Visszhang: könyv

Csordás Kata: A tékozlás öröme

Visszhang

Egymást érik az izgalmas természeti képek a szerző első verseskötetében.

Az erdők és a hegyek, a tavak és a tengerek, a panelházak közötti parkok vagy az emlékekkel teli kertek azonban sosem klasszikus tájleírás révén kelnek életre. Nem is kell életre kelteni ezeket, hiszen folyamatos mozgásban vannak, függetlenül attól, hogy felismeri-e bennük valaki a lélegző organizmusok bonyolult rendszerét. „Akár egy videójátékban, már megvan minden / ott is, ahová nem megyek” – olvashatjuk a könyv egyik első szövegében. Ez a későbbiekre is érvényes figyelmeztetés jelzi, bár minden, amit látunk, véletleneknek és a személyes élményekből táplálkozó asszociációknak köszönhetőn kerül a szemünk elé, egyetlen apró részlet sem választható el az egésztől.

A versek szinte kivétel nélkül azt igyekeznek felmutatni, hogy az én végső soron sosem puszta szemlélője a tájnak, hiszen az ember „betolakodóként” is szerves része, olykor alakítója vagy rombolója saját környezetének, amellyel akaratlanul is együtt változik. Ennek a deklarációja több ponton is az ökopoétika irányzatához közelíti e költészetet. A címadó szövegben is innen értelmezhető a természeti erőforrások elpazarlásából, a féktelen fogyasztásból fakadó „öröm” („Megrág mindent. A húst, a növényi / szálakat, a cellulózt. A köveket, / élőt és holtat. / Megrág mindent, és kiköpi.”), de az anyaság külön ciklusba rendezett verseit is gyakran átszínezi a klímaszorongás: „Látod ezt az omlékony szurdokot, fiam? / Ebben a kiszáradt mederben folyt az életünk.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.