Visszhang: lemez

Father John Misty: Mahashmashana

Visszhang

Josh Tillman az előző évtized elején Father John Mistyként született újjá.

Addigra az amerikai zenész túl volt egy rakás színvonalas, de sikertelen szólólemezen, néhány évig a jól menő Fleet Foxes nevű folk-rock együttesben is dobolt, de Tillman ezt nem igazán érezte magáénak. A Father John Misty alteregóval viszont saját jogán lett meghatározó tényező, az évtized végére pedig a kamarapopot és a 70-es évek szofisztikált rockzenéjét vegyítő albumaival kereskedelmileg is le­előzte egykori zenekarát. Nem kizárt, hogy a Mahashmashanával (a szanszkrit szó jelentése a hamvasztáshoz kapcsolódik) a Father John Misty-projekt bevégezte pályafutását, több dalszövegből és interjúrészletből is erre lehet következtetni. Akár így van, akár nem, biztosan ez az egyik legjobb lemeze, ami bátran odatehető az I Love You Honeybear vagy a Pure Comedy mellé. Az eltúlzott gesztusoktól sosem riadt vissza Tillman, a lemezt indító szimfonikus hangszereléssel kísért 9 perces dal bombasztikussága sem mondható éppen visszafogottnak, de stílusos nyitány. Az utóbbi két anyag inkább egy-egy hangulatot akart körbejárni, a Mahashmashana viszont inkább szintézise a karriernek a szirupos zongorás daloktól a húzósabb ritmusú, rafináltabb hangszerelésű számokig, mindezt pedig a világvégét gyakran emlegető, a közállapotokat ostorozó, cinikus dalszövegek ellensúlyozzák. Ha a szerepjátéknak vége is van, Father John Misty pályafutására jó lesz visszaemlékezni, és most talán már Joshua Michael Tillmanre is készen áll a világ.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.