Áder keresztje – A legjobb visszaadási kísérőszövegek

  • narancs.hu
  • 2016. augusztus 27.

Villámnarancs

Tegnap estig kilencvenöten adták vissza mindenféle állami keresztjeiket Bayer miatt. A visszaküldött keresztek mellé gyakran járt némi kísérőszöveg is a néma „köztársasági elnöknek”. Ezek a kedvenceink.

Először a líra.

„A hónap végén tudom postázni, vagy ha úgy is jó Janó, akkor a kis Balsainak, az ügyvédednek odaadom a Kúrián, 7-én felségsértési ügyünk felülvizsgálatának tárgyalásán, stanicliben” – írta lapunk egykori főszerkesztője, Vágvölgyi B. András, aki éppen perben áll Áderral egy róla megosztott katonatörténet miatt. Ez tényleg maga a költészet: „ha úgy is jó Janó”.

A líra után a dráma, a kikezdhetetlen katarzis.

„Eddig is kaptak olyan emberek lovagkeresztet, aki másképp gondolkodnak a világról, más értékrend szerint élnek, mint én, más területen, másfajta sikereket értek el. Volt, akinek a nevét olvasva még büszkébb lettem a birtokomban lévő kis zöld dobozkára, volt, akinek a nevét látva kevésbé. Most viszont úgy érzem nekem is gesztust kell gyakorolnom, mert a szavak itt már nem elegendőek” – jegyezte meg Pásztory Dóri kétszeres paralimpiai bajnok úszó, lapunk külsős munkatársa.

És a zabolázatlanul gyermeki próza.

„Megvolt a magam keresztje. Mostantól nincs – tudjuk, miért. Remélem, valami megváltozhat, és remélem, akiktől annak idején kaptam, megértik és megbocsátják” – így Garaczi László író, aki Facebook-oldalán megosztotta Bayer Zsolttal esett egyetlen találkozásának élményét  is: „Bayer Zsolttal egyszer találkoztam, a Kennedyn egy hosszú repülés után az amerikai útlevél-ellenőrzésre várakozó sorban. Mérgelődött, kiabált, hol magyarul, hol csökött angolsággal, hogy neki fontos dolga van, engedjék előre. Nyomakodott, tülekedett, veszekedett. De nem ez az érdekes. Ami érdekes, az a fején volt: egy cowboy-kalap”.

És végül a vagány.

Fliegauf Bence filmrendező ezzel zárta Ádernak küldött sorait: „Bayer Zsolt állami kitüntetése elleni tiltakozásom jeléül mégis Önnek küldöm vissza. Dugja – hogy mást ne mondjak – a többi közé!”

A legnagyobb meglepetés

azért az volna, ha Áder Jánosnak is lenne ehhez bármi hozzáfűznivalója. De mit mondhatna? Hogy megtiszteltetésnek veszi a megkeresést?

Pedig annak vehetné. Ezek szerint ugyanis még vannak az országban olyanok, akik úgy vélik, Áder János „valaki”.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.