Karácsony Gergely: Orbán úgy fenyeget, ahogy a diktátorok szoktak

  • narancs.hu
  • 2018. március 16.

Választás 2018

Az MSZP–Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje egy ellenzéki győzelem után eltörölné a jelenlegi alaptörvényt.

Orbán Viktor miniszterelnök március 15-i beszédében egy újabb határt lépett át azzal, hogy politikai és jogi szankciókkal fenyegette meg a változást akaró embereket – mondta az MSZP–Párbeszéd kormányfőjelöltje mai sajtótájékoztatóján.

Karácsony Gergely azt mondta, a hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választásból tudható, hogy

a változást akarók vannak többségben,

a Fidesz pedig egy „szervezett kisebbség, amely nemcsak az adófizetők pénzét lopja el, hanem a nemzeti büszkeségünket is ki akarja sajátítani, egy olyan politikát képvisel, amilyet csak diktátorok szoktak”.

„Azt mondta Orbán Viktor, hogy »aki nincs velünk, az ellenünk van«.

Pontosan tudjuk, kik mondták ezeket a mondatokat” – jelentette ki az ellenzéki politikus, aki szerint csak diktátorok fenyegetik az ellenzéket politikai és jogi szankciókkal. „Csak Erdoğan és Putyin mond ilyeneket manapság, pont azok a vezetők, akikkel olyan bájosan szokott csevegni a miniszterelnök” – fűzte hozzá.

Karácsony Gergely súlyos stratégiai hibának nevezte, hogy szerinte Orbán Viktor Brüsszelbe háborúzni jár, Törökországba, Oroszországba és Kínába pedig baráti látogatásokra. Azt kérte, ne hagyják magukat megfélemlíteni azok, akiknek fontos, hogy igazságos és szabad országban éljenek. Nekik azt ajánlotta, tanuljanak a hódmezővásárhelyi polgároktól, akiket szerinte szintén meg akartak félemlíteni, de ezzel csak azt érték el, hogy még többen mentek el szavazni.

„Egy közös hazát szeretnénk Magyarországból,

ahol fel sem vetődhet, hogy egy hivatalban lévő miniszterelnök saját magát fosztja meg attól a lehetőségtől, hogy mindannyiunk miniszterelnöke legyen” – fogalmazott, hozzátéve: Orbán Viktor csütörtökön „egyértelművé tette, hogy nem is kíván mindannyiunk közös miniszterelnöke lenni. Éppen ezért alkalmatlan arra, hogy vezesse ezt az országot.”

Bemutatta árnyékkormányát Karácsony Gergely: szakembereket kérne fel a minisztériumok élére

Az MSZP–Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje koalíciós kormányzásra készül. Vasárnap délelőtt mutatta be árnyékkormányának tagjait Karácsony Gergely, a Párbeszéd és az MSZP miniszterelnök-jelöltje. Karácsony már korábban ismertette tanácsadó testületének összeállítását, de most azoknak a nevét jelentette be, akikkel egy győzelem esetén kormányt alakítana.

Karácsony Gergely szerint

április 8. után egy olyan Magyarországot építenének,

ahol a hatalom a népet szolgálja a félelem- és gyűlöletkeltés, valamint a korrupció helyett.

Az ellenzéki választási együttműködésről szóló kérdésre válaszolva beszélt arról is, a Jobbik nem gondolja komolyan a kormányváltást, ha nem ül le velük egy tárgyalóasztalhoz. Karácsony azt mondta, „ezer baja” van a Jobbik politikájával, mégis kész velük tárgyalni, mivel minden párt mögött választók vannak, akiket tisztelnek. „Én a Jobbikot nem szeretem, azt hiszem, ez egy kölcsönös érzés, (...)

az országomat viszont szeretem annyira, hogy ha a választópolgároknak az az akarata, hogy legyen tárgyalás, együttműködés az ellenzéki oldalon, akkor ezt nekünk létre kell hozni”

– mondta, majd megjegyezte, a „magyar választópolgárok nagyon jelentős része gondolja azt, hogy igenis az ördöggel is szövetkezni kell a Fidesszel szemben, én azt gondolom, hogy nekünk ezt meg kell tennünk”.

Újabb kérdésekre megerősítette, akár ellentételezés nélkül is készek lemondani választókerületekről az LMP javára, hogy világossá tegyék, valóban együttműködni akarnak. Arra kérte az LMP-t, hogy az együttműködés kialakításában ne várjanak a Jobbikra, mert ők nem akarnak jönni. Karácsony Gergely válaszaiban szólt arról is, ő számít Orbán Viktor első számú kihívójának a baloldalon, ezért szerinte vagy a jelenlegi kormányfő, vagy ő alakít majd kormányt. Az MSZP–Párbeszéd kormányfőjelöltje ismételten illegitimnek és igazságtalannak nevezte a hatályos alaptörvényt, amelyet a választópolgárok akaratával kíván eltörölni.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.