Covid-fertőzés utáni betegségek

Valamit itt felejt

Tudomány

Minél több idő telik el az első, második, harmadik hullám óta, annál több esetben derül ki: a koronavírus okozta elváltozások sokszor nem csak a negatív vírustesztig tartanak.

Fejfájás, izomfájdalmak, szívizomgyulladás, krónikus fáradtság, memóriazavarok, depresszió. Hosszan lehet sorolni azokat a panaszokat, amelyek legtöbbször a vírust magát enyhe tünetekkel átvészelőknél jelennek meg, többnyire hetekkel a fertőzés elmúltát követően. A long Covid vagy poszt-Covid szind­rómának nevezett tünetegyüttes a legtöbbször komolyan megnehezíti, esetenként szinte teljesen ellehetetleníti az érintettek mindennapjait. Márciustól Magyarországon is több kórház megnyitotta ezzel foglalkozó ambulanciáját – és a várólisták egyre hosszabbak. A felnőttek mellett még jobban érinti a jelenség a gyerekeket.

„Elsődlegesen hosszan elhúzódó fejfájás miatt hozzák a szülők a már egyébként gyógyultnak nyilvánított, koronavíruson átesett gyerekeket – mondja Póta György gyermekorvos –, volt azonban olyan tizenéves gyerek is, akinél hirtelen memóriazavarok jelentkeztek, úgy viselkedett, mint egy Alzheimer-kórban szenvedő idős. Találkoztam emellett számolási, olvasási, fogalmazási zavarokkal is, volt páciensem, akinél olyan mértékű fáradtság jelentkezett, hogy egyáltalán nem tudott elmenni otthonról. Képzeljük el, hogy az ilyen tünetek milyen nagy pánikot váltanak ki a gyerekből, akinek hirtelen, minden előzmény nélkül elkezd másképpen működni a feje, mint ahogy megszokta. Ez a gyerekek számára is súlyos életminőség-romlással jár, nem tudnak tanulni, koncentrálni, iskolába járni.”

Éva, akinek nevét kérésére megváltoztattuk, negyvenéves, pajzsmirigyproblémáján túl alapvetően mindig egészséges volt mindaddig, amíg fél éve megkapta a pozitív koronavírustesztjét. Magát a betegséget enyhébb tünetekkel, gyógyszer nélkül megúszta, a tünetek egy része azonban máig kíséri. „A szaglásvesztés, a fantomszagok érzése vissza-visszatér még mindig, ez kellemetlen, de megszokható. Ami azonban nagyon nehéz volt, hogy gyakorlatilag a testem teljesen kiszámíthatatlanul működött: a fizikai erőm abszolút elveszett, nagyon gyenge voltam, a hatéves gyerekem tempóját nem tudtam tartani hónapokig, alvás­zavarokkal küszködtem, hosszú időn keresztül alig néhány órát tudtam aludni. A tünetek – a zsibbadás és az izomfájdalmak – rá­adásul teljesen váratlanul, hullámszerűen jöttek, így soha semmit nem tudtam előre tervezni. Ha nem itthonról dolgoznék, biztosan elvesztettem volna a munkahelyemet, mert nem tudtam volna bejárni” – meséli. A kezdeti „gyógyulás” után magas vérnyomás és magas pulzus is kialakult nála, de erre már állandóan nem, csak időnként kell gyógyszert szednie. Kardiológiára viszont egyelőre nem jutott el, jelenleg is arra az időpontra vár, amelyet hónapokkal ezelőtt kért.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.