Visszhang: könyv

Anna Czerwinska-Rydel: Minden stimmel

Visszhang

A komolyzene világába ilyen különös látványt nyújtó könyv még biztosan nem kalauzolt.

Sajátos betűtípust használ, neon narancssárga és pink, fekete és fehér színekkel operál, az illusztrációk is különös hangulatúak, rendhagyó módon jelenítik meg a zenekar tagjait, hangszereit, lényegében magát a zenét is.

Feszült pillanatban startolunk: rögtön kezdődik a koncert, a zenészek javában hangolnak. Ezt a folyamatot és a koncert kezdetét írja le a könyv, miközben megpróbálja elmesélni azt is, hogy mit jelent a zene, mi benne a csodálatos. Megmutatja több oldalról, különféle értelmezésekkel és érzéki hasonlatokkal, hogy a hangok miféle atmoszférát képesek teremteni. Megszólal az oboa, hozzá igazodik az első hegedű, jön a klarinét, a fuvola, majd a fagott, a trombita, a kürt és a többi hangszer egymás után. A „zűrzavar” különleges harmóniába torkollik, majd megjelenik a karmester, és felteszi a kérdést: „Minden stimmel?”

A szöveg egyszerű, kifejező, mellőzi a mesebeli elemeket, hiszen semmiképp nem mese ez. Nehéz lenne meghatározni a célközönségét is, a kiadó sem teszi. Tény: bárkit megragadhat, a legkisebbeket éppúgy, mint a felnőtteket. Az is biztos, hogy a könyv egyszerű modernsége leszámol a klasszikus képeskönyv ideájával, s tényleg bárkinek segíthet az ízlés alakításában. Ugyanakkor szélsőséges reakciókat is kiválthat! Kell hozzá nyitottság, de hát egy könyvnél ez amúgy is elkerülhetetlen.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.