A 71 településből álló választókerület persze egyáltalán nem csak a Balaton-partból áll, sőt: Siófok, Zamárdi és Balatonföldvár után vesz egy éles kanyart délnek, így része a külső-somogyi kisváros, Tab is, és majdnem a megyeszékhelyig, a Siófoktól csaknem 100 kilométerre lévő Kaposvárig ér, egészen pontosan Taszárig nyúlik le.
A Fidesz-KDNP képviselőjelöltje, Witzmann Mihály a harmadik parlamenti ciklusára készül. Potocskáné Kőrösi Anita 2018-ban a Jobbik listájáról került a parlamentbe, korábban Siófok alpolgármestere volt. Amióta Jakab Péter a Jobbik elnöke, az egyik alelnöki pozíciót tölti be a pártban. Négy éve Witzmann mögött Magyar György (MSZP, Párbeszéd) végzett a második helyen a somogyi 4-es választókerületben, Potocskáné Kőrösi Anita (Jobbik) harmadik lett.
magyarnarancs.hu: Ezúttal csak az ellenzéki lista 272. helyén olvasható a neve. Miért?
Potocskáné Kőrösi Anita: Én kértem így. A 2018-as választás előtt több helyről visszahallottam a felszólítást, hogy ne szavazzatok Anitára, mert országos listáról úgyis bejut. Ez befolyásolhatta akkor a választási eredményt is. Most teljesen egyértelműen akartam megmutatni: én egyéniben akarok győzni, egyéni képviselő szeretnék lenni, s mivel ezt én valóban komolyan is gondolom, kértem, hogy a lista végére kerüljek.
magyarnarancs.hu: Az elmúlt négy évben listáról bekerült ellenzéki képviselőként is gyakran hallatta a hangját a parlamentben, főleg országos visszhangot is kiváltó balatoni ügyekben. A siófoki viharjelző obszervatórium melletti partbeépítés ellen még éhségsztrájkkal is tiltakozott.
PKA: Örülök annak, hogy számos visszásságra rá tudtam irányítani az országos közvélemény figyelmét. Egy-egy ügyben ez még eredményre is vezetett. Az például, hogy míg fideszes képviselőjelölt ellenfelem nagyokat hallgatott a balatoni vitorláskikötők tervezett kiszervezése ügyében, addig én amikor csak lehetett, nemtetszésemnek adtam hangot – csatlakozva ezzel balatoni polgármesterekhez és a Balatonért aggódó civil szervezetekhez –, és végül a Balatoni Hajózási Zrt. el is állt a tervtől, nyilván nem kis részben az elképzelés negatív visszhangja miatt.
De ellenzéki képviselőtársnőimmel például Balatonvilágoson is többször feltűntünk és a helyi tiltakozók mellé álltunk akkor, amikor a kormánypárti képviselőtársam megint csak nem volt sehol. A Club Aliga ügye talán a legérzékenyebb balatoni témák egyike. A súlyos milliárdokkal megtámogatott Fidesz-közeli befektetők kedvéért a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházássá nyilvánította a 40 hektáros hajdani MSZMP-üdülő fejlesztését, ami által egy tollvonással megszüntette a helyiek Balatonhoz jutási lehetőségét és megszüntette a közútjaikat a Club Aliga területén. Egyelőre ezek egyikét sem merték még a tulajdonosok meglépni (legalábbis a korábbiak, hiszen éppen ezekben a hetekben zajlik a tulajdonosváltás a NER-oligarchián belül), nyilván a Club Aliga miatti „zajkeltés” miatt sem.
De a helyiek parthoz jutására, a közutak használatára a garanciát csak egy kormányváltás jelentené, mert ha mi kerülünk kormányra, akkor megszüntetjük, eltöröljük a csak és kizárólag az egyéni érdekeket szolgáló, a helyi közösség szempontjait teljes mértékben figyelmen kívül hagyó, sőt a helyi közösségeknek még csak beleszólást sem engedő kiemelt kormányzati beruházások rendszerét.
