A koronavírus-fertőzésen átesett emberek 10-20 százalékát érinti a „hosszú Covid”, hónapokig, illetve a jelek szerint több évig tapasztalnak korábban nem jellemző tüneteket: fáradtságot, légzési nehézséget, valamint brainfogot, magyarul agyködöt. Ez utóbbi gondolkodásbeli, koncentrációs és memóriaprobléma. A hvg.hu szemlézi a Medicine című folyóirat egyik közleményét arról, hogy a brit Leicester Egyetem kutatói ezeknek a tüneteknek az okait vizsgálják, és kézzelfogható eredményre jutottak.
A brit tudósok 1837 olyan ember véreredményét elemezték, aki 2020. január 29-e és 2021. november 20-a között került kórházba koronavírus-fertőzéssel, és nézték a kognitív vizsgálatok eredményeit is. Úgy találták, hogy azoknak a vérében, akiknél az agyköd tünetei jelentkeztek, megemelkedett két biomarker szintje is. Ez a fibrinogén fehérje és a D-dimer, ami egy fehérjefragmens. Mindkét anyagnak szerepe van a véralvadásban. Maxime Taquet, a tanulmány szerzője arra következtetett, hogy az agyködért a vérrögök lehetnek a felelősek.
„Elképzelhető, hogy a fibrinogén közvetlenül hat az agyra és annak ereire, míg a D-dimer a tüdőben kialakuló vérrögökhöz kapcsolódik. A kognitív problémák oka pedig lehet például az oxigénhiány. A vizsgálat során azoknál az embereknél, akiknél magas volt a D-dimer szintje, nemcsak az agyköd, hanem a légzési problémák kockázata is nagyobb volt” – írta Taquet.
Abban bíznak a a kutatók, hogy a vizsgálat eredménye segít megérteni a hosszú Covid tünetének kialakulását, és ezáltal gyógyítani és megelőzni is könnyebb lesz ezt a problémát.