Visszhang: könyv

Csordás Kata: A tékozlás öröme

Visszhang

Egymást érik az izgalmas természeti képek a szerző első verseskötetében.

Az erdők és a hegyek, a tavak és a tengerek, a panelházak közötti parkok vagy az emlékekkel teli kertek azonban sosem klasszikus tájleírás révén kelnek életre. Nem is kell életre kelteni ezeket, hiszen folyamatos mozgásban vannak, függetlenül attól, hogy felismeri-e bennük valaki a lélegző organizmusok bonyolult rendszerét. „Akár egy videójátékban, már megvan minden / ott is, ahová nem megyek” – olvashatjuk a könyv egyik első szövegében. Ez a későbbiekre is érvényes figyelmeztetés jelzi, bár minden, amit látunk, véletleneknek és a személyes élményekből táplálkozó asszociációknak köszönhetőn kerül a szemünk elé, egyetlen apró részlet sem választható el az egésztől.

A versek szinte kivétel nélkül azt igyekeznek felmutatni, hogy az én végső soron sosem puszta szemlélője a tájnak, hiszen az ember „betolakodóként” is szerves része, olykor alakítója vagy rombolója saját környezetének, amellyel akaratlanul is együtt változik. Ennek a deklarációja több ponton is az ökopoétika irányzatához közelíti e költészetet. A címadó szövegben is innen értelmezhető a természeti erőforrások elpazarlásából, a féktelen fogyasztásból fakadó „öröm” („Megrág mindent. A húst, a növényi / szálakat, a cellulózt. A köveket, / élőt és holtat. / Megrág mindent, és kiköpi.”), de az anyaság külön ciklusba rendezett verseit is gyakran átszínezi a klímaszorongás: „Látod ezt az omlékony szurdokot, fiam? / Ebben a kiszáradt mederben folyt az életünk.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.