Ez nem csak a Balaton-parton, hanem a Fertő tótól a Tatai-tóig sok, sőt egyre több helyütt keseríti meg a lakókörnyezetükért aggódó helyiek mindennapjait. Ez csak politikai akarat kérdése, az ellenzékben pedig megvan ehhez a politikai akarat. A balatonvilágosi példa lakmuszpapírként mutatja meg, hogy a NER-ben mi számít és mi nem: a balatonaligai településrész központját, a mai Club Aligát még Rákosiék nézték ki maguknak pártüdülőnek, aztán államosították a területet, a magáningatlanokat kisajátították, elvéve a község szinte teljes Balaton-partját. Most újból az a veszély fenyeget, hogy egy Balaton-parti település lakossága és az ide nyaralni érkezők nem férnek hozzá a Balatonhoz.
magyarnarancs.hu: De mi lesz, ha a Fidesz marad kormányon?
PKA: Abba jobb bele sem gondolni. Én egyébként is a győzelemre készülök. Azt pedig, hogy a Balaton mindenkié, teljesen komolyan is gondolom. Hogy ennek így kell lenni, abban számos utcafórum is megerősített szerte a választókerületben, a Balatontól legtávolabbi településeken is. Mert a Balaton ügye az, ami nem csak a tó közelében lévőket érdekli és érinti. Igaz, hogy a választókerület egyik specialitása a sokfélesége, hiszen a Balaton mellett élőket egészen más problémák foglalkoztatják, mint azokat, akik 40-50 kilométerrel beljebb laknak.
magyarnarancs.hu: Egyszerre kellett ezeken a választási fórumokon a Balaton-part „felszabadításáról” és a kistelepülési munkahelyteremtésről beszélnie?
PKA: Igen. Amellett, hogy az egészségügy és az oktatás problémakörében is mindenütt értő fülekre találtam, helyben három kulcsterületet látok. Az egyik a vidékfejlesztés, munkahelyteremtés, az elérhető szolgáltatások megteremtése, amihez elengedhetetlen a jelenlegi pályázati rendszerek felülvizsgálata, megváltoztatása. Ma „föntről” mondják meg, melyik településen mire lehet pályázni és sok esetben azt is, hogy kivel kell a beruházást megcsináltatni. E helyett alulról jövő kezdeményezésekre van szükség, a polgármesterek és a képviselő-testületek kezébe adni a lehetőséget, hogy eldönthessék, helyben mire van szükség. Ezzel mindjárt a korrupciót is nagy mértékben csökkenteni lehetne. A második ilyen terület, amint már említettem, a Balaton védelme: a környezetromboló gigantomán építkezések, partbeépítések és lezárások leállítása. A legnagyobb település, a 25 ezer állandó lakosú nyári főváros, Siófok fejlődése is prioritás kell legyen. Bár furcsán hangzik, de Siófoknak is van még olyan része – miközben rengeteg más, haszontalan dologra volt állami forrás az elmúlt több mint egy évtizedben –, ahol nincs kiépített szennyvízcsatorna. És Siófoknál kell említeni azt is, hogy kormányra jutásunk esetén az önkormányzatok támogatása nem attól függ majd, hogy az adott település vezetője ellenzéki vagy kormánypárti.
magyarnarancs.hu: Vasárnapi kampányzáró rendezvényén ott volt Márki-Zay Péter, Dobrev Klára, Karácsony Gergely, Jakab Péter, Kunhalmi Ágnes, Hadházy Ákos, Iványi Gábor, Róna Péter. Hogy sikerült elérnie, hogy valamennyien megjelenjenek?
PKA: Az ellenzéki egységet szerettem volna hangsúlyozni ezzel; az egységet, ami nem csak szlogen, hanem valóság is, úgy országos szinten, mint ahogy valóság volt itt a somogyi 4-es választókerületben is a kampány során.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!