Visszhang: könyv

Jenny Kjærbo: A lunda

Visszhang

Egy üregben élt a szüleivel a lunda. Minden szép és jó volt, mígnem egy nap váratlanul felbukkant a lakhelyükön egy tojás.

A lundaszülők nagyon boldogok voltak, de a kis lunda semmit sem értett. Hogy került hozzájuk a tojás? Miért örülnek ennyire a szülei? Ő valamiért nem volt boldog, inkább zavarodottságot és valami furcsa dühöt érzett. Egy nap a szülők úgy gondolták, a lunda elég nagy már ahhoz, hogy vigyázzon a tojásra, így amikor kirepültek élelemért, az ő gondjaira bízták. Ám a kis lunda, maga sem értette miért, ismét dühbe gurult, és belerúgott a tojásba, az pedig legurult a dombról, a szikla pereméig.

Némi pánik és akció: a lunda csak vissza tudta ügyeskedni a tojást az üregbe. Ami sajnos mindeközben megrepedt. A hibát lehetetlen volt elrejteni az éles szülői szemek elől. Csakhogy a szülei nagyon megörültek a repedésnek, amit a lunda megint csak nem értett.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.