Visszhang: lemez

Avi Avital: Concertos

Visszhang

Az izraeli mandolinművész vezetékneve beszélő név, a reggeli harmatra utal.

No persze, mandolinra nem is szokás fáradt, szomorú dalokat komponálni, de mégsem jutna eszembe ez az apró trivia, ha a lemezen szereplő versenyművekből nem áradna a frissesség. Vivaldi eredetileg négy hegedűre írt h-moll concertójával kezdünk, amelynek mindegyik szólórészét Avital játszotta mikrofonba. Majd Bach következik, ugyancsak adaptáció: egy elveszett műváltozat szerint két csembalóra készült c-moll versenymű, amely oboára és hegedűre alkalmazva maradt fenn az utókornak. Ezúttal Giovanni Antonini szopránfurulyája látja el a fúvós szerepét, és meglepően jó párost alkot a mandolinnal. Két alig ismert nápolyi szerző mandolinversenye is szerepel az albumon. A Haydn-kortársnak mondható Emanuele Barbella darabja néha közhelyes, máskor meglepően szellemes, de jókedvű vállalás. Kicsivel fiatalabb kollégája, Giovanni Paisiello a vígopera mestere volt a korban, éppenséggel ő zenésítette meg először a sevillai borbély történetét, ami aztán Mozart és Rossini érdeklődését is felkeltette. Ami egy hegedűn izgalmas kadencia volna, az a mandolinon csak halk püntyögés, de ez azért ne szegje kedvünket. Főleg, hogy a műsort Hummel népszerűbb mandolinversenye zárja (opus 73), amelyet Avi Avital könnyed virtuozitással, ízesen megformálva ad elő, aligha rosszabbul bárki másnál. Az Il Giardino Armonico ragyogó partner, bár feladatuk lényegi része gyakran éppen az, hogy ne kerekedjenek fölébe a halk szólóhangszer hangjának.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.