Török Gábor politikai elemző arról tett közzé egy grafikont a Facebook-oldalán, hogy miként alakult a Fidesz és a Fidesz ellenfeleinek támogatottsága az elmúlt öt országgyűlési választáson.
Az ábrán jól követhető, hogy 2002-ben és 2006-ban kényelmes többségben volt a "nem Fidesz" oldal (akkor az MSZP és az SZDSZ), 2010-ben a Fidesz eddigi támogatottsági csúcsát elérve átvette a vezetést, 2014-ben és 2018-ban viszont a belföldi szavazatok tekintetében ismét többségbe kerültek az ellenzéki pártok, csak azért nem tudták ezt mandátumtöbbségre váltani, mert nem működtek együtt az egyéni választókerületekben.
Az is látszik ugyanakkor, hogy 2014-ről 2018-ra a Fidesz jóval nagyobb mértékben tudta növelni szavazatainak számát, mint az ellenzék.
Török Gábor szerint az április 3-ig hátralévő időben két kérdésen érdemes elgondolkodni.
- "El tudjuk-e képzelni, hogy 2018-hoz képest lényegesen kevesebb szavazatot kapjon az az ellenzék, amely 2018-ban már megközelítette a 2002-2006-os nem-Fidesz támogatottságot?"
- "El tudjuk-e képzelni, hogy 2018-hoz képest tovább erősödjön a Fidesz és a megközelítse vagy túlszárnyalja a rekord 2010-es támogatottságát?"
Az elemző szerint, ha mindkét kérdésre nem a válaszunk, akkor nehéz elképzelni, hogy ne legyen szoros a jövő vasárnapi választás.
Török Gáborral a Magyar Narancs heti nyomtatott lapszámában hosszabb interjút olvashatnak a kampányról és a választási esélyekről:
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!