Krausz Ferenc fizikai Nobel-díja

Szemvillanás alatt

Tudomány

Két nap alatt két magyart is elismert a Nobel-díjakat osztó Svéd Királyi Tudományos Akadémia. A lézerfizikus Krausz Ferenc kutatásai egészen más területeken is reményteliek.

A 2023-as fizikai Nobel-díjat megosztva adta a svéd tudományos akadémia öttagú bizottsága a kutatómunkáját itthon kezdő, Ausztriában folytató, majd Németországban kiteljesítő hazánkfiának, Krausz Ferencnek, valamint annak a két francia kutatónak (Pierre Agostininek és Anne L’Huillier-nek, a lézerfizika úttörői­nek), akiknek korai eredményei megelőlegezték Krausz későbbi áttörését. A testület a kutatókat ama kísérleti módszereikért jutalmazta, amelyek az anyagban jelen levő elektronok dinamikájának vizsgálatában alkalmazható attoszekundumos fényimpulzusokat generálnak.

De mik is azok az attoszekundumos fény­impulzusok, és mire jók az ilyen extrém rövid ideig tartó fényfelvillanások?

Attoszinten az anyag

Az általunk ismert anyag építőkövei, az atomok, illetve a belőlük összekapcsolódó molekulák viselkedését, reakcióit meghatározó elektronok állapotváltozásai hihetetlen tempóban, elképesztő sebességgel, jellemzően néhány tized attoszekundum alatt zajlanak le. 1 attoszekundum 10-18 másodperc, azaz a másodperc milliárdod részének a milliárdod része, így az ezen az időskálán történő vizsgálatokhoz érthető módon forradalmian újszerű, különleges mérési módszerek kidolgozására volt szükség. Mindhárom díjazott a lézerfizika úttörője, eredményeiknek köszönhetően a fizikusok képessé váltak attoszekundumos fény­impulzusokat használni a méréseiknél, s ezzel lényegében ablakot nyitottak az elektronok világába. Krausz az MTA.hu-nak adott interjújában úgy fogalmazott: az a szép a tudományban, hogy közvetlen együttműködés nélkül is profitálhatunk egymás munkájából.

Krausz a díj odaítélése utáni interjúiban érthető büszkeséggel beszélt arról, hogy a technológia a kidolgozását (az új évezred első éveit) követően rohamosan terjedt el az egész világon, és azóta soktucatnyi, nemzetközi hírnevű kutatólaboratóriumban honosodott meg. Valószínűleg jó néhány ezerre tehető azon kutatók száma a világban, akik erre a területre koncentrálnak. Krausz szavai is igazolják, hogy olyan felfedezésért járt az idén a fizikai Nobel, amely a saját szűkebb területén és azon kívül is újabb felfedezéseket ösztönzött, ráadásul gyakorlati alkalmazásaira is akad már példa. Maga a technológia is rohamléptekkel fejlődik: az első rövid fényvillanások, amelyeket a bécsi műszaki egyetemen sikerült előidézni, még 650 attoszekundumos időtartamúak voltak – ehhez képest néhány évvel később Krausznak és kutatótársainak – akkor már a garchingi Max-Planck-Institut für Quantenoptik laborjában – sikerült 80 attoszekundumos impulzusokat előállítani, amivel még a Guinness-rekordok közé is bekerült. Azóta már nem él ez a rekord: azt immár amerikai kutatók tartják, és jelenleg 50 attoszekundum környékén van.

Külső pályán versenyez

Krausz Ferenc Móron született 1962-ben, 1985-ben párhuzamosan szerzett villamosmérnöki oklevelet a Budapesti Műszaki Egyetemen és fizikusi diplomát az ELTE TTK-n. Kutatómunkáját a Műegyetem Fizikai Intézetében kezdte Bakos József irányítása alatt a lézerfizika területén, aztán 1988-ban Ausztriába távozott. Doktori fokozatát már a bécsi műszaki egyetemen nyerte el 1991-ben, ahol később professzorként is dolgozott (jelenleg osztrák–magyar kettős állampolgár). 2003-ban a München melletti kvantumoptikai intézet igazgatójává nevezték ki, emellett 2004 óta a müncheni Ludwig Maximilians Universität kísérleti fizika tanszékének vezetője.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.