Visszhang: tévésorozat

A Pingvin

Visszhang

Bár Christopher Nolan Sötét lovag-trilógiája már flörtölgetett a földhözragadtabb tónusokkal, de valójában Matt Reeves 2022-es Batmanje tért vissza Frank Miller realista, bűnfilmes világába, kizárva a képletből a természetfelettit.

Reeves filmjéből mellékszereplőként is kitűnt Pingvin (Colin Farrell többkilónyi latex alatt), aki sebhelyes arcú, bicegve járó maffia-középvezetőként tért vissza Danny DeVito gótikus, rajzfilmszerű figurája után.

Lauren LeFranc sorozata őt teszi hősévé: Pingvin/Oz Cobb igyekszik a filmbeli katasztrófa okozta hatalmi vákuumban megkaparintani a vezetést. A Pingvin a kis halak története: miután a nagy gonoszok (Rébusz, Joker) és hősök (Batman) a földdel tették egyenlővé Gotham városát, a kicsiken a sor, hogy újraépítsék azt, és az alvilágát. Oz maga mellé veszi az elárvult, piti bűnözőt, Vicet (Rhenzy Feliz), miközben hol szövetkezik, hol titkon áskálódik a halott maffia­vezér, Carmine Falcone lánya, Sofia ellen (Cristin Milioti), aki épp most szabadult az Arkham elmegyógyintézetből. Mindhárman éhesek, és közös bennük a trauma, amelyet Gotham lakói is hordoznak – éppen ez segíti, hogy átvegyék felettük az irányítást.

A Pingvin nem sok újat mutat a gengszterfilmes klisék újrakeverésében (könnyen ráismerhetünk az A sebhelyesarcú és a Maffiózók elemeire), ehelyett szerethető antihőseivel és nagy szívével hódít. Farrell az inkább kreatív korlátként, mint lehetőségként működő jelmeze alatt is vérrel és élettel tölti meg Ozt, akit gátlástalan ambíciói ellenére is gyakran elragadnak az érzelmei. Batman nem is hiányzik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”