Földbe döngölték David Attenborough nemváltó halai az X-faktort

  • - palosm -
  • 2017. október 31.

Tévétorrent

A kék bolygó szebb mint valaha.

A vasárnap esti első epizódot 10,6 millióan nézték, ez valamivel több, mint a szigetországban iszonyatosan népszerű Strictly Coming Dancing táncshow 10,4, és jóval több, mint a brit X-faktor 5,5 milliós nézőszáma, írja a Guardian mellett egy raklapnyi újság.

Az óceánok világát bemutató hétrészes természetfilmet a BBC négy évig forgatta, 39 országban jártak a 125 expedíció során.

Vagyis a BBC a méltán népszerű Planet Earth (Bolygónk a Föld) folytatásának sikerét ismétli meg, ezúttal tengeren. Már az első részben bedobják a csoportban vadászó kardszárnyú delfineket, az intellektualizmusukat mókás szörfözéssel kiélő palackorrúakat és a nemét megváltoztató Kobudai-halat, vagyis a minden tekintetben iszonyú szimpatikus, mégis kissé mogorva ábrázatú bütykösfejű sügért.

A színvonal, hangvétel ugyanaz, mint a Planet Earth II-ben volt: minden harmadik másodpercre jut egy lélegzetelállító szuperlassítás egy olyan természeti jelenségről, amiről a nézők túlnyomó többsége még csak nem is hallott, drámai ellenfényben, tökéletes összhangban a zenével és zajokkal — ez utóbbi persze a zajbrigád utólagos munkáját dicséri. A technikai fejlődést ezeken a felvételeken lehet leglátványosabban bizonyítani: nyilvánvaló, hogy ez a tévézés csúcsa napjainkban. De ezeket a képeket látva a mozi mint olyan is felkötheti a gatyáját, mert hiába a húszméteres vászon, ezt az élményt nem lesz könnyű felülütni: a delfinuszony mögött szétfröccsenő apró fehér vízcseppeken szebben játszanak a napsugarak, mint a Transformers-filmek óriásrobotjainak alkatrészein, és a BBC operatőreinek munkáját dicséri, hogy ők nem használhattak CGI-t. Hozott anyagból dolgoztak, úgymond.

false

Ugyanakkor a meneküléseket, vadászatot elmesélő drámai szituációk is pontosan ugyanazok, mint a Planet Earth II-ben: a repülni tanuló kismadár, egyáltalán, minden cuki állat mindig épphogy megmenekül. Holott ez nyilvánvaló engedmény a fiatal nézői lelkületnek, amiért persze nem fogjuk a BBC-t kárhoztatni egy percig sem.

Az állatok humanizáló bemutatása miatt korábban már egyébként bírálták a BBC-t. De most amiatt kritizálták a tévétársaságot, hogy az első epizódot a híradóban is kitárgyalták, ami mondjuk tényleg nem túl korrekt eljárás a fontos világhírek nézőpontjából.

false

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.