Orbán Viktor sportolója – A Magyar Közlönyben égetik Schmitt Pált

  • narancs.hu
  • 2015. február 19.

Villámnarancs

Nem lett volna egyszerűbb lökni neki még egy kis pénzt a ládafiából, aztán hazazavarni, hogy írja meg inkább a beígért doktoriját?

„A Magyar Közlöny legutóbbi számában megjelent rendelkezés szerint az egyik tag halálának vagy a címre érdemtelenné válásának napjától számítva 60 napon belül kell megtartani azt az ülést, melyen döntés születik az utódról. A sportpolitikáért felelős miniszter azt a sportolót terjeszti a kormány elé, akire a Nemzet Sportolóinak egyszerű többsége egybehangzó javaslatot tesz” – olvassuk az MTI tudósításában az árulkodó leiratot.

Hogy miről árulkodik? Elsősorban arról, hogy akad valaki a Nemzet Sportolói közt, nevezetesen Schmitt Pál, akit magamagán kívül senki nem javasolt a címre, és úgymond bekuncsorogta magát a halhatatlanok közé. A „doktor úr”, az „elnök úr”.

Ezek szerint azért született a döntés, hogy ilyesmi többé ne fordulhasson elő. De vajon előfordulhat? Akad még ebben az országban exsportoló, aki ekkora pofátlanságra képes volna?

Szóval, nem nagyon értjük ezt az egészet. Az a helyzet, hogy elkésett egy kicsit ez a rendelkezés. Vagy csak Schmittet akarják égetni? Nem lett volna egyszerűbb lökni neki még egy kis pénzt a ládafiából, aztán hazazavarni, hogy írja meg inkább a beígért doktoriját? A címet pedig odaadni valakinek, aki nálánál jóval nagyobb sikereket ért el, mondjuk Hegedűs Csaba, Fenyvesi Csaba vagy éppenséggel Gedó György – és sorolhatnánk még hosszan.

Hiszen Schmitt távolról sem a nemzet sportolója, ő csupán Orbán Viktor sportolója – köztünk szólva, sokat nem nyert vele.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”