Tévétorrent

The Last Kingdom

Tévétorrent

A népszerű történelmet a történészek bánatára egyre nagyobb érdeklődés övezi: sorra jelennek meg a történelmi kalandregények (mint Bernard Cornwell Angolszász krónikák c. sorozata, mely a The Last Kingdom alapjául szolgált) vagy a dokumentumfilmet fikcióval ötvöző dokudrámák (pl. a History Channel Vikingek c. sorozata). Ezek a művek nem mindig bizonyított tényekkel dolgoznak, ám cselekményességükkel, érzelmi konfliktusaikkal és személyességükkel közel tudják hozni az idegennek tetsző, távoli korokat. Csalóka prezentizmusukkal kapcsolatot teremtenek a jelen és a múlt között, ami segít abban, hogy magunkénak érezzük múltunkat.

A BBC sorozata is ilyen. A 9. században járunk, amikor a vikingek meghódították a Brit-szigetek nagy részét, és egyedül a déli Wessex maradt szász fennhatóság alatt. A széria itt leli meg a mai egységes Nagy-Britannia gyökerét, levezetve a múltból a jelent. Hogy a nézők számára átélhetővé tegyék a kort, a készítők olyan erős, szemléletes kontrasztok köré szervezik a viking–szász konfliktust, mint a pogányság és a kereszténység, szájhagyomány és írott tudás vagy életöröm és önmegtartóztatás.

Persze, a Trónok harca a történelmi sorozatokon is nyomot hagyott: bár a fantasyelemek hiányoznak, bőven van szex és erőszak, bármelyik fontos szereplő meghalhat, és egyes női szereplők némileg anakronisztikus, ám szimpatikus feminista eszméket hangoztatnak. A The Last Kingdom fordulatos sorozat jó figurákkal és az alacsonyabb költségvetéshez képest is tetszetős képi világgal.

Magyar felirat: Pbea67 & Alias (a harmadik résznél járnak)

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.