Pécsi állatkert: Tigris, tigris, sárga fény

Tudomány

Kezdetben vala az ún. természeti állapot, amikor az emberek és az állatok még egymás mellett éltek a vadonban, s kapcsolatukat kizárólag a fajtaspecifikus étlapon betöltött hely határozta meg. Azóta, mint az köztudott, erőnek erejével a tápláléklánc tetejére küzdöttük magunkat, egykori sorstársainkat pedig hitszegő módon rácsok mögé zártuk.

Kezdetben vala az ún. természeti állapot, amikor az emberek és az állatok még egymás mellett éltek a vadonban, s kapcsolatukat kizárólag a fajtaspecifikus étlapon betöltött hely határozta meg. Azóta, mint az köztudott, erőnek erejével a tápláléklánc tetejére küzdöttük magunkat, egykori sorstársainkat pedig hitszegő módon rácsok mögé zártuk.Vadállatok lágerszerű elhelyezésére léteznek látszólag természet közeli változatok is: a pécsi állatkert például konkrétan az erdő kellős közepén helyezkedik el, amiből számos pozitív és kellemetlen mellékkövetkezmény is adódik. Az állatkert környékén kirándulók például könnyedén fellelhették a nagyvadak vacsorájának maradványait - azt pedig még elképzelni is szörnyű, mit művel a vacsora előtt kiszabadult (kiengedett) nagyvad egy hirtelen zsákmányállattá lefokozott fajtársunkkal: talán emlékeznek, néhány éve ugyanitt a korántsem mesebeli farkas konkrétan széttépte a nagymamát. A pécsi állatkert további specifikuma, hogy karsztos mészkőhegy tetején helyezkedik el: mint tudjuk, nem éppen ez a legjobb vízzáró kőzet - a csapadékvíz például simán átjut rajta -, miért tenne akkor másképpen a párducpisi, ami ráadásul határozottan feldobja az alant felbukkanó karsztforrások zamatát is?

Ott, túl a rácson

Minden állatkertnek sors és végzet adatott, amint azt a történelem is tanúsítja: Párizsban az ostromlottak éhségének esett áldozatul, Prágában tavaly elvitte az árvíz, Budapesten két tűz közé került, hogy a bagdadiról ne is beszéljünk. Utcai harcok, bombázások különös kegyetlenséggel sújtják a bentlakókat, elvégre nekik esélyük sincs vidékre menekülni, és a légóparancsnok aligha engedne le az óvóhelyre egy pumát vagy egy örvös borzot. A pécsi állatkert esetében ilyen súlyos csapásokról nem beszélhetünk: ezt garantálja az állatkert fentebb méltatott elhelyezkedése és az alatta elterülő város reménytelen stratégiai pozíciója. (Csak egy adalék: 1543-ban a török közeledtére a hős védősereg bevetette magát a mecseki rengetegbe, majd a pogányok feletti diadalról nagylelkűen lemondván, inkább a menekülő apácákat és a püspöki kincstárat tette magáévá.)

Néhány évvel ezelőtt megszaporodtak a védtelen állatok elleni atrocitások: harci kutyákkal széttépetett kengurukról, a kerítésen át lelőtt Csoki nevű barnamedvéről szóltak a rendőrségi hírek (a maci német gyilkosai kivonszolták szerencsétlen állat tetemét az erdőbe, s mellette fényképeztették magukat), és az ismétlődő rémtettek nyomán a Pécsi Zoo csaknem a kihalás szélére sodródott.

A bölények visszatérnek

Ehhez képest aki most veszi a fáradságot, és előítéleteit is leküzdve ellátogat az állatkertbe, kellemesen csalódhat: a véres animálhistória szerencsés túlélői zömmel nyugodalmasan tengetik napjaikat - igaz, jórészt méltatlanul szűkös körülmények között, pici terekbe szorítva. A belépődíj mondhatni baráti, látogató - egy átlag hétköznap délután - csak elvétve akad, egzotikus állat viszont annál több. Mondjuk van üres vagy üresnek tűnő ketrec is, de hát egy görénytől vagy egy kékrókától nehezen volna elvárható, hogy a korán jött harmincfokos melegben kunsztokat mutasson éretlen embertársaink szórakoztatására. Az állatkert legnagyobb és legaktívabb populációját kétségtelenül a mókusmajmok adják: a kicsi, alapvetően zöldes árnyalatú, erősen fotogén állatkák felfoghatatlan módon imádják a kamerát - ellentétben mondjuk a tyúkokkal és a tengerimalacokkal, amelyek egzotikusnak ugyan semmiképpen sem nevezhetők, mégis kiválóan töltik ki rég kipusztult, ritka sorstársaik megürült helyét. Ráunván a nagyon kicsi állatokra (némelyikük pl. szabad szemmel egyáltalán nem látszik), a nagymacskák felé vesszük az irányt, s nem csalódunk: egymás mellett hever a tigris, az oroszlán és a felülmúlhatatlanul gyönyörű fekete párduc - mondjuk ilyen kis térbe zárva mást nem is nagyon bírnának csinálni. Mivel szerencsére ebédidőben érkezünk, személyesen győződhetünk meg arról, hogy valójában, minden regényírói misztifikáción túl, mit is szeretnek a tigrisek. Nos, a nagymacska meglepő módon először zöld pázsitfélét fogyaszt jó étvággyal, öntet nélkül, majd a salátaszerű előételt követi a fő fogásként tálalt pár döglött nyúl. A fekete párduc preferenciáiról sajnos nem tudtunk megbizonyosodni, ám zaklatott idegei s bájos látogatótársunkhoz hasonlatosan gyönyörű zöld szeme láttán közeli rokonságot sejtünk, meg azt, hogy a cicus sem vetné meg a kacsasültet hagymás tört krumplival és tejfölös uborkasalátával.

Szárnya, szárnya a madárnak

Madárból viszonylag gyér a felhozatal, már ha nem nézzük a terebélyes emucsaládot meg a parlagi sast, mely jelenlétünk idején az oldalán feküdt és félhangosan horkolt. Szintúgy csendes pihenőjéből sikerül felverni a csimpánzt, ám az igazi kunsztokat nem tőle, hanem a megmaradt barnamedvéktől várhatja a látogató. A békés macipáros láttunkra rögvest felveszi az alakzatot: a kanmedve két hátsó lábára áll, elülső mancsait feje fölé emeli, Bácsi Sanyi egykori gólörömét imitáló diadaltáncot lejt, s eközben akkurátusan körbevizeli élete párját (ahogy a költő mondaná: küldi a frigyládát). Rálelünk még rajtuk kívül egy végtelenül unott tekintetű dromedárra, néhány erősen vedlő, szomorú szemű bölényre, szurikátákra és törpe marákra, melyektől szerencsére - egyetlen kivételként - nem spórolták el a Lebensraumot. Persze ha a társadalmi szamárlétrához hasonlóan az állati táplálékláncnak is van legalja, akkor ők nyilvánvalóan ott helyezkednek el: fotózás alkalmából más vadak szájában fordulnak elő, fogyasztásukat mustárral és tormával ajánlja a séf. Mindeközben gőzerővel folyik az átépítés. Gonosz kérdésünkre, hogy ketrec épül-e vagy amfiteátrum, nem érkezik válasz. De legyünk bizakodók! Ha már ily nagy fölénnyel győztünk flóra és fauna felett, talán tudunk nagylelkűek is lenni a legyőzöttekkel. Bár meg kell hagyni, én a helyükben még a becsületgólban sem bíznék olyan nagyon.

Barotányi Zoltán

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.