Magyar kékvércsekutató expedíció indul Angolába

Tudomány

2019-ben felfedezték a világ legnagyobb ragadozómadár-telelőhelyét, most folytatják a munkát.

Magyar kutatók és természetfilmesek utaznak Angolába március 16-án, hogy az afrikai országban befogjanak és műholdas jeladóval lássanak el ötven kékvércsét – jelentette be a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Palatitz Péter, az MME projektvezetője azt mondta, az útnak azért van jelentősége, mert korábban Magyarországon szereltek fel műholdas jeladókkal kékvércséket, és a jelüket követve derült ki, milyen utat járnak be több ezer kilométert megtéve. Így sikerült felfedezni a világ legnagyobb ragadozómadár-telelőhelyét 2019-ben, Angolában, amelyet hosszú ideig polgárháború sújtott. A tavaszi indulás előtt ott mintegy egymillió kékvércse éjszakázik együtt.

A kutatócsoport tervezi, hogy útifilmet is készít a telelő madarakról, dokumentálja a telelést és a vonulást a National Geografic fotóriportere is.

A vállalkozásnak az is célja, hogy a nyilvánosság segítségével elérje, a helyiek ne vadásszanak a nagy tömegben felbukkanó madarakra, inkább azon legyenek, hogy turistalátványosságként hozzon nekik hasznot a természeti jelenség.

A Kárpát-medencében is honos kékvércsékről, amelyek állománya az utóbbi időben az emberi beavatkozásnak köszönhetően megerősödött, ebben a riportban írtunk:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.