teszt során a vizsgáló a hangvillát a csecsnyúlványra (a fülünk mögött tapintható csontos domborulatra), majd a fülünk elé helyezi. Vezetéses halláscsökkenésnél a csontvezetés erősebb, mint a légvezetés. Idegi halláscsökkenésben a légvezetés hangosabb, mint a csontvezetés.

Azután jöhet egy jó kis hallásvizsgálat, amely alatt a csengő fülű páciens hangszigetelt helyiségben foglal helyet: a küszöbhallás és a beszédértés vizsgálatával a halláscsökkenés formája, annak pontos mértéke, a tényleges halló­képesség határozható meg. De ezzel még nem úsztuk meg, mivel egzotikusabb esetekben (és a miénk miért ne lenne az?) hátravannak még a képalkotó vizsgálatok. Nyaki duplex UH-vizsgálattal vagy MR-angiográfiával a nyaki erek betegségei, CT- vagy MR-vizsgálatokkal a daganatok vagy az agytörzs rendellenességei diagnosztizálhatók. És nem árt vérünket adni a vizsgálatok sikeréért: a teljes vérképben a vérszegénység és anyagcsere-betegségek, speciális antitestvizsgálatokkal pedig a szifilisz és az immunrendszer szintén fülcsengést okozó betegségei zárhatók ki.

A megoldás

Néhány esetben a fülzúgás oka egyszerűen kezelhető: a fülzsír mosással eltávolítható, a nyaki erek rendellenességei és a daganatok kezelhetők, a hallószervre káros gyógyszerek (pél­dául arra érzékenyeknél az aszpirin) elhagyhatók, a fertőzések esetében pedig éppen hogy megfelelő antibiotikum-kúrára van szükségünk – remélhetőleg gyógy­szereink mellékhatásként nem okoznak maguk is csengést. A főleg időskorban jelentkező szubjektív fülzúgás kezelhető hallókészülékkel, vagy a hang elfedhetőségén alapuló maszkírozó berendezéssel, antidepresszáns gyógyszerekkel és speciális bio­feedback technikával, amely pozitív visszacsatolás útján, a zavar okainak, a kialakulás módjának tudatosítása által hat.

A legfontosabb azonban az életmód megváltoztatása: ilyenkor elő szokott jönni a dohányzás, ivás elhagyása, a kávéfogyasztás mérséklése – mintha csak a falnak beszélnének. A rendszeres nyaki torna a nyaki erek keringését javítja: ez mindenképp ajánlatos, akár headbang formájában is gyakorolható. A napjainkra általánossá váló zajszennyezés, a zajos környezet a fülzúgás kialakulásának alapvető rizikófaktora. Emiatt a megelőzés elsősorban a zajkárosodás kiküszöbölését jelentené: ehelyett korunk embere mégis a hangfalak körül tömörül. Munkahelyeken és sokszor hangos koncerteken, fesztiválokon is ajánlanánk megfelelő zajvédelmi eszközök, például erre érzékenyeknél méretre alakított szilikon füldugók alkalmazását, illetve otthoni környezetünk zajainak lehetőség szerinti minimalizálását. A középfül és a felső légutak gyulladásainak elkerülése szintén a megelőzés eszköze lehet – a fesztiválokon jelentős szerep jut bizonyos ökölszabályoknak (réteges öltözködés, higiéniai szabályok betartása), no meg a vakszerencsének.

Azt is szokták mondani, hogy a gyógyulás a fülzúgás okától és a beteg által adott érzelmi választól függ. Szubjektív fülzúgásnál a betegek háromnegyede nem is tartja fülzúgását elviselhetetlennek – esetükben a relaxációs technikák is segíthetnek, ha másban nem is, abban biztosan, hogy megszeressük e hangokat. A betegek egy százalékát azonban az állandó, erős zúgás teljes testi-lelki kimerülésbe kergeti, nemritkán öngyilkossági gondolatokat is ébreszt bennük. Akin semmi más sem segít, az gyakorta fordul az alternatív medicina kínálatához. A C-, az E- és a B-vitaminok, a kalcium, a kálium, a magnézium és az esszenciális zsírsavak fogyasztása ártani talán nem fog, sőt szinte biztosan használnak is, talán még a fülzúgáson is segítenek. Egyesek szerint a zsírszegény diéta – a zsírok és a koleszterin bevitelének csökkentésével – javít a belső fül keringésén, mások szerint ez csupán korunk babonája. A ginkgo biloba serkenti az agyi keringést, ám sajnos arról nem tud a természetéből fakadóan korlátolt orvostudomány, hogy elmulasztaná a fülzúgást. Szakszerűen alkalmazott akupunktúra (és e pillanatban már égnek is állt a szkeptikus tudósok haja) állítólag csökkentheti a fülzúgás erősségét, sőt a homeopátiának is megvannak maga fülcsengés elleni szerei. De ha már minden egyéb ötletünk elfogyott, esetleg választhatjuk valamelyik, a normáltudomány javasolta ésszerűbb metódust is, de legalábbis kimosathatjuk a fülünket.

hogyan hallunk?

A hang levegőben vagy vízben hullámként, tehát ritkulások és sűrűsödések formájában terjed. Ezeket a hullámokat a külső fül összegyűjti, és a dobhártya felé továbbítja. A dobhártya másik oldalához kapcsolódó hallócsontlánc (a kalapács, az üllő és a kengyel) továbbítja a rezgéseket az ovális ablakhoz, miközben azok amplitúdóját körülbelül hússzorosára növeli. A belső fül folyadékterében (endolimfa), a Corti-féle szervben a hullámok energiamaximumai állóhullámokat alakítanak ki (hasonlóan ahhoz, ahogy állóhullámok keletkezhetnek egy rezgő kávéscsésze belsejében). Az állóhullámok kialakulási helyei a bejutó hang frekvenciájától függenek, ezeket sok ezer apró idegvégződés érzékeli és továbbítja agyunk felé, amely hangokként érzékeli őket. A hang tehát a levegőben terjedve a külső hallójáratból a hallócsontokon keresztül jut a belső fül folyadékterébe. A rezgések ott idegi kisülésekké alakulnak, amelyek az idegek közvetítésével az agyba jutnak, ahol hangokként értelmezzük őket. Számunkra igen fontos a hangintenzitás, melynek pszichoakusztikai megfelelőjét hangerőnek, illetve hangnyomásnak nevezzük, ennek egysége a sokszor emlegetett decibel (dB). A logaritmikus skálán mért decibel értéke egy viszonyszám, egy hányados tízes alapú logaritmusa (tízzel szorozva), azaz az önkényes referenciapont, a 0 dB sem jelent süket csöndet – akinek meg cseng a füle, annak a teljes külső hangtalanság is csak arra volna jó, hogy zavartalanabbul élvezheti a belső koncertet.
A hangerő 10 decibellel való csökkentése vagy növelése remekül érzékelhető – mind a fesztiválra, koncertekre járók, mind a környéken lakók számára, hiszen ez tízszeres különbség. Annyi biztos, hogy levegőben 85 decibel feletti hangnyomás már veszélyes lehet, ha pedig ez ismétlődően jelentkezik, az maradandó halláskárosodáshoz vezethet.

Figyelmébe ajánljuk

Nyolcan kaptak díszpolgári címet Budapesttől

  • narancs.hu

Bródy János, Daróczi Ágnes, Korniss Péter, Pogány Judit, Török András, Zoboki Gábor vehette át az elismerést, és posztumusz díszpolgári címet adott a főváros Benedek Miklósnak, Tompos Kátyának.