Visszhang: lemez

Jean-Efflam Bavouzet

Mozart: Piano Concertos, Nos. 24 & 25

Visszhang

Jean-Efflam Bavouzet és a Manchester Cameratát igazgató Takács-Nagy Gábor úgy tervezi, hogy mind a 27 Mozart-zongoraversenyt lemezre veszi az esős város ragyogó akusztikájú koncerttermében, a Stoller Hallban.

Hét éve tartó közös munkájuk gyümölcse a hetedik album, amelyen két, 1786-ban írt mű, egy c-moll és egy C-dúr koncert hallható. Már a versenyműveket felvezető Figaro házassága-nyitány jelzi az együttes erényeit: az impulzívan, érzékien muzsikáló vonóskart és a virtuóz fúvósokat. Bavouzet interpretációja sosem erőltetett vagy felszínes, s ha a játékából hiányzik is a rögtönzött hév, az áttetsző, tiszta szövet, a tökéletesre dolgozott legatók, a lassú tételek cantabile előadott ívei ámulatba ejtenek. A c-moll zongoraverseny (K. 491) első tételében Takács-Nagy Gábor a rá jellemző vehemenciával hajszolja zenészeit, a variációs zárótételben pedig néhány okos tempóbeli változtatással él.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.