Visszhang: film

Emily bűnbe esik

  • - ts -
  • 2024. november 6.

Visszhang

Rég láttunk, s rég szerettünk már ennyire undok képű hőst, s még régebben annyira szerethető III. Richárdot, mint Aubrey Plaza, Emily megformálója, ebben a kellemesen indie hangulatú műben.

Isten látja lelkét, Emily (Plaza) megpróbálja, milyen jónak lenni; mardosó anyagi gondjait, ha nem is megoldandó, de legalább görgetendő jegelné egy időre művészi ambícióit, s vállalna ő rendes állást, de valami ifjúkori botlás miatt nem megy, sorra felsül az állásinterjúkon. Vagyis az állásinterjú karikatúrákon. Még a protekció sem segít rajta. Ki ne értené meg, amikor úgy dönt, hogy gazember lesz; az ilyesmit nevezte mindenki nagy örömére Magyarország egyik elfeledett belügyminisztere megélhetési bűnözésnek.

Emily alulról kezdi a bankkártyacsalói hivatást, s ez a film – akár egy rendes felnövési történet – a felkapaszkodását kíséri egy darabig a szakág uborkafáján. Ő nem a csúcsokra tör, csak úgy középre, de gyorsan tanul. Úgy persze könnyű jól csinálni, ha valaki nem ütközik komolyan vehető ellenállásba. Akkor tényleg csak elhatározás és tehetség kérdése, viszont szakmai izgalom is viszonylag kevés akad. Ilyenformán az Emily bűnbe esik nem is igazi bűnfilm, nem egy rablómese, hanem valamiféle jellemvázlat jól beállított portrék monokróm, fátyolos lírájától lekísérve, mely abból indul és oda is lyukad ki, hogy a művésznőt jó nézni, a többiek pedig akkor lépjenek be és ki, amikor azt e költemény komótos ritmusa megkívánja. S mindenki példásan teljesít. A történet gyorsan elszáll, de Emily velünk marad. Mondd tehát azt, hogy ennyi megérte.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.

Egymás közt

Első ízben rendez olyan tárlatot a Ludwig Múzeum, amelyen kizárólag női alkotóknak a nőiség témáját feldolgozó munkái szerepelnek. A válogatás ezen első része a női szerepek és a nők megjelenítése körüli anomáliákra fókuszál a múzeum gyűjteményében őrzött műveken keresztül.

Semmi se drága

„Itt fekszünk, Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: / Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza” – üzeni háromszáz idióta a lidérces múltból, csókol anyád, Szimónidész aláírással. Oh, persze, ezek csak a hülye görögök voltak, könnyű volt nekik hülyének lenni. Mi magyarok, már okultunk 1956 tapasztalatából, s sosem követnénk el efféle balgaságot.

Úgy lezáródott

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Sokan, mint az oroszok

Oroszország a hatalmas veszteségek dacára sem szenved emberhiányban az ukrán frontokon. Putyinék mostanra megtanulták, hogyan vegyék meg állampolgáraikat a családjuktól. A politikailag kockázatos mozgósítás elrendelésére semmi szükség – az üzlet működik. De hogyan?

Ellenzékellenzés

  • Ripp Zoltán

A Magyar Péter-jelenség a magyar társa­dalom betegségének tünete. Ugyanannak az immunhiányos állapotnak, amely a liberális demokrata jogállam bukását és Orbán hatalomban tartását előidézte. Ez az állítás persze magyarázatra szorul.

Messze még az alja?

Messze nem a kormány által vártaknak megfelelően alakult a GDP a harmadik negyedévben, de Orbánéknak „szerencsére” ismét van egy gazdaságpolitikai akciótervük. Könnyű megtippelni, milyen hatásuk lesz az intézkedéseknek, ha a cél az export felpörgetése, nem pedig a bizalom helyreállítása.