3 milliárd ment el a kamupártok támogatására az idei választáson

  • narancs.hu
  • 2018. április 11.

Választás 2018

Lehet tippelni, mennyit fognak ebből visszafizetni.

Ahogy a négy évvel ezelőtti választás után, most is összeszámolta a Transparency International Magyarország és a Political Capital, vajon mennyi pénz is ment el azoknak a pártoknak a támogatására, akik az egy százalékos küszöböt sem érték el. A két szervezet számításai szerint ez az összeg:

3 milliárd forint.

A jelenlegi szabályozás szerint ezeknek a pártoknak vissza kell fizetni az állami támogatást, a pártok vezetői vagyonukkal felelnek ezért. Ám a két szervezet szakértői úgy látják, igen csak kétséges, hogy az állam egy forintot is vissza tud szerezni a kamupártoktól vagy vezetőiktől.

"Ha az állam mégis megkísérli a pénz behajtását, az eljárás többe kerülhet, mint amennyit a kamupártoktól sikerül majd visszaszerezni" - írják közleményükben.

A szakértők ezért korábban az egyszázalékos küszöb mellett azt javasolták, ahogy az egyéni jelöltek, úgy a pártok is csak kincstári kártyán juthassanak hozzá a támogatáshoz és ugyanolyan szigorúan kelljen elszámolniuk a pénzzel, mint egyéniben. Önmagában az egyszázalékos korlát ugyanis egyáltalán nem visszatartó erő, a kamupártok burjánzása még erősebb volt, mint 2014-ben. Akkor 3,8 milliárd forint közpénz folyt el, ráadásul még az egyszázalékos határ sem volt életben, így azt gyakorlatilag a kamupártok minden különösebb nehézség nélkül zsebre rakhatták. Erről bővebben itt írtunk.

Tárt marokkal

A legutóbbi választáson 14 olyan párt indult, amely azután nem szerzett parlamenti mandátumot, viszont több százmilliót rakott zsebre ellenőrizetlenül. Nyomozás ugyan több is indult, de egy eljárást az ügyészség csendben lezárt, és a többi ügyben sem várható más. Mi több, 2018-ban is kamupártok tömegére számíthatunk.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.