Visszhang: lemez

María Dueñas: Beethoven and Beyond

Visszhang

A kadencia a versenyművek azon szakasza, amikor a szólista bemutatja virtuozitását.

Egykoron meg sem komponálták, a szerzők, bízva a hangszeres művész improvizációs vagy komponista készségében, hagyták, hogy a mű egyénivé és megismételhetetlenné formálódjon általa. Bee­thoven sem írta meg egyetlen Hegedűversenyének szólórészét az első tételben, viszont tucatnyi történelmi megoldást ismerünk neves elődöktől. A 20 éves spanyol hegedűművész, María Dueñas debütáló albumán ezekből mutat be ötöt, hatodikként pedig a sajátját vezeti elő. Dueñas technikai felkészültsége, intonációja és hangképzése makulátlan, interpretációja átgondolt, és az időnkénti csillogás helyett átfogó koncepciót sejtet. Nem rohan, nem kapkod. Az első tétel majdnem 28 perces, de egy percre sem ül le, a szólista saját kadenciája pedig magamutogatás nélküli, de határozott virtuozitásról és ízlésről tanúskodik. A lemez végén hallható szólórészek közül a belga zseni, Eugène Ysaÿe máig innovatívnak ható és igazán muzikális megoldása érdemel nagyobb figyelmet – erről az egykorú kritikusok azt mondták, ő maga sem tudta eljátszani –, Fritz Kreisler gyakorta játszott kadenciáját jól ismerjük. Az ifjú tehetséget Manfred Honeck pálcája és a Wiener Sym­phoniker kíséri, a korongon a kadenciaszerzők egy-egy saját kompozíciója is szerepel – az említetteken túl Luis Spohrtól (egy bájos kettősversenyecske hárfával), Saint-Saënstól és Wieniawskitól. Ez így már kiadós zenetörténeti séta, ami egészen a jelenig tart – és micsoda bemutatkozás!

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.