Magyar kutatók és természetfilmesek utaznak Angolába március 16-án, hogy az afrikai országban befogjanak és műholdas jeladóval lássanak el ötven kékvércsét – jelentette be a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Palatitz Péter, az MME projektvezetője azt mondta, az útnak azért van jelentősége, mert korábban Magyarországon szereltek fel műholdas jeladókkal kékvércséket, és a jelüket követve derült ki, milyen utat járnak be több ezer kilométert megtéve. Így sikerült felfedezni a világ legnagyobb ragadozómadár-telelőhelyét 2019-ben, Angolában, amelyet hosszú ideig polgárháború sújtott. A tavaszi indulás előtt ott mintegy egymillió kékvércse éjszakázik együtt.
A kutatócsoport tervezi, hogy útifilmet is készít a telelő madarakról, dokumentálja a telelést és a vonulást a National Geografic fotóriportere is.
A vállalkozásnak az is célja, hogy a nyilvánosság segítségével elérje, a helyiek ne vadásszanak a nagy tömegben felbukkanó madarakra, inkább azon legyenek, hogy turistalátványosságként hozzon nekik hasznot a természeti jelenség.
A Kárpát-medencében is honos kékvércsékről, amelyek állománya az utóbbi időben az emberi beavatkozásnak köszönhetően megerősödött, ebben a riportban írtunk